16.07.2016 13:32 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı oteli bombalayan yüzbaşı yaralı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki oteli bombalayan helikopterin İzmir'de gittiği belirlendi.Oteli bombalayan yüzbaşı yaralı olduğu öğrenildi.

Darbe girişimi kapsamında İzmir'de sürdürülen operasyonda Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen ile birlikte toplam 34 askerin gözaltına alındığı bildirildi.Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki oteli bombalayan helikopterin İzmir'de gittiği belirlendi. Helikopterde bulunan bir yüzbaşının yaralandığı ve İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nede tedavi altına alındığı bildirildi.
Darbe girişimi sonrası İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun başlattığı soruşturma kapsamında, gözaltılar sürüyor.

İŞTE ÇATIŞMA ANI


 
Gözaltına alınanlar arasındaki Pilot Albay Murat Dağlı, Pilot Albay  Zeki Göçmen, Albay Ali Aktürk, Yarbay Davut Uçun, Yüzbaşı Mehmet Cantaş, Kıdemli  Başçavuş Aydın Özsıcak,  Üstçavuş Murat Gösterit, Üstçavuş Ahmet Kocan'ın  Marmariste Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele yönelik operasyona  katılan askeri personel oldukları iddia edildi. 

İŞLETMECİ O ANLARI ANLATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatilini geçirdiği Marmaris Grand Yazıcı Club Turban ile darbe teşebbüsündeki askerlerle polisin çatıştığı Case De Maris arasında kalan Caprise Otel'in ortağı Yavuz Kurtulan, o anları anlattı. Sabaha kadar süren çatışmada korkulu anlar yaşayan Kurtulan, şunları söyledi:

"Yaklaşık 24-25 asker gördüm. Sahile helikopterle girdiler. Hemen otelimizin üstünde durdular. 30 dakika kadar durduktan sonra bölgeye takviye helikopterler geldi. Bunlar asker indirmeye başladı. Ondan sonra çatışmalar başladı. Uzunca sürdü. 650 kişilik otelimde şuan 55 kişi var. Yabancı turistler ve tatilciler oteli terk etti. İsabet eden mermilerle duvardeki klimalar ve camlar zarar gördü; kırıldı. Turizmin kötü geçtiği zamanlarda şuan bitmiş durumdayız. Yaşananları kınıyorum" dedi.

ÜÇ HELİKOPTERLE SALDIRDILAR: 23 KİŞİ ARANIYOR

Muğla Valiliği tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın bir süre kalıp ayrıldığı otele düzenlenen saldırıyla ilgili,  Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir tuğamiral, bir albay, bir yarbay ve bir üsteğmen  hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi. Olaya karışan 23 kişinin de  güvenlik güçlerince arandığı belirtildi.  Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, dün gece Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın Marmaris'te kaldığı otelden ayrılmasından bir süre sonra, 3 askeri  helikopterle otele saldırılması üzerine çıkan çatışmada, Cumhurbaşkanlığı  koruması Mehmet Çetin ile Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli polis memuru  Nedip Cengiz Eker'in şehit olduğu ifade edildi.

Güvenlik güçleri tarafından olayda kullanılan iki helikoptere  Marmaris’te el konulduğu, bir helikopterin ise yapılan takip sonucu İzmir'de ele  geçirildiği belirtilerek, "Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca bir tuğamiral, bir  albay, bir yarbay ve bir üsteğmen hakkında gözaltı kararı verildi. Olaya karışan  23 kişi ise güvenlik güçlerince aranmaktadır." ifadesi kullanıldı.

 Bu arada, Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris Devlet Hastanesinde tedavi  gören polis memurlarını ziyaret etti. Devlet büyüklerinin hakkıyla korunduğunu ve sağ salim uğurlandığını  kaydeden Çiçek, şöyle konuştu: "Aziz vatanımız sizlere minnettardır. Vatanımızın, milletimizin  birliğine ve dirliğine kast edenlere emir verenleri gözaltına aldık. Hiç merak  etmeyin. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları, birlik ve beraberliğimizle  defedeceğiz. Bundan sonra daha çok çalışacağız daha çok üreteceğiz her  zamankinden daha fazla bir ve beraber olacağız."  Yaralı polisler ise bir an önce görevlerine tekrar dönmek  istediklerini belirterek, "Ülke bu haldeyken 'rapor alalım, eve gidelim,  dinlenelim' diyemeyiz. Bir an önce tedavilerimizi yaptırıp görevlerimizin başına  dönmek istiyoruz. Bu hainler bitene kadar, tükenene kadar görevimizin  başındayız." ifadelerini kullandı.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0