05.10.2015 18:58 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: PYD PKK gibi bir terör örgütüdür

Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Tusk'la ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, PYD ve IŞİD'in PKK gibi terör örgütü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ile ortak basın toplantısı yaptı. "Bazı ülkeler PKK'yı terör örgütü kabul etmelerine rağmen bazı uygulamada bunu es geçmeleri bizi üzmektedir" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"PYD, IŞİD PKK GİBİ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

"Teröre karşı ortak mücadeleyi tereddütsüz sürdürmek zorundayız. Türkiye bu hususta kararlıdır. PYD, PKK gibi bir terör örgütüdür. DAİŞ de PKK da bir terör örgütüdür. Bu konuda Avrupalı dostlarımızın gereken tavrı göstereceğini umuyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiğini hatırlattı ve "Bazı ülkelerin bunu es geçmeleri bizi üzmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda bir konuşma yapan Erdoğan, mülteci ve terör sorununa değindi.

AB'ye PKK tepkisi

AB üyesi ülkelere tepki gösteren Erdoğan, "AB üyesi ülkeler PKK terör örgütünü terör örgütü olarak kabul ettiği halde bazı ülkelerin bunu es geçmeleri bizi üzmektedir" dedi.

"Teröre karşı ortak mücadeleyi tereddütsüz sürdürmek zorundayız" diyen Erdoğan, "Türkiye bu konuda kararlıdır. Bu örgütün DEAŞ'la savaş kisvesi altında meşruiyet kazanmasına izin verilmemelidir. Açık ve net konuşuyorum. PYD de PKK gibi terör örgütüdür ve beraber çalışmaktadırlar. Bu noktada iyi terörist kötü terörist olamaz. Bu noktada Avrupalı dostlarımızın da gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"KARA PROPAGANDALARA KULAK ASILMAMALI" Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede ortak hareket ve işbirliğinin önemine işaret etti ve şöyle devam etti: "Türkiye PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle kararlı bir mücadele yürütüyor. Bu konuda bir hususun altını özellikle çizmek isterim. Türkiye'nin mücadelesi belirli bir etnik gruba yönelik değildir. Mücadelemizin hedefi öncelikle Kürt vatandaşlarımızın canına kast eden terör örgütünün belini kırmaktır. Terör örgütüne müzahir çevrelerin Avrupa'da sürdürdüğü kara propagandalara asla kulak asılmamalıdır. Terörle etkin mücadelenin anahtarı işbirliği ve dayanışmanın artırılmasıdır. Mülteci krizinin sebebinin Suriye'deki savaş ve devlet terörü estiren Esed rejimi olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Mülteci sorununu engellemek istiyorsak gerekli adımları atmalıyız. Burada tehdit altında olan ülke biziz bütün bunlar karşısında da ülkemize gelen sığınmacılara kapılarımızı kapatmadık."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0