09.10.2018 20:04 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Macaristan ile dayanışmamız örnek teşkil etmektedir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Derin ve köklü bağlarımızın bulunduğu Macaristan ile iş birliğimizi ilerletmek için karşılıklı çaba göstermekteyiz. Macaristan ile NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütler çerçevesindeki dayanışmamız örnek teşkil etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi imzasını taşıyan "Macaristan Ziyareti"  başlıklı bir değerlendirme yazısını sosyal medya hesabından paylaştı.

Erdoğan, "Derin ve köklü bağlarımızın bulunduğu Macaristan ile iş  birliğimizi ilerletmek için karşılıklı çaba göstermekteyiz. Macaristan ile NATO,  Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütler çerçevesindeki  dayanışmamız örnek teşkil etmektedir." ifadelerini kullandı.

2013 yılında oluşturulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi  ile son 5 yılda Macaristan ile ikili ilişkilerde her alanda önemli yol  katedildiğini belirten Erdoğan,  2013-2017 arasında ikili ticaret hacminin yüzde  38 artışa, 2,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

"5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLEYECEĞİZ"

Erdoğan, ziyaret kapsamında düzenlenen iş dünyası ile verimli  istişareler yapılmasına vesile olan Türkiye-Macaristan İş Forumu ile 5 milyar  dolarlık ticaret hacmi hedefine emin adımlarla ilerleyeceklerini kaydetti.

Taşımacılıktan enerjiye, inşaattan turizme, savunmadan tarıma kadar  çok geniş bir yelpazede Macaristan ile sahip olunan potansiyeli, fiile geçirmek  için kararlılıkla çalışacaklarını ifade eden Erdoğan, "NATO müttefikimiz  Macaristan ile bölgesel meselelerdeki işbirliğimizi ve Macaristan'ın, Türkiye'nin  Avrupa Birliği üyeliğine vermiş olduğu desteği önemsiyoruz. Uluslararası alandaki  işbirliğimizi Avrupa sınırlarının ötesine taşıyor. Afrika ve Orta Asya'da da  imkanlarımızı birleştiriyoruz. Afrika'nın kalkınma çabalarına katkı sağlamak  amacıyla Macaristan ile birlikte çalışmaya devam edecek, Asya ile Macaristan  arasındaki ilişkilerin daha da güçlenip çeşitlenmesi konusundaki desteğimizi  sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRK-MACAR DOSTLUĞUNUN EN KIYMETLİ SEMBOLLERİNDEN BİRİ OLMAYA DEVAM EDECEK"

Türkler ve Macarların asırlara sari köklü dostluğunun daha da  sağlamlaşması amacıyla iki ülke arasındaki iş birliğini kültürel alanda da  geliştirmeye kararlı olduklarını aktaran Erdoğan şöyle devam etti:

"Ziyaretimiz kapsamında açılışını yaptığımız Gül Baba Türbesi de bu  çalışmaların önemli bir unsurudur. İnanıyorum ki bu mübarek mekan gelecek  kuşaklar tarafından da büyük bir ihtimamla korunacak ve Türk-Macar dostluğunun en  kıymetli sembollerinden biri olmaya devam edecektir. Macaristan, iki ülkenin  kadim dostluğunu dayanışmasını ve ortak tarihini temsil eden Osmanlı döneminden  kalma birçok eseri korumakla sadece kendi tarihine değil, insanlığın ortak  mirasına da sahip çıkmakta ve tüm dünyaya örnek olmaktadır. Bu tutumundan dolayı  Sayın Başbakan Orba'nın şahsında Macaristan Hükümeti'ne teşekkür ediyorum."

Ziyaretin, iki ülke arasındaki dostluk bağlarının daha da pekişmesine  vesile olmasını temenni eden Erdoğan, Cumhurbaşkanı Janos Ader başta olmak üzere,  şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlik için tüm Macarlara şükranlarını  sundu.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0