05.10.2017 15:45 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan:Hava sahası da sınır da kapatılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik yaptırımlarla ilgili "Bütün hava sahaları da kapatılacak, yakında sınırlar da kapatılacak.Nasıl girişini çıkışını yapacaksın?" ifadesini kullandı.

Suikast timi davasında mahkemenin verdiği kararla ilgi ilk kez konuşan Erdoğan "Bu dünya etme bulma dünyasıdır. Samimi olmazsan, dürüst olmazsan bunun cezasını ama bu dünyada ama ebedi alemde muhakkak çekeceksin" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden bazı kanaat önderleri ile buluşmasında konuştu. "Açık açık düşüncelerimi söyleyeceğim" diye söze başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY referandumu ile ilgili çok önemli mesajlar verdi.Hava sahalarının ve kara sınırlarının kapatılacağını duyuran Erdoğan Barzani yönetimine bir kez daha çağrı yaptı.

Gayrimeşru referandumla ilgili "Attığın adımın hiçbir kıymeti harbiyesi yok.Referandum bir sebeptir netice değildir. Burada iş bitmemiştir sadece başlamıştır?" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Hassas bir dönemde bir kez daha sizlerle birlikte istişare etme imkanı bulduk. İçinde bulunduğumuz kadim coğrafya gerçekten de sancılı bir dönemden geçiyor. Bu dönemin parolası da böl, parçala, yönet hatta yut. Bu taktik bir kez daha bölgemizde tedavüle sokulmuştur. Suriye'nin kuzeyinde itirazlarımıza rağmen oluşturulmaya çalışılan terör kantonları bu karanlık projenin planıdır.

"SENARYO DEĞİŞMİYOR"

Bundan bir asır önce dönemin sömürgecileri ulusçuluk kartını açmışlardır. Şu anda etnik ve mezhepsel yönden dizayn etmeye çalışıyorlar. Babalarının yerini oğullar, zalimlerin yerini başka zalimler almakla birlikte senaryo değişmiyor. Sözler hiçbir zaman tutulmamış, hayaller gerçekleşmemiştir. Aradan geçen onca süreye rağmen komşular arasındaki sorunlar bölgenin yakasını bırakmamıştır. Yaraların esas sebebi budur. Tarih bir ibret vesikası olduğu kadar istikbalin de pusulasıdır. 

Güçlü Türkiye bölgesel huzur ve istikrarın güvencesi demektir. Kurulan tezgahı sahiplerinin başına geçiren ülke demektir. Ülkemiz içerden ve dışardan kuşatılmaya çalışılıyor. Biz ülkemize çizilen sınırlara 'eyvallah' demediğim, üzerimize giydirilmeye çalışılan deli gömleğini yırtıp attığımız için hedef alınıyoruz. 

KUZEY IRAK REFERANDUMU TEPKİSİ: HAVA SAHALARI DA KAPATILACAK

Birileri çocukluk düşlerini gerçekleştirecek diye bölgemizin ve ülkemizin tehlikeye atılmasına biz müsaade edemeyiz. Kuru hayaldi ve referandum denilen olay bir sebeptir ama netice değildir. Netice bundan sonrasıdır. Burada iş bitmemiştir. Sadece başlamıştır. Bir tarafında İran, kuzeyinde Türkiye, güneyinde Irak yönetimi, batısında Suriye. Ne yapacaksın? Nereye gideceksin? Nasıl çıkacaksın? Bütün hava sahaları da kapatılacak. Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın? Bir devleti yöneten bu şeyleri böyle çocukça yönetir mi? 

Türkiye daima başı sıkışanların kapısını çaldığı, sığındığı güvenli liman durumundadır. Biz başka ülkelere benzemeyiz. Biz farklıyız. Hiçbir maddi karşılık beklemedik, beklemiyoruz. Yaptığımız hiçbir işten pişman da değiliz. Biz bu inançla bundan sonra da hiçbir ayrım yapmadan kapımıza geleni geri çevirmeyecek, mazlum ve mağdurların yanında olmayı sürdüreceğiz. 

'TEPKİMİZİN KÜRTLERLE ALAKASI YOK'

Ülkemizle beraber barış, esenlik istiyoruz. Biz insanı eşrefi mahlukat olarak görüyoruz. Biz mazluma bakarken Türk Kürt Çerkez görmüyoruz. Sadece insan görüyoruz. Ülkemizle beraber bölgemizde barış ve esenlik istiyoruz. Açık ve net ifade etmek isterim. Türkiye'nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararına karşı koyduğu tepkinin ne Kürtlerle ne Kürtlükle bir ilgisi yoktur. Bizim tepkimiz Irak'ın birliğine beraberliğine ihtiyacı olunduğu dönemde ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmuş olmasıdır Bu Irak'ın toprak bütünlüğüne ihanettir.Türkiye ile kurduğu dostluğu hiçe saymıştır. Kararın yanlışlığına dair ikazlarımız mevcut yönetim tarafından dikkate alınmamıştır. 

"BU NE ÇOCUKLUKTUR YA"

Gösterdiğimiz tepki karşısında ülkemizin iç güvenliği ile ilgili aba altından sopa gösterilmesi de tam bir oynaklıktır. Türkiye'nin milli güvenliğini hedef alan açıklamalar, bu tür yola başvurmak kimsenin haddine değildir. Yapılan referandumun hiçbir meşruluğu ve temeli yoktur. Daha baştan bir defa bittin ya. Attığın adımın hiçbir kıymeti harbiyesi hukuk noktasında zaten yok. Bu ne çocukluktur ya. "Yaptım oldu" yok.  Hepsi boşta kalırsın. 

"AÇIKLAMALAR BU İŞİN ARKASINDA KİMİN OLDUĞUNU ORTAYA KOYUYOR" 

Bu girişim ne bölgedeki Kürt kardeşlerimizin ne de diğer unsurların hayrına olamaz. Amaç sürekli kanatılacak bir yara açmak. Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminden yaptıkları yanlıştan bir an önce dönmesini istiyoruz. Sana bu aklı kim veriyor? Sadece arkanda İsrail var. Sağ tarafına Fransa'nın eski Dışişleri Bakanı'nı almışsın, sol tarafına da bir başka Yahudiyi almışsın ve onlarla beraber masa üstünde çalışma yapıyorsun. Onlar sana dost değil, dost değil. Onlar bugün senin yanında olur, yarın yok olurlar. Sen bize bakacaksın.Son birkaç haftadır bölgedeki destek gösterilerine açılan bayraklar, bazı açıklamalar bu işin arkasında kimin olduğunu ortaya koyuyor. Kuzey Irak yönetimi ellerinde masumların kanıyla bölgemizdeki sorunların kaynağı olan bir gücün oyununa geliyor. El atına binen teze iner. Bunlar şimdi el atına bindi, emin olun Kuzey Irak'ta da yaşanacak olan budur. Amaç bölgede sürekli kanatılacak yara açmaktır. 

SUİKAST TİMİ DAVASI KARARI

15 Temmuz darbe girişiminin bir kısım failleri ile ilgili mahkeme kararını dün açıkladı. Bu dünya etme bulma dünyasıdır. Samimi olmazsan, dürüst olmazsan bunun cezasını ama bu dünyada ama ebedi alemde muhakkak çekeceksin. Bunlar samimi değil. Bu ülkeyi parçalamak için bu adımları attılar. Mücadelemizi de sonuna kadar devam ettireceğiz. Her türlü adımı atacağız. 

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ ELHAMDÜLİLLAH TERÖRİSTLERE NEFES ALDIRMIYOR"

PKK neyse FETÖ odur. DHKP-C neyse benzeri örgütler aynıdır. Mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. Terör örgütlerine destek veren hiç kimse bu ülkenin ekmeğini yemeyi hak etmiyor demektir. Güvenlik güçlerimiz elhamdülillah teröristlere nefes aldırmıyor. Bu topraklarda tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

"YEREL SEÇİMLERDE TÜRKİYE BİR DÖNÜŞÜM YAŞAYACAK"

Martta yapılacak yerel seçimlerle Türkiye bir dönüşüm yaşayacak. İlk defa devreye alacağımız Cumhurbaşkanlığı sistemi de reformlarımızı kesintisiz sürdürmemizi sağlayacak. Doğu ve Güneydoğu bizim için çok önemli.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0