11.08.2017 14:18 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Kurban Bayramı tatili ile ilgili Erdoğan'dan umutlandıran açıklama!

Kurban Bayramı tatili ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'dan peş peşe iki önemli açıklama geldi. Başbakan Yıldırım konunun Salı günü yapılacak Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini söylerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da tatilin uzamasının turizm sektörü açısından isabetli olacağını söyledi.

Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hazreti Ali Camisi çıkışında  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Alman heyetinin 8 Eylül'de Konya’ya yapacağı ziyarete ilişkin soru  üzerine Erdoğan, Almanlar'ın bu talebine NATO ile görüşerek olumlu bir yaklaşım  sergilediklerini söyledi.

Erdoğan, "Bu tabii bir İncirlik olayı değil, daha farklı bir olay. Bu  çerçevede şu anda gerek başta Milli Savunma Bakanlığımız olmak üzere Dışişleri  Bakanlığımız bu süreci yönetiyorlar. Şu anda da olumlu istikamette devam ediyor."  dedi.

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI'NDAKİ HAREKETLİLİK

Erdoğan, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki hareketlilik ve İdlib'teki  çatışmasızlık bölgesinde yaşananlarla ilgili değerlendirmelerinin sorulması  üzerine de Cilvegözü ile ilgili insani yardım konusunda hep başı çektiklerini  kaydetti.

İnsani yardım konusunda düşüncelerinin hep aynı olduğunun altını çizen  Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ancak insani yardım konusu ne yazık ki insani yardımdan çıkıp adeta  bir silahlanma sürecine girdi. Şu anda biz insani yardıma yine varız. O noktada  Cilvegözü'nü açık tutacağız ama bunlar gıdadır, ilaçtır, giyim vesaire  bunlarda... Fakat iş silah gibi vesaire, bu tür şeylere dönerse, buna tabii bizim  yol vermemiz, müsaade etmemiz mümkün değil. İdlib'te ise görüşmelerimiz devam  ediyor. Özellikle Milli İstihbarat Teşkilatımız bu konuda gerek Rusya ile bu  görüşmelerini sürdürüyor. Bu arada yine İran'la görüşmeler yapılıyor ve İdlib'le  ilgili de Moskova görüşmeleri olumlu bir şekilde cereyan etti. Öyle zannediyorum  ki Moskova görüşmeleri eğer uygulamada ki Astana filan biliyorsunuz bunlar bunun  içinde, güvenli bölge vesaire bunlar da bu değerlendirmenin içinde yer alması  halinde İdlib'i süratle çözüme kavuşturacağız diye düşünüyorum."

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp  uzatılmayacağına yönelik soruya karşılık da "Şu anda tabii Hükümet, bu 10 günü  programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse  turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından  şu anda hareketlenen turizm -mesela bugün itibarıyla Antalya yüzde 80'i doluluk  oranı itibarıyla yakalamış vaziyette- bu da turizm sektöründeki açığımızı süratle  kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var.  Bunu Cumhurbaşkanlığı'nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum."  ifadelerini kullandı.

Bu arada, cami çıkışında kendisine yoğun sevgi gösterisinde bulunan  vatandaşlarla selamlaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı vatandaşlarla fotoğraf  çektirdi.

BAŞBAKAN: SALI GÜNÜ DEĞERLENDİRECEĞİZ

Başbakan Binali Yıldırım, Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp, uzatılmayacağı yönündeki soruya " Bu konuyu, salı günü Bakanlar Kurulu yapacağız Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, orada değerlendireceğiz ve oradan bir karar çıkacak." dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0