Yunan adalarını vize almadan keşfedin!

Bayram tatiline kısa bir süre kaldı. Siz de hâlâ bir tatil programı yapmadıysanız Yunanistan’ın normal şartlar altında Schengen vizesiyle gezilebilen adalarına cruise gemilerine binerek vizesiz yolculuk edebilirsiniz

Yunan adalarını vize almadan keşfedin!

Ramazan Bayarımı’nın başlamasına sayılı günler kaldı. Tatilini Avrupa’da geçirmeyi planlayanlar vize başvuru merkezlerini çoktan doldurdu. Artık bayram tatili için Schengen vizesi almak yoğunluktan ötürü pek mümkün gözükmüyor. Schengen vizeniz yoksa ve tatilinizi Türkiye’de geçirmek istemiyorsanız İzmir kalkışlı cruise gemileriyle Yunan Adaları’na seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü aslında Schengen vizesiyle giriş yapılabilen bu adalar cruise gemisiyle seyahate çıkan tatilcilerden vize istemiyor. Biz de Milliyet Pazar olarak Avrupa’nın önde gelen cruise firmalarından Celestyal Cruises’un yeni gemisi Nefeli ile “Vizesiz Yunan Adaları Turları”na katıldık. Çeşme Limanı’ndan Ege sularına açıldık her sabah farklı bir adada güne uyandık. Siros, Sakız, Girit adaları ile Atina ve Nafplion’u keşfettik. Dileyenler daha fazla gün ayırarak farklı tur seçenekleriyle Rodos, Midilli, Santorini ve daha birçok adayı vizesiz gezme keyfine varabilir... Üstelik 199 avrodan başlayan fiyatlarla.

Celestyal Nefeli, Çeşme Limanı’ndan demir aldıktan 2 saat sonra Sakız’daydık. Sakız Adası ile Türkiye arasındaki mesafe,

Yunan adalarını vize almadan keşfedin
en yakın noktayı hesaba katarsak, 8 kilometre. Sakız ağacından geçimini sağlayan; armatör yetiştiren refah seviyesi yüksek bir ada burası. Sakız’da görülmesi gereken iki güzel köy var: Pyrgi ve Mesta. Pyrgi’de evler Picasso tablosundan fırlamış gibi. Pyrgililer volkanik kumdan elde ettikleri bir oluşumla evlerini kaplayarak Picasso eserlerine benzer bir çeşit süsleme sanatıyla üzerlerini çizmişler. Köyün bir ilgi çekici yanı da ünlü Zorba filminin burada çekilmesi.

Lavrion Limanı’ndan Acropolis’e yolculuk

Cruises ile Vizesiz Yunan Adaları Turu’nun ikinci gününde Nefeli, Lavrion Limanı’na demirledi. Başkent Atina’ya düzenlenen turda tarihi Akropolis tepesine çıkılarak Athena Tanrıçası’na adanan efsanevi anıtı Parthenon’u ziyaret ettik. Siz de Yunan antik kültürünün izlerini taşıyan Parlamento Binası, Üniversite, Olimpiyat Stadı gibi önemli binaları gördükten sonra Akropolis’in hemen eteklerinde yer alan Plaka semtinin sokaklarında sıralanan café’lerde kahve içip turistik alışveriş yapabilirsiniz.

Yunanistan’ın en güzel adalarından biri

İkinci günün ikinci durağı ise Siros adasıydı. Siros, Yunanistan’ın en güzel adalarından biri. Mermer kaplı sokakları, ihtişamlı konakları, kiliseleri, Venedik tacirlerinden kalan yalıları ile adeta bir açık saray gibi. Hermopolis ve Venedik mimarisinin izlerini taşıyan ada Rebetiko müziğinin de doğduğu yer.

Nafplion Osmanlı izlerini taşımaya devam ediyor

Yunan Adaları Turu’nun üçüncü gününde Celestyal Nefeli’nin rotasında bu kez az bilinen Yunan limanlardan Nafplion vardı. Turun en güzel tarafı ise rotamızda az gidilen limanların, adaların olması... İşte Nafplion da onlardan biri. Dar sokaklarıyla Dubrovnik’i andıran Nafplion, Yunanistan’ın ilk başkenti.
II. Beyazıt döneminde kuşatılan, Kanuni döneminde ise tam bir Osmanlı kenti olan Nafplion Osmanlı izlerini hâlâ taşıyor.

Hanya ve Gonya nedir?

Turun son durağı ise Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in beşinci büyük adası Girit oldu. 35 milyon zeytin ağacıyla Yunanistan zeytin tüketiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Girit zeytinyağı tüketiminde dünya birincisi. Yıllık kişi başı 25 litre zeytinyağı tüketiyorlar. Osmanlılar’ın en son fethettikleri yer Girit. Osmanlı’nın adada ilk ayak bastığı yer Gonya. Rehberlere göre “Hanya’yı da Gonya’yı da görmek deyimi” bu topraklarda doğmuş; Venedik’le Osmanlı arasında sürüp giden bu zorlu savaşı anlatmak için söylenmiş. Biz Gonya’yı değil ama Hanya’yı gördük. Eski Foça’yı andıran Hanya, Venedik Limanı’nın çevresinde kurulmuş bir küçük sahil semti. Osmanlı hükümranlığıyla kiliselerin hepsi önce cami, sonra adada Müslüman kalmayınca tekrar kilise olmuş. Öyle ki bunlardan birinden, Aziz Nikolaos Kilisesi Hünkar Camisi’nden şimdi hem kilise çanı hem de minare yükseliyor. Hanya’nın bizim tarihi kapalıçarşımızı andıran bir çarşısı da var.

Gemide seyahat etmenin ayrıcalıkları

Celestyal Cruises’un filosuna yeni kattığı Celestyal Nefeli’de toplam 401 kabin var. Bin 100 yolcu kapasiteli gemide SPA, fitness merkezi, 2 restoran, casino ve 3 bar bulunuyor. Kara turlarından arada kalan zamanlarda gemide hayat karadaki kadar eğlenceli ve hareketli geçiyor. Celestyal Nefeli ile Vizesiz Yunan Adaları Turları her şey dahil paketlerle sunuluyor. Her şey dahil programda açık büfe yemeklerin yanı sıra ala carte restoranda da yemek yemek mümkün. Kısacası bir adadan diğerine seyahat ederken tatilinize konforlu ve eğlenceli bir şekilde ara vermeden devam edebilirsiniz.

22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber