Zirvedeki müdür, sade patron oldu

Özgeçmişinde Ulus 29, Çubuklu 29, Zuma gibi İstanbul’un pek çok önemli restoranı bulunan Fisun Taşgın artık Akarsu Caddesi’ndeki mütevazı bir kafe olan Journey’i işletiyor

Zirvedeki müdür, sade patron oldu

Yiyecek-içecek işine nasıl girdiniz?
İtalyan filolojisi okudum. Öğrenciyken Hilton’da servis elemanı olarak çalıştım. DJ’lik de yaptım resepsiyonda da çalıştım. Ardından oradaki müdürlerimden biriyle evlendim. Eski eşimin Meksika restoranı vardı ben de orayı çekip çevirmeye başlamıştım.
Daha sonra Metin Fadıllıoğlu ile çalışmaya başladım. Metin beyden çok şey öğrendim. Uzun süre Ulus 29 ve Çubuklu 29’da yöneticilik yaptım. Daha sonra grup, Londra’da bir restoran açmaya karar verdi. İki yıl Londra’da yaşadım ve sonrasında da Türkiye’ye dönmek istemedim.

Maceranız nasıl devam etti?
Güney Afrika’da yaşayan bir arkadaşım vardı. Birlikte bir kafe açtık, iki buçuk yıl Cape Town’da yaşadım. Türk yemekleri de vardı mönümüzde. Mercimek köftesi de yaptık kebap da. Yunanlılar çoktu, bu yüzden bizim yemeklerimizi kolay benimsediler. Les Ottomans’da, Alaçatı Babylon’da çalıştım, jübilemi de Zuma’nın genel müdürlüğünde yaptım. Orası benim için son yerdi; Türkiye’nin en ünlü restoranlarını yönetmişim, artık daha nereye gideyim ki?

Size özel sunduğunuz neler var?
Mönüde hem kahvaltı hem de akşam yemeği var. Tereyağımızı, kaymağımızı Bolu’dan getirtiyoruz. Ekmeklerimizi kendimiz pişiriyoruz. Sağlıklı yemeklerin olmasına dikkat ediyoruz. Örneğin Mudurnu’dan organik tavuk getirtiyoruz. Organik tavuk daha az yağlı, daha kaslı ve daha uzun sürede pişiyor. Ama diğer tavuğa göre çok daha lezzetli. Bu tavuğu çok satıyoruz. Sadece onu yemek için gelen insanlar var. Onun dışında annemin yaptığı ve Ankara’dan getirdiğim tarhana var. Organik takıntım yok ama sağlıklı olmasına dikkat ediyorum.

Journey nasıl bir yer?
Journey kendilerini çok rahat hissedecekleri bir yer. Örneğin üst katımız ev rahatlığında. Televizyon ve büyük bir masamız var. Gruplar için çok uygun.

Mönüden...
Şehriyeli organik çorbası 7 TL
Rokalı pancar salatası 12 TL
Çavdar hamurunda keçi peynirli, pesto soslu, domatesli ve rokalı pizza 14 TL
Ev yapımı ısırgan otlu fettucini 15 TL
Fırınlanmış organik çıtır tavuk 18 TL
Fırında ballı kuzu budu 29 TL

11 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber