23.04.2019 18:46 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'mavi balina' uyarısı: Bizler için tehdit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Savaşların,  çatışmaların, açlık ve kıtlıkların ufkumuzu kararttığı bir dönemde dünyayı  güzelleştiren yegane şey siz çocukların tebessümüdür. Sizler bizim geleceğimizin  teminatı, yarınlarımızın umudusunuz." dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, TRT 23 Nisan  Gala Programı'na katıldı.

Konuşmasına, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, milletin evine, bu gazi  mekana hoş geldiniz" diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın 40  ülkesinden şu anda aramızda bulunan misafirlerimize özellikle hoş geldiniz  diyorum. Sizlerle birlikte bir mutluluğu yaşıyoruz, adeta şu anda karşımda  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu andıran bu güzel atmosferden dünyanın bütün  çocuklarına en kalbi sevgilerimi gönderiyorum. Sizlerin nezdinde tüm  milletimizin, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı  tebrik ediyorum." diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını sürdürürken, gösterilerini sunan çocuklar sahneye  geldi. Kendisine "Merhaba" diyen bir çocuğa, "Nasıl gidiyor araba?" karşılığını  veren Erdoğan, "Şu anda çok zenginim, zira 40 ülkeden böyle güzel yavrular  etrafımızı sarınca fakir olmak mümkün değil, zenginim." ifadesini kullandı.

Dünya çocuklarına 23 Nisan coşkusunu paylaştıkları için teşekkür eden  Erdoğan, TRT ve Milli Eğitim Bakanlığına organizasyondan dolayı şükranlarını  sundu.

Yurt dışından gelen misafirlerin Türkiye'de bulundukları süre  içerisinde çok keyifli anlar yaşayacaklarına, ömür boyu sürecek arkadaşlık,  dostluk ve kardeşliklerin temelini atacaklarına inandığını söyleyen Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Hayatta bir çocuğun gülümsemesinden daha büyük bir mutluluk, bir  çocuğun kalbinden daha geniş bir umman yoktur. Savaşların, çatışmaların, açlık ve  kıtlıkların ufkumuzu kararttığı bir dönemde dünyayı güzelleştiren yegane şey siz  çocukların tebessümüdür. Sizler bizim geleceğimizin teminatı, yarınlarımızın  umudusunuz. Siz çocuklar daha huzurlu, daha neşeli, daha adaletli, daha güzel bir  dünyanın müjdecisi durumundasınız. Çünkü çocuk olmak, coşkulu olmak, dünyaya hep  saf, temiz, duru gözlerle bakmak ve yarına o heyecanla yürümek demektir. Çocuk  olmak yüreğindeki sınırsız, hesapsız sevgiye sıkı sıkıya sarılmak demektir."

Ünlü şair ve yazar Cahit Sıtkı Tarancı'nın, "Bu bahar havası, bu  bahçe, havuzda su şırıl şırıldar/ Uçurtmam bulutlardan yüce zıp zıplarım pırıl  pırıldır/ Ne güzel dönüyor çemberim, hiç bitmese horoz şekerim" dizelerini  aktaran Erdoğan, "Tıpkı bu güzel şiirde olduğu gibi sizlerin yüreğinizdeki sevgi  ve umut tomurcuklarının kopartılmasına izin vermeyeceğinize inanıyorum." diye  konuştu.

İyi ve nitelikli bir eğitimin aydınlık geleceğe açılan en önemli kapı  olduğunu belirten Erdoğan, "Bu anlayışla bizler de son 17 yıldır hükümet olarak  eğitimi ana önceliğimiz yaptık. Ülkemizdeki eğitimin kalitesini artırmak,  sizlerin imkanlarını genişletmek, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için gece  gündüz gayret gösterdik." ifadelerini kullandı.

Kendilerinin yaşadığı sıkıntıları, çocukların yaşamaması için gayret  gösterdiklerini vurgulayan Erdoğan, 70-80 kişilik sınıflarda okuduklarını ve son  derece zor şartlarda eğitim almaya çalıştıklarını hatırlattı.

Akıllı tahtaların, bilgisayarların, öğrenmelerini kolaylaştıran  teknolojik araçların olmadığı bir Türkiye'de eğitim hayatlarını sürdürdüklerini  anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi okula başladığınızda masalarınızın üzerinde hazır olan ders  kitaplarına ulaşmak bile bizim için büyük bir sorundu. Biz o ders kitaplarını  masalarımızın üzerinde sıralarımızın üzerinde bulamıyorduk. Hamdolsun son 17  yılda ülkemize yakışmayan tüm bu eksiklikleri ortadan kaldırdık. Sizlere daha  rahat, daha modern, daha kaliteli, daha etkin bir eğitim ortamı sunabilmek için  çok önemli adımlar attık."

"Daha adaletli, daha güzel bir dünyayı siz kuracaksınız"

Derslik, spor salonu, kütüphane, tablet, akıllı tahta gibi ihtiyaç  duyulacak tüm imkanları sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, öğretmenlerin daha iyi şartlarda görevlerini yapabilmeleri için önemli  iyileştirmeler yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm bunları sizin en iyi şekilde eğitim  almanız, kendinizi en güzel, en donanımlı şekilde yetiştirmeniz hedefiyle  gerçekleştirdik. İnşallah sizler yarın birer sanatçı, politikacı, bilim adamı,  öğretmen, mühendis, hukukçu, iş adamı veya başka konumlarda olacaksınız. İşte o  zaman geriye kalan eksiklikleri giderecek, sizlerden sonra gelecek nesiller için  daha adaletli, daha güzel bir dünyayı siz kuracaksınız." dedi.

 

"Sizlerden bazı konulara dikkat etmenizi özellikle istiyorum." diyen  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyürken, gençliğe doğru adım atarken kardeşliğinizi, sevginizi,  dünyayı değiştirebileceğinize olan inancınızı asla terk etmeyin. İşte bugün bu  salonda olduğu gibi rengi, dili, kökeni, milliyeti ne olursa olsun dünyanın tüm  çocuklarına karşı sevgiyle, saygıyla yaklaşın. Modern teknolojinin, bilgisayarın,  tabletlerin, internetin, akıllı telefonların, sanal oyunların sizi esir almasına  izin vermeyin. Bu da önemli tehlike. İşte birçok çocukların ne yazık ki balina  gibi vesaire nasıl intihar ettiğini herhalde sizler de takip ediyorsunuz. İşte bu  alışkanlıklar bizlere ayrı bir tehdittir. Unutmayın, yeni teknolojiler sizin  hayatınızı kolaylaştırmak, sevdiğiniz, yapmaktan mutlu olduğunuz şeylere daha  fazla vakit ayırmanız içindir. Bu araçların sizi hayattan, topraktan,  akranlarınızdan, her gece gökyüzünü süsleyen yıldızların parıltısını seyretmekten  alı koymasına müsaade etmeyin. Okul dışında da aile büyüklerinizden başlayarak  her alanda öğretmenlerinizin olduğunu, onlardan da öğrenebileceğiniz pek çok şey  olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın."

"Beyaz karanfiller çizmeyi ablamdan öğrendim. Sevinci, uçurtmanın  ipini tutan bir elden öğrendim. Coşkuyu arkadaşlarımın çizdikleri resimlerden  öğrendim. Bir akşam babam eve dönmemişti, beklemeyi öğrendim. Vurulan bir kuşun  kanı, bembeyaz karın üzerine akınca, pişmanlığı, çaresizliği öğrendim. Açlığı,  bir yoksulun elindeki ekmekten öğrendim. Kurumuş bir dere yatağından susuzluğu  öğrendim. Kafeste çırpınan bir kuştan özgürlüğü öğrendim. Uçsuz bucaksız ne  demek, denizlerden onu öğrendim. Sessizliği, koca bir ormandan, sabretmeyi küçük  bir karıncadan öğrendim. Şiiri, içimde koşuşup duran atlardan öğrendim. Maviyi  gökyüzünden, kırmızıyı gülden, sarıyı da ekinlerden öğrendim. Neydim ben, neden  vardım bu dünyada, neredeydim, annemin yüzüne bakınca onu öğrendim." ifadelerini  kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Anneyi unutmayın. Size bir tavsiyem olacak, burada anneler bol, anne  adayları bol. Ben annemin ayaklarının altını öperdim, öyle yetiştim. Çünkü bizim  medeniyetimizde cennet annelerin ayakları altındadır. Dolayısıyla annemin  ayaklarının altını öperek yetiştim. Bizi buralara hazırlayan o, anne olmazsa biz  olamazdık, o bizleri hazırladı. Hayatta öğretmenlerinizi çoğaltmayı, mümkün  olduğu kadar öğrenme kaynaklarınızı çeşitlendirmeyi lütfen ihmal etmeyin."

Şehitlere Allah'tan rahmet niyaz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "23 Nisan  Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tekrar tebrik ediyor, sizlere 23 Nisan'ı  armağan eden Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını  bir kez daha şükranla yad ediyorum. Ailenizle, öğretmenlerinizle,  arkadaşlarınızla birlikte sizlere nice güzel bayramlar diliyorum. Yurt dışından  ülkemize gelerek heyecanımıza ortak olan misafirlerimize tekrar teşekkür  ediyorum. 23 Nisan vesilesiyle milletimize bu güzel ülkeyi, bu güzel bayramları  kazandıran büyüklerimize şükranlarımı sunuyor, sizleri gözlerinizden öpüyor,  hepinizi sevgiyle kucaklıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Törenden notlar 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programa gelişinde çeşitli ülkelerden gelen  çocuklar tarafından karşılandı. Çocuklar burada Erdoğan'a ülkelerinden  getirdikleri çeşitli hediyeleri takdim etti.  

Sanatçı Burak Kut ve oyuncu Özgür Ege Nalcı'nın sunduğu programda,  şenliğe katılan 40 ülkenin çocukları gösterilerini sundu. 

Programa Lübnan'dan katılan çocuklar gösterilerinin sonunda üzerinde  "Aydamun-Lübnan Türkmenlerden Reis'e selam, yola devam" ifadesinin yer aldığı bir  pankart açtı.

Kırgızistan'dan gelen çocuklar, gösterilerinin bir bölümünü içlerinden  birinin söylediği, "Beraber yürüdük biz yollarda" şarkısı eşliğinde  gerçekleştirdi. Kırgızistan ekibi gösterilerini, birinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  portresinin, diğerinde de Türkiye ve Kırgızistan bayraklarının işlendiği  kilimleri taşıyarak sonlandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ekibinin gösterisinin sona ermesinin  ardından ayağa kalkarak alkışladı.

Gösterilerin sona ermesiyle sahneye Türkiye Maarif Vakfı'nın  Somali'deki okulunda öğrenim gören ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkelerine  gerçekleştirdiği ziyarette karşılama ekibinde yer alan Kenara Halime isimli  öğrenci sahneye davet edildi.

Erdoğan, Halime ile bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çekimi  için tüm misafir ülke çocukları sahneye davet edildi. Hatıra fotoğrafı çekilirken  "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısı Erdoğan ve Kırgızistanlı çocuk  tarafından birlikte seslendirildi.

Erdoğan, daha sonra TRT Çocuk Korosu'nu sahneye davet ederek, fotoğraf  çektirdi.

Programda İngilizce, Rusça, Arapça ve Fransızca simultane çeviri  yapıldı.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı  İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de katıldı.    

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy4