09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Didem Özel Tümer-Analiz

‘Cumhur İttifakı’na Saadet bakışı

Ak Parti ve Saadet Partisi (SP) arasında, 2019 seçimleri için partiler arasında kurulabilecek olası ittifaklar gündeme geldiğinden bu yana üç görüşme gerçekleşti.

Sonuncusu 3 Mart’ta Meclis Anayasa Komisyonu ve Ak Parti-MHP İttifak Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un SP’ye Meclis’e sunulan düzenlemenin tek tek maddelerini anlattığı üç saatlik görüşme oldu. Görüşmenin sonunda SP lideri Temel Karamollaoğlu, “İttifak kelimesi geçti de seçim zamanı olmadığı için ben dedim ki; Şu an ittifak bizim gündemimizde yok” dedi.

Ak Parti cephesi bu sözleri “SP yine yeşil ışık yakmadı” diye yorumladı. Edinilen bilgiye göre, eğer SP bu görüşmede yeşil ışık yakmış olsaydı, bu kez artık ayrıntıların konuşulacağı yeni bir görüşme ve bunun kim tarafından yapılacağı planlanacaktı. SP’nin üçüncü görüşmede de tavrını sürdürmesi üzerine, Ak Parti daha fazla ısrarcı olmamaya karar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşmasıyla da mesaj verildi. Erdoğan, “ittifakta olmasını arzu ettiğimiz partiler kendilerine başka bir yol arkadaşı seçiyorsa onlara da ‘güle güle’ demekten başka bir şey elimizden gelmez” dedi. Ankara’da, “bu kez Ak Parti SP’ye kapıyı kapattı” değerlendirmesi yapıldı.

Grup pazarlığı mı?

Siyaset kulislerinde konuşulan iddialardan biri, SP’nin “kendini ağırdan satarak, elini güçlendirmeye çalıştığı”. Bunu da Ak Parti’den grup kuracak sayıda milletvekilliğini garanti etmek için yaptığı. Ancak SP kaynakları bunun doğru olmadığını söyledi. Milliyet’e konuşan kaynaklar, “grup pazarlığı 2015’te kaldı” yorumunu yaparak, “2015’te gerçekleşen 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti’den Meclis’te grup kurulmasını sağlayacak kadar milletvekilliği talebi oldu. Ama Ak Parti o zaman bize yanıt vermedi. Muallakta bıraktı. O dönemin koşulları ile şimdinin koşulları farklı. Sistem değişti. Biz yeni kurulan sistemin denetlenebilir olması gerektiğini söylüyoruz. Sistem denetlenebilir hale gelmedikçe hiçbir şeyin anlamı yok. Pazarlıklarla bir şey elde etmenin karşılığı yok. ‘Meclis’i ver, Başkanlığı al’ daha önce anlamı olabilecek bir şeydi. Bu sistemde anlamı yok” dedi.

Milliyet’e konuşan bir kaynak ayrıca, “Ak Parti önce kabul almak istiyor, detaylar sonra konuşulsun istiyor. Biz bunu yapmayız” dedi. Bunun gerekçesini de, “önce ilkelerde uzlaşılması gerek” diye açıkladı. SP, ilkeler konuşulup, tartışılmadan seçimde nasıl ittifak kurulacağının konuşulmasının, SP’nin öncelik verdiği konuların önemsizleştireceği görüşünde. SP kaynakları, ilkeleri, “Başkanlık sisteminde aklı selimde buluşmak, sistemin denetlenmesini sağlamak, OHAL’in kaldırılması, yüzde 10 barajının düşürülmesi, dış politikanın gözden geçirilmesi gibi kamuoyuna açıkladığımız konularda uzlaşmak” olarak sıralıyor.

Soğukluk mu var?

Kulislerde konuşulan bir başka konu ise SP ile Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP arasında, “soğukluk” olduğu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “ittifak ne BBP’ye ne de Saadet Partisi’ne kapalı değildir” demiş olsa da iki parti arasında, “mesafe” olduğunu belirtiliyor. Kaynaklar, SP’nin, “Adil Sistem, Adil Seçim” başlıklı uyum yasaları konusundaki hazırlığını CHP, BBP, İYİ Parti, DP ve Ak Parti’ye yapılan ziyaretlerle anlatırken, MHP’ye sunmadığına dikkat çekiyor. iki parti arasında karşılıklı bırakılan mesafenin İYİ Parti faktöründen kaynaklanmış olabileceği de konuşuluyor.

Karamollaoğlu’nun SP Genel Başkanlığı’na seçildiği 30 Ekim 2016 tarihli kongreye MHP’nin temsilci göndermediği belirtiliyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den tebrik telefonu, telgrafı ya da mesajı da gönderilmediğine de dikkat çekiliyor. Bu detay yorumculara göre aslında önemli bir işaret. İYİ Parti’nin kuruluş döneminde bazı isimlerin birkaç kez SP’ye gidip geldiğini, Devlet Bahçeli’nin buna tepkili olabileceği yorumu yapılıyor. MHP’nin tavrını gören SP yönetiminin de bu nedenle “mütekabiliyet” çerçevesinde MHP’den uyum yasalarıyla ilgili hazırlığını anlatmak için randevu talebinde bulunmadığı belirtiliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5