08.02.2018 16:58 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin liralık dava

Erdoğan, grup konuşmasında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Kılıçdaroğlu'na 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu'na partisinin 6 Şubat'taki TBMM grup toplantısında yaptığı  konuşmada, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 250 bin liralık  tazminat davası açtı.  Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine  verdiği dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun partisinin 6 Şubat 2018'deki TBMM  grup toplantısındaki konuşmasında, Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal eden  ifadeler kullandığı belirtildi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında, Erdoğan'ın onur ve saygınlığına yönelik  ifadeler sarf ettiği bildirilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki sözleri yer  aldı. Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun kullandığı ifadelerin ve iddiaların  tamamen asılsız olduğu, daha önce birçok kez tekzip edildiği belirtilerek, şu  ifadelere yer verildi.

  "Aynı ve benzer iddialarla bir kez daha Cumhurbaşkanımızın kişilik  haklarının ihlal edilmesinin düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde himaye  edilmesi mümkün değildir. Davalı yalan ve iftira üzerine siyaset yapmayı  alışkanlık haline getirmiş, hak arama girişimimize ve bunun üzerine verilen yargı  kararlarına rağmen alışkanlığını değiştirmemiştir. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında  'Daha önce de söylemiştim, tık yok.' dediği iftiralarının tamamıyla ilgili  davalar açılmış, davalı manevi tazminat ödemeye mahkum edilmiş ancak 15 Temmuz  darbe girişiminden sonra bir daha böyle iftiralara tevessül edilmez ümidiyle  davalardan vazgeçilmiştir. Bu iyi niyet ve çabaya rağmen daha önce bu konular  dava konusu yapılmamış ve davalardan vazgeçilmemiş gibi, aynı söylemlerin aynı  üslup zaafıyla dile getirilmesi davalının cumhurbaşkanımızın kişilik haklarını  ihlal etmeye yönelik kastını ve ağır kusurunu ortaya koymaktadır."

  ELEŞTİRİ OLARAK KABUL EDİLEMEZ!

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ülkenin birlik ve huzuruna kasteden terör  örgütleri DEAŞ, PKK, PYD/YPG ve FETÖ ile teröre destek mahiyetindeki her türlü  etkinliğe karşı en başından beri "Milli seferberlik ruhuyla" kararlı bir mücadele  içinde olduğu belirtilen dilekçede, şunlar kaydedildi: "Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik ısrarlı bir  şekilde ve hakaret kastı ile diktatör yakıştırmasında bulunması yurt içinde ve  yurt dışında kabul ettirilmeye çalışılan algı operasyonunun ve otoritelik  propagandasının bir yansımasıdır. Davalının Sayın Cumhurbaşkanımızın yurt dışında  parası olduğuna ilişkin gerçek dışı beyanları kamuoyunda karşılık bulamayınca  davalı bu kez iddialarını Sayın Cumhurbaşkanımızın yakınlarına yöneltmiş ve  gerçek dışı iddialarını bu yönde sürdürmüştür.

 Kılıçdaroğlu'nun dava konusu açıklamasında özellikle hassasiyet  gösterilmesi gereken, 'şeref ve namus' gibi çok önemli ve hassas kavramlar  üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sarf ettiği ifadeler daha önce hukuken  yaptırım altına alınmış ve kesinlikle eleştiri olarak kabul edilemeyecek  açıklamalardır."

 Dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun dava konusu açıklamalarında, Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a yönelik kullandığı tabirin hakaret teşkil etmekle birlikte Erdoğan'ın  siyasi hayatı ve benimsediği ilkeler gözetildiğinde tamamen gerçeğe aykırı olduğu  kaydedildi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının düşünce ve ifade hürriyeti  çerçevesinde değerlendirilip hukuken mazur görülmesinin mümkün olamayacağı ifade  edildi. Dilekçede, benzer olaylarda verilen emsal kararlarda da kişilik  haklarının ihlal edildiği anımsatılarak, emsal kararlara yer verildi.

 Manevi tazminat talebinin yasal şartlarının oluştuğu ve hükmedilecek  manevi tazminat miktarının caydırıcı olması gerektiği belirtilen dilekçede,  "Davalının Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik uzun süredir ısrarla devam edegelen bu  yakışıksız üslubu kendi beyanlarından da anlaşılacağı üzere daha da sertleşecek  ve çirkinleşerek devam edecektir. İşte bu noktada davalının konuşmalarında hakim  olan ve bir siyasetçiye yakışmayacak düzeydeki bu çirkin üslubuna karşı caydırıcı  bir tazminata hükmedilmesi gerekmektedir." ifadesi kullanıldı.

Dilekçede, Kılıçdaroğlu'ndan, 6 Şubat 2018'de partisinin TBMM grup  toplantısında yaptığı konuşmada kişilik haklarına saldırıda bulunduğu  gerekçesiyle 250 bin lira manevi tazminat talep edildi.

Bu habere ifade bırak
  • 12Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 11Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy26