“Yoksul Sanat” İstanbul’da

Jannis Kounellis’in tamamen değersiz malzemelerle hazırladığı çalışmalarından oluşan “Yoksul Sanat” sergisi 1 Mart’a kadar Galeri Artist’te görülebilir

“Yoksul Sanat” İstanbul’da

İtalya’da 1960’ların sonlarında gelişmeye başlayan, kullanılan materyallerin tamamen değersiz ve önemsiz malzemeler olmasından adını alan “Yoksul Sanat” (Arte Povera), insan-doğa-kültür ilişkisini tartışan bir sanat akımı olarak dünyaya yayılıyor.
Bu akımın en belirgin farklılığı sanat eserlerinde kullanılan malzemelerle ortaya çıkıyor. “Yoksul Sanat”ın amacını ortaya koyar nitelikte olan bu malzemeler; gayet basit yapılı, zahmetsiz elde edilebilecek, taş, toprak, su gibi doğada kolayca bulunabilir, hiçbir özelliği olmayan, değersiz malzemeler. Öte yandan bu akıma göre sadece malzemenin “yoksulluğu” değil eserlerin sergileniş biçimi de “yoksul”, karmaşadan uzak, tıpkı doğadaki gibi sade olmalı. Eserlerin entelektüel olarak değil duygusal olarak seyirciye sunulması gerekiyor.

Anadolu kültüründen ilham alarak çinileri kullandı
Bu akımın yaratıcılarından ve yaşayan en önemli temsilcilerinden olan, eserleri Londra’daki Tate Modern Museum ve New York’taki MoMA gibi dünyaca ünlü müzelerde de sergilenen Jannis Kounellis. Şimdiye kadarki en ilgi çeken sergisi 1966’daki Roma’daki Attiko Galerisi’nde 11 canlı atı eşit aralıklarla yan yana yerleştirdiği sergisi oldu. Bu sergiyle sanatın veya sanat eserinin doğadaki herhangi bir varlıktan farklı olmadığını vurgulamak istediğini söylüyor.
Kounellis iki haftalık bir çalışma ile İstanbul’a özel hazırladığı 12 parçadan oluşan sergisinde Anadolu kültüründen ilham alarak, İznik ve Kütahya çinilerini, eski kilim ve halıları kullandı. Bulunduğu yere ve olanaklarına göre eserlerini hayata geçiren Kounellis’in bu sergisinde en dikkat çeken parça ise metal, yün, çuval, eski dikiş makineleri ve eski paltolar kullanarak oluşturduğu 6 metre boyundaki vagon. Sergi 1 Mart’a kadar Galeri Artist’te görülebilir.

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber