13.09.2017 10:13 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davası

Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi  ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47  sanığın yargılandığı davanın duruşması başladı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince adliye binasındaki salonların fiziki  yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda görülen duruşmaya,  sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

Mahkemenin savunmalarını hazırlamaları için vareste tutulmalarına  karar verdiği bazı sanıklar ise duruşmaya getirilmedi.

Sanıklar ve yakınları, şehit polis Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat  Eker ile taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşma sanıklardan Davut Uçum'un  esas hakkında savunmasını vermesiyle başladı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı şüpheli olduğu  iddianamede, sanıkların, "Cumhurbaşkanına suikast", "Anayasa'yı ihlal", "yasama  organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "silahlı terör örgütü yöneticisi  olma", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "yerine getirdiği  kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme", "kasten öldürmeye  teşebbüs", "zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden  yoksun kılma", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama", "zincirleme şekilde  silahla tehdit", "Cumhurbaşkanına hakaret", "zincirleme şekilde kamu görevlisine  görevi nedeniyle hakaret", "kamu malına zarar verme", "mala zarar verme",  "nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali" ve "nitelikli yağma"  suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ'nün "suikast timi"ndeki biri firari 37  asker için en az 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0