13.12.2018 14:02 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

"İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek tek açıkladı:

Özel sermaye yatırımlarının artırılması, yüksek teknoloji yatırımlarına alternatif finansman sağlanması için Türkiye Kalkınma Fonu kurulacak.

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde sade, anlaşılabilir, ihtiyaçlara ve öğrencilerin taleplerine cevap verebilen bir sistem oluşturulacak.

Yeni kimlik ve ehliyet için randevu süresini 60 günden 10 güne indiriyoruz.

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin Ocak ayında ihalesi yapılmak suretiyle temeli atılacak.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 2 bin 250 genç çiftçiye 30'ar bin lira hibe desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına son verdikten sonra "Gökbey" isminin verildiği askeri helikopteri tanıttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100  Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na katıldı.

Erdoğan konuşmasına, "Vatanımızın istiklali ve milletimizin istikbali  uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum.  Gazilerimizin her birine ülkem ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum"  diyerek başladı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Büyük ve güçlü Türkiye davası yolunda gayret göstermiş, ülkemizin  gelişmesi ve kalkınması için emek vermiş, böylece milletimizin kalbinde müstesna  bir yer edinmiş devlet adamlarımızın tamamını buradan saygıyla anıyorum. Rabbim,  her karış toprağı şehit kanlarıyla mühürlenmiş bu vatan için çalışan, üreten,  istihdam ve katma değer oluşturan herkesten razı olsun diyorum."

Erdoğan, bu sabah saat 6.30 civarında erken saatlerde meydana gelen  tren kazasıyla ilgili üzüntülerini paylaşmak istediğini söyledi. Ankara-Konya  Yüksek Hızlı Treni'nin, Marşandiz İstasyonu'nda kılavuz yol kontrol lokomotifi  ile çarpışması sonucu 3'ü makinist olmak üzere 9 vatandaşın hayatını  kaybettiğini, 47 vatandaşın da yaralandığını belirten Erdoğan, bu elim kazada  hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da  Allah'tan acil şifalar diledi.

Erdoğan, kazayla ilgili adli ve idari soruşturmaya başlandığını  bildirerek, "Cumhuriyet savcılığımız, şu ana kadar 3 kişiyi gözaltına almıştır.  Bu kaza tüm boyutlarıyla incelenecek, sorumlular ortaya çıkartılacak ve gereken  her şey yapılacaktır." dedi.

"YOĞUN GÜNDEMLE ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTTÜK"

Bugün, 3 Ağustos'ta kamuoyuna ilan ettikleri 100 Günlük İcraat  Programı'nın sonuçlarıyla ileriki ikinci 100 günlük hedefleri paylaşmak üzere bir  araya gelindiğini belirten Erdoğan, "Yaptıklarımız, yapacaklarımız. Böylece,  milletimizin huzurunda geride bıraktığımız 100 günün muhasebe ve murakabesini  yaparak, bunun yanında yakın geleceğe ilişkin programımızı ortaya koyarak, Türk  siyasetine de yeni bir açılım kazandıracağız." diye konuştu.

Erdoğan, yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olarak inşallah bundan sonra da  belli aralıklarla milletin karşısına çıkarak, icraatlarının değerlendirmesini  yapacaklarını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Öncelikle tüm bakan arkadaşlarıma ilk 100 günlük icraat programının  hayata geçirilmesi sürecinde sergiledikleri gayretler için teşekkür etmek  istiyorum. Cumhurbaşkanı kabinesini açıkladığımız 9 Temmuz tarihinden bugüne  gerçekten çok yoğun bir gündemle çalışmalarımızı yürüttük.

Bir taraftan ülkemizin yeni yönetim sistemine geçiş sürecini yönettik,  diğer taraftan ekonomik açıdan Türkiye'ye diz çöktürmeyi hedefleyen saldırılara  karşı mücadele ettik. Tüm bunlarla birlikte milletimize verdiğimiz sözleri de  gerçekleştirmeye çalıştık. İç ve dış kaynaklı tüm engelleme girişimlerine rağmen,  hamdolsun hedeflerimize ulaşma yönünde önemli mesafe katettik."

"SİYASET SİMSARLARI, SÖZÜM ONA EKONOMİSTLER, KÖŞE YAZARLARI"

Kur-faiz-enflasyon üçgeni üzerinden ekonomiye pranga vurmak  isteyenleri bir kez daha hüsrana uğrattıklarına dikkati çeken Erdoğan, "Kurdaki  kısa süreli dalgalanmayı dahi hükümeti yıpratmak için fırsat bilen kifayetsiz  muhterislerin heveslerini kursaklarında bıraktık. Birkaç ay öncesine kadar sabah  akşam milletimize karamsarlık pompalayan siyaset simsarları, sözüm ona  ekonomistler, köşe yazarları bugün adeta dillerini yutmuş durumdalar, hiçbirinden  şimdi çıt çıkmıyor." diye konuştu.

Erdoğan, ikinci 100 günlük icraat programını uygularken de aynısını  yapacaklarının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Kişisel çıkarı için 81 milyonluk 'Türkiye gemisi'nin altını oymaya  çalışanlar kesinlikle fırsat bulamayacaklar, onlara fırsat vermeyeceğiz.  Ülkemizin ve milletimizin düşmanlarının operasyon aracı haline dönüşmüş olan  çevrelerin eleştirilerine kulak asmayacağız. Hiçbir kirli planın, hiçbir ekonomik  tetikçinin, ihtiraslarının kulu-kölesi olmuş hiçbir menfaatperestin ülkemiz ile  hedefleri arasına girmesine müsaade etmeyeceğiz. Millet iradesinin üzerinde  hiçbir irade tanımadan, Hakk'ın ve halkın rızası için gözünü ve gönlünü  Türkiye'ye çevirmiş mazlum ve mağdurlar için çalışmaya, üretmeye, taş üstüne taş  koymaya devam edeceğiz."

Yaşanan onca sıkıntıya rağmen ilk 100 günlük icraat programında yüzde  97 gibi son derece yüksek bir gerçekleşme performansına ulaştıklarına işaret eden  Erdoğan, "İcraat programımızda yer alan 400 eylemden 340 tanesini tamamladık.  Bunların arasında gerçekten önemli, gerçekten tarihi, milletimizin umut ve  heyecanla beklediği pek çok projemiz bulunuyor." dedi.

"TOPLAM BÜYÜKLÜĞÜ YAKLAŞIK 1,5 MİLYON METREKAREDİR"

Erdoğan, Cumhuriyetin 95'inci yıl dönümü kutlanılan 29 Ekim tarihinde  Türkiye'ye yeni bir zafer anıtı kazandırdıklarını vurguladı. 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etabının açılışının yapılan İstanbul  Havalimanı'nın Türkiye'nin gurur abideleri arasında yerini aldığına değinen  Erdoğan, "Tüm etapları devreye girdiğinde yılda 200 milyon yolcu kapasitesine  kadar çıkabilecek bu havalimanı finansmanından inşaatına, mimarisinden çevre  dostu özelliğine kadar hemen her yönüyle dünyada parmakla gösterilen projelerden  biridir. Yeni havalimanımız, İstanbul'un hava ulaşımındaki merkezi rolünü  inşallah çok daha ileri seviyelere taşıyacaktır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geride bırakılan dönemde ayrıca bilhassa  büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlara nefes aldıracağına inandığı Millet  Bahçeleri'nden 5'ini hizmete sunduklarını belirterek, "Başakşehir, Kayaşehir,    Hoşdere,   Baruthane ve Çırpıcı Millet Bahçeleri'nin toplam büyüklüğü yaklaşık  1,5 milyon metrekaredir. Bahçelerimiz; otoparklardan ibadethanelere, yürüyüş ve  bisiklet yollarından çocuklarımız için ferah oyun alanlarına kadar  vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacına cevap verir niteliktedir." diye konuştu.

MALİ DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ VERMEDİK

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, 28 adet millet bahçesinin  inşaat ve projelendirilme çalışmalarını da yine bu süreçte tamamladıklarını ifade  ederek, "İnşallah 81 ilimizin tamamına bir millet bahçesi kazandıracağımız gibi  büyük ilçelerimizde de bu millet bahçelerimizin inşasına devam edeceğiz.  Çalışmalarımızı bu istikamette yoğunlaştırıyoruz." bilgisini verdi.

Öte yandan İlk 100 Günlük İcraat Programı'nda kalan 60 eylemin 10 tanesinin mevzuat hazırlıklarını tamamladıklarının altını çizen Erdoğan, üçüncü tarafların onayını gerektiren 32 eylemde yüzde 80'inin üzerinde ilerleme  yakalarken, 17 eylemde yüzde 50'nin üstünde ilerleme sağladıklarını vurguladı.  Erdoğan, "2018 yılı bütçesinden yapılan harcamalar itibariyle gerçekleşme oranımız,  yüzde 86,8 oldu." diye konuştu.

İcraat programındaki 400 eylemin hepsi için revize edilmiş rakamlarla  43 milyar liralık bütçe maliyeti öngörürken, gerçekleşen icraatlar için 37,3  milyar lira sarf ettiklerini ifade eden Erdoğan, icraat programının planlanandan  daha az bütçeyle gerçekleştirilmesinin en önemli sebebinin, uygulamaya koydukları  tasarruf tedbirleri olduğunu söyledi.

Türkiye bir taraftan kalkınma ve yatırım hamlesini sürdürürken, diğer taraftan da mali disiplinden asla taviz vermediğini belirten Erdoğan, bundan  sonra da aynı hassasiyetle, aynı titizlikle çalışmaya devam edeceklerini  kaydetti.

Önemli bir kısmı tamamlanmak üzere olan projeleri kısa zamanda  bitirerek, millete olan vaatlerini yüzde 100 gerçekleştirmiş olacaklarının altını  çizen Erdoğan, "Bununla beraber, İkinci 100 Günlük Eylem Planı'mızda yer alan,  yaklaşık 24 milyar liralık 454 eylemin de bitirilmesini temin edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı olarak öne çıkan projeleri paylaşmak istediğini ifade  eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Biliyorsunuz yeni hükümet sistemimizde Cumhurbaşkanlığı, devleti  temsil görevi yanında, yürütmenin lokomotifi ve kamu hizmetlerinin itici  gücüdür. Bu anlayışla, bürokrasideki ataleti giderecek, devletin işleyişini  hızlandıracak, verimliliğini ve etkinliğini artıracak bazı adımlar atıyoruz.  Önümüzdeki dönemin yol haritası olacağına inandığım 5 Yıllık Cumhurbaşkanı  Programı'nı tamamlayarak uygulamaya koyuyoruz.

Bunun yanında illerimize verilen hizmetlerin takibi ve tespiti için 81  İl Karnesi Projesi'ni devreye alıyoruz. Mevzuat Bilgi Sistemi'nin yeni yönetim  modelimize göre uyarlanmasını ve güncellenmesini temin ediyoruz. Kamunun  vatandaşa, özel sektöre ve diğer resmi kurumlara sunduğu hizmetlerin yüzde 95  oranında elektronik devlete entegrasyonunu sağlıyoruz. Gençlerimize gelecek iş  planlarında yardımcı olmak amacıyla üniversitelerimizin tamamında Kariyer  Merkezleri kuruyoruz.

Millet olarak varlığımızın ve geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz  Türkçemizin doğru kullanımını temin ve teşvik etmek amacıyla yeni bir kampanya  başlatıyoruz. Şehirlerimizin estetiğine zarar veren tabela kirliliği ile daha  yoğun bir mücadeleye girişiyoruz. Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi  ile Eylem Planı'nın hazırlanmasını temin ediyoruz."

Bunların sadece önemli gördükleri için milletle paylaştıkları bazı  başlıklar olduğunu belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı olarak ülkenin ve milletin  tüm meselelerinin yakından takipçisi olmaya, sorunlara çözümler getirmeye devam  edeceklerini kaydetti.

"HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI MÜESSESESİNİ KAZANDIRIYORUZ"

Erdoğan, bakanlık ve kurumların ilk 100 günde tamamladıkları öne çıkan  çalışmaları ile İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nın detaylarına değindi.

Dava başlangıcında bitiş tarihlerinin ilgililere bildirileceği  "Yargıda Hedef Süre" uygulamasını, 3 Ağustos'ta söz verdikleri gibi başarıyla  tamamladıklarının altını çizen Erdoğan, adalet hizmetlerinin kalitesini daha da  artıracak bu uygulamayı, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren pratiğe geçireceklerine  işaret etti.

Konya ve Sakarya Bölge Adliye Mahkemelerini faaliyete alarak, İstanbul  ve Ankara Bölge Adliye Mahkemelerinin iş yükünü 90 bin dosya azalttıklarına  dikkati çeken Erdoğan, ikinci 100 günlük devrede yargının etkinliğini sağlamaya  yönelik çalışmaları, tempoyu daha da artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Bu kapsamda soruşturma ve yargılamalarda tayin edilen hedef sürelerin  vatandaşlara bildirilmesini sağladıklarını aktaran Erdoğan, "Türk yargı sistemine  yeni bir şu anda yapı getiriyoruz. Nedir o? 'Hakim ve savcı yardımcılığı'  müessesesini kazandırıyoruz. Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'nin hazırlıklarını  bitirerek, kamuoyuna ilan ediyoruz. Hukuk Muhakemeleri Kanununun uygulamasını  yeniden ele alarak, daha etkin, verimli ve yargılama sürelerini kısaltan bir  çalışma yapıyoruz. İnşallah 'geciken adalet, adalet değildir' anlayışı ortadan  kalkıyor." dedi.

"YALANI LEBLEBİ, ÇEKİRDEK YER GİBİ YİYENLER VAR"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vasıtasıyla geçen dönemde  vatandaşların ihtiyaçlarının tespiti için 1 milyon haneyi ziyaret ettiklerine  anımsatan Erdoğan, Sosyal Hizmet Merkezlerinin sayısını yüzde 6 artırarak,  298'den 316'ya çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Nitelikli iş gücü yetiştirilmesine yönelik programlardan  yararlananların sayısını 248 binden 375 binin üzerine taşıdık. 23 ilde  gerçekleştirilen Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetlerini, 8 ilde daha uygulamaya  alarak, faaliyetlere 10 bin evladımızın katılımını sağladık. Üniversiteli  gençlerimizi çalışma hayatı ile tanıştırmak amacıyla Sosyal Çalışma Programını  hayata geçirdik. 2 milyonu aşkın Bağ-Kurlu sigortalımıza sosyal güvenlik  primlerinde ödeme kolaylığı temin ettik. Sağlık hizmetlerine erişimin  kolaylaştırılması için 408 bin Bağ-Kurlu vatandaşımızın başvurusunu almaya  başladık. Engelli Sağlık Kurulu Raporlarıyla ilgili sorunları çözüme kavuşturan  yönetmeliği hazırladık.

Bitmedi, er ve erbaşların ailelerinin de sağlık hizmetlerinden  faydalanabilmelerini temin eden mevzuatın teknik boyutuyla ilgili  hazırlıklarımızı tamamladık. Özellikle bu anlattıklarımı tabi birilerinin  dinlemesi lazım. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Çünkü yalanı leblebi, çekirdek  yer gibi yiyenler var."

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE BİRİMLERİ KURUYORUZ”

İkinci 100 günlük dönemde çalışmaların kapsamını genişleterek yola  devam ettiklerini vurgulayan Erdoğan, aktif yaşlanma ve yaşlı hakları konusunda  farkındalık oluşturmak gayesiyle 2019 yılını "Yaşlı Yılı" ilan ederek,  Uluslararası Yaşlılık Şurası düzenleyeceklerini söyledi.

"81 ilimizin tamamında Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Birimleri  kuruyoruz." diyen Erdoğan, Aile Sosyal Destek Programının muhtarların da  katkısıyla yaygınlaştırılacağını ifade etti.

İşverenler için "Kolay Belge-Kolay Hizmet" elektronik uygulamasını  hayata geçirerek, apartman ve iş hanı görevlileri için de "Kolay İşverenlik  Uygulaması"nın kapsamını genişleteceklerini aktaran Erdoğan, bunların olmayan  şeyler olduğunu ancak şimdi uygulamaya koyulduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Olanı yapmak kolay, hayatı kolaylaştırmak için ne lazım, onu uygulamak  önemli." diye konuştu.

SIFIR ATIK PROJESİ UYGULAMASI

Sıfır Atık Projesi kapsamında 750 kamu kurumunda sistemin uygulamaya  geçirildiğini dile getiren Erdoğan, "İmar Barışı kapsamında 8,5 milyon  vatandaşımızın başvurusunu aldık, kalanları almaya devam ediyoruz." açıklamasında  bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, icraat programının ikinci döneminde, Millet  Bahçelerinin 81 ilin tamamına yaygınlaştırılacağını anlatarak, "Daha yeşil ve  yaşanabilir şehirler için 41 kilometre bisiklet yolu ve 12 bin metrekare gürültü  bariyeri inşa ediyoruz. Sıfır Atık Projesi'ni yaygınlaştırarak, uygulamaya  geçilen kamu kurumu sayısını 13 bine yükseltiyoruz. Emlak Bankası'nın  yapılandırma sürecini tamamlayarak faaliyete alıyoruz. 'Türkiye Mekansal Strateji  Planı'nın ön çalışma, araştırma ve analizlerini bitirerek, plan hazırlama  sürecini başlatıyoruz." bilgilerini verdi.

"FETÖ'NÜN FİNANSMAN AYAĞINA DARBE VURULACAK"

Türkiye'nin bekasına yönelik en önemli tehditlerden olan FETÖ ve  PKK/PYD'nin yurt dışındaki finansman kaynaklarının kesilmesi çalışmalarına hız  verildiğinin altını çizen Erdoğan, her iki terör örgütünün de ciddi varlık  gösterdiği Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri nezdinde her seviyede  diplomatik girişimler yürütüldüğünü bildirdi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, AGİT  Arabuluculuk Dostlar Grubu eş başkanlığını başarıyla gerçekleştirdiklerini, yurt  dışında yaşayan vatandaşların dövizle askerlik işlemlerinin dış temsilciliklerde  yapılabilmesine imkan tanıdıklarını belirtti.

Irak politikası bakımından önemli olan Basra Başkonsolosluğunun  yeniden açılmasına yönelik resmi onayın, Irak makamlarından alınmasını  sağladıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki 100 gün boyunca, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına,  özellikle finansman ayağına darbe vurulmasına yönelik yeni girişimler  başlatıyoruz. Ülkemizin arabuluculuk alanındaki öncü rolünü, somut etkinliklerle  daha da perçinliyoruz.

Rusya Federasyonu ile vize muafiyeti sağlanmasına yönelik görüşmelere  ivme kazandırıyoruz. Halihazırda basılı alınan akreditasyon başvurularının,  e-imza entegrasyonu ile elektronik ortamda alınmasını sağlıyoruz."

TÜRKAKIM DOĞAL GAZ BORU HATTI PROJESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı vasıtasıyla  kış mevsiminden önce çalışmaları hızlandırarak, Şırnak ve Artvin il merkezleri  ile 42 ilçe ve 4 Organize Sanayi Bölgesini doğal gazın konforuyla  tanıştırdıklarını aktardı.

Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları aranması için derin ve sığ deniz  sondaj çalışmalarına başlayarak, ikinci derin deniz sondaj gemisinin  sözleşmesinin imzalandığını dile getiren Erdoğan, "Şu anda yolda ve kısa bir  zaman sonra o da bu çalışmayı yapan ekibimizin içine katılıyor." dedi.

Erdoğan, yurt dışı maden arama ve işletme faaliyetleri kapsamında  Özbekistan ve Sudan'da jeokimya çalışmalarının tamamlandığını ifade ederek,  farklı Afrika ülkelerinde de bu çalışmaların yaygınlaştırıldığını söyledi.  Erdoğan, "Gerek devlet gerek özel sektör olarak bu ülkelerde tarım endüstrisi ve  tarım alanında da çalışmalara Türkiye olarak gireceğiz." açıklamasında bulundu.

Tuz Gölü'ndeki doğal gaz deposunun kapasitesini 450 milyon metreküpten  600 milyon metreküpe yükselttiklerini aktaran Erdoğan, Soma ve Tunçbilek'teki  üretim yapılmayan kamuya ait kömür sahalarını özel sektörün işletmesine açan  sözleşmeleri imzaladıklarını söyledi.

Erdoğan, yaklaşık 4,8 milyar dolar yatırım tutarı olan toplam 3 bin  megavat gücündeki güneş enerjisi santralleri için yarışma ilanına çıktıklarını  anlatarak, "Önümüzdeki süreçte, TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin,  ülkemiz topraklarındaki bölümünün inşasına başlıyoruz ve 2019'un sonuna kadar onu  da bitireceğiz." diye konuştu.

Akdeniz'de hidrokarbon aramaları kapsamında 3 bin 100 kilometrekare  alanda üç boyutlu sismik veri toplanmasını sağladıklarını dile getiren Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Hakkari doğal gaz boru hattı projesini de tamamlayarak 81 il  merkezinin hepsine doğal gazı ulaştırmış oluyoruz. Ayrım var mı? Batı'da ne varsa  Doğu ve Güneydoğu'da da var. Biz de ayrım yok, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Gürcü,  Abaza, böyle bir şey yok. Biz yaratılanı Yaradandan ötürü sevdik. Nerede insan  varsa, biz oradayız. Hatta, şimdi hayvan haklarıyla ilgili çalışmalarımızı yoğun  bir şekilde sürdürüyoruz. Çünkü, yapacağımız çok şey var."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğal gaz kullanan 457 ilçe/beldeye ilave  olarak 30 yerleşim yerine daha doğal gaz arzı sağlayacaklarını ifade ederek,  "Tarım sektörü için 3 yeni bor gübre üretimine başlıyoruz. Bin maden sahasının  ekonomiye kazandırılması için ihaleye çıkıyoruz. Yatırımcıların işlemlerinde  bürokrasiyi azaltacak ve madencilik sektörüne hız kazandıracak e-maden projesini  faaliyete geçiriyoruz." diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamında, 150 mahalle tipi spor sahasının  geride bırakılan 100 günde tamamlandığını ve vatandaşların istifadesine  sunulduğunu aktaran Erdoğan, 12 futbol altyapı merkezini faaliyete geçirerek, 598  amatör spor kulübüne malzeme desteği sağladıklarını bildirdi.

Ülke genelinde 76 yeni yurt binasını hizmete açarak, yurt yatak  kapasitesini 75 bin artırdıklarının altını çizen Erdoğan, "Bay Kemal, 'Hani  yurtlar nerede?' diyor. Bay Kemal, sen bizi takip etmiyorsun ki. Bu memlekette  neler var, nelerden haberin yok." ifadelerini kullandı.

İktidara geldiklerinde Türkiye'de yurt yatak kapasitesinin 186 bin  olduğunu, şimdi bu yatak kapasitesini 689 bine çıkardıklarını ve bunların yarıdan  fazlasının da karyola tipi olduğunu anlatan Erdoğan, "Bunların da 2019 içinde  belki de tamamını karyolaya çevireceğiz. Çünkü, benim gencim buna layık. İşte, şu  anda görüyorsunuz. Müddei iddiasını ispatla mukelleftir Bay Kemal. Bak ben sana  hepsini gösteriyorum ama sen sadece yalan söylüyorsun." şeklinde konuştu.

"TAKİP ETMİYOR BİZİ, TAKİP ETMİYOR"

İlköğretim çağındaki 1 milyon çocuğa sportif yetenek taraması  yaptıklarını belirten Erdoğan, kamu yararına çalışan dernek ve vakıfların  yurtlarındaki 50 bin öğrenciye verilen beslenme yardımına, barınma yardımını da  eklediklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bunu da bilmediğini ifade eden Erdoğan, "Takip etmiyor bizi, takip etmiyor. Bunun tabii kılavuzu karga.  Sıkıntı oradan geliyor." diye konuştu.

Sivil toplum kuruluşlarının gençlik ve spor alanındaki 400 projesine  destek verdiklerini dile getiren Erdoğan, lise ve üniversite öğrencisi 1001  gencin projelerini hayata geçirmelerine vesile olduklarını dile getirdi.

İkinci 100 günlük dönemde 30 yeni gençlik merkezini daha hizmete alıp,  gençlik merkezleriyle spor merkezlerinin 24 saat açık tutulmasını sağlayarak 10  milyon vatandaşa spor hizmeti sunduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Örnek hikayeler yoluyla gençlerimize farklı ufuklar kazandırmak için  '17 Dakika Projesi'ni başlatıyor, uzman veya rol model konuşmacılar ile  gençlerimizi bir araya getiriyoruz. Gençlerimizin sesi soluğu olacak 'Aynı  Frekanstayız' adıyla bir Gençlik Radyosu kuruyoruz. Sporun okullar başta olmak  üzere her alanda yaygınlaştırılması için spor kulüplerine ve sporculara 33 milyon  600 bin liralık destek veriyoruz. 'Gençlik İçin 100 Günde 100 Milyon Projesi' ile  FIFA standartlarında 34 futbol sahası ile 96 mahalle tipi spor sahası,  basketbol-voleybol sahası, 6 yüzme havuzu ve 3 spor salonunun yapımını  sağlıyoruz. İşte bakın Vakıfbank Voleybol Takımı dünya şampiyonu oldu. Aradım,  tebrik ettim. Eczacıbaşı dünya üçüncüsü oldu. Demek ki çalışınca çok şeyler  oluyor. İnşallah baskette hem erkeklerde hem bayanlarda, orada da zorluyoruz.  İnşallah orada da yakalayacağız bunu. Çünkü 81 milyonluk Türkiye'ye bu yakışır,  bunu yapmamız lazım. Onun için de okul öncesinden sporu başlatacağız. Okul  öncesinden yüzme niye başlamasın? Dünya bunu böyle yapıyor. Biz de yapacağız.  İlkokul, orta, lise oralardan bunları başlatacağız ki uluslararası camiada  sesimiz çok daha farklı çıksın."

"TÜRKİYE KALKINMA BANKASI'NI YENİDEN YAPILANDIRDIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığının, geride bırakılan  dönemde omuzlarına en fazla yük binen bakanlıklardan biri olduğunu söyledi. Bir  taraftan ekonomiyi hedef alan girişimleri boşa çıkaracak tedbirler üzerinde  çalışırken, diğer taraftan da 100 günlük icraat programındaki eylemleri hayata  geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, kamu ihale süreçlerinde tasarruf sağlamak için  internet üzerinden bir ihale alt yapısı oluşturduklarını aktardı.

Kamu nakit yönetiminde verimliliği artırmak için "Tek Hazine  Hesabı"nın kapsamını genişlettiklerini anlatan Erdoğan,  kalkınma projelerinin  daha etkin finanse edilmesi amacıyla "Türkiye Kalkınma Bankası"nı yeniden  yapılandırdıklarını dile getirdi.

İnteraktif Vergi Dairesi'nde verilen hizmetlerin sayısını 10 ilaveyle  45'e çıkardıkları bilgisini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

 

 

 

    "Önümüzdeki ikinci 100 günlük devrede, Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele  Eylem Planı'nın hazırlanmasını sağlıyoruz.  Yeminli Mali Müşavir raporu ile  nakden talep edilebilen KDV iade tutarlarının yüzde 50'sinin 10 iş günü içinde  yapılmasına ilişkin bir sistem geliştiriyoruz. Defter beyan sisteminin kapsamını,  işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefleri de içine alacak şekilde  genişletiyoruz. Özel sermaye yatırımlarının artırılması ve yüksek teknoloji  yatırımlarına alternatif finansman sağlanması için 'Türkiye Kalkınma Fonu'nu  kuruyoruz. Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve finansal sektörün sağlıklı  gelişimi amacıyla 'Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi' tesis ediyoruz.  Girişimcinin kitleye, kitlenin girişimciye erişimini kolaylaştıracak düzenli bir  yatırım ortamı için kitle fonlaması düzenlemelerini yürürlüğe koyuyoruz.  Gecikmelerin önüne geçmek için Ortak e-Tahsilat Platformu'nu tüm unsurlarıyla  devreye alıyoruz."

"31 İLDE DAHA NARKOTİMLER KURARAK 81 İLİN TAMAMINI BU KAPSAMA ALDIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanlığının terör eylemleri ile  kaçakçılık ve düzensiz göçmen geçişlerine engel olmak, vatandaşların güvenliğini  temin etmek için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.

Ağrı ve Iğdır'ın İran sınırındaki güvenlik duvarının 40 kilometresine  aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörü kurduklarını belirten  Erdoğan, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve mobil plaka tanıma sistemi olan ilçe  sayısını yüzde 20 artırarak 614'e çıkardıklarını vurguladı.

Trafik tedbirlerini yaygınlaştırarak, yaralamalı ve ölümlü trafik  kazaları oranında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 düşüş sağladıklarını  aktaran Erdoğan, İçişleri Bakanlığının 15 ayrı hizmetini e-devlet üzerinden  sunmaya başladıklarını bildirdi.

Uyuşturucuyla etkin mücadele için 31 ilde daha narkotimler kurarak, 81  ilin tamamını bu kapsama aldıklarının altını çizen Erdoğan, tüm acil çağrı  hizmetlerinin birleştirildiği 112 Merkezlerinin sayısını 32'den 42'ye  çıkardıklarını ifade etti.

Düzensiz göçün önlenmesi için İstanbul-Tuzla, Kocaeli, Iğdır ve  Kırıkkale'de 4 yeni geri gönderme merkezi kurduklarını dile getiren Erdoğan,  terörle daha etkin mücadele için Elazığ ve Van'a ilave olarak Gaziantep'te de  Jandarma Taktik İHA Komutanlığını faaliyete geçirdiklerini söyledi.

"İRAN-AĞRI-IĞDIR SINIRINDA 35 KİLOMETRELİK SINIR AYDINLATMASI"

Erdoğan, jandarmaya 2 genel maksat helikopteri ve 6 SİHA daha  kazandırdıklarına işaret etti.

Farklı vazife, rütbe ve kurumlarda 47 bin 773 personeli daha göreve  başlatarak, güvenlik birimlerini güçlendirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "İcraat  programımızın ikinci safhasında İran-Ağrı-Iğdır sınırında 35 kilometrelik sınır  aydınlatması, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörünü daha devreye alıyoruz."  dedi.

Çağrı merkezlerini tek bir numarada toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi  sayısını, Hakkari ve Zonguldak'ı da ekleyerek toplam 44 ile çıkardıklarını  bildiren Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Trafik Enstitüsü'nü kuruyor, 'Yaşam Tüneli' gibi farkındalık  projelerini hayata geçirerek, yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarını geçtiğimiz  yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında azaltmayı hedefliyoruz. e-Belediye  Bilgi Sistemi'ne entegre edilen belediye sayısını 60'dan 210'a yükseltiyoruz. 650  polis merkezinde 'insan odaklı hizmet' anlayışını esas alan 'Güven Masası'  uygulaması ile 'etik davranış ilkeleri'ni başlatıyoruz. Yeni randevu sistemini  devreye alarak, kimlik kartı ve sürücü belgesi için randevu süresini 60 günden 10  güne indiriyoruz."

35 YENİ TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ticaret Bakanlığının, Türk Eximbank'ın müşteri  sayısı içinde KOBİ'lerin payını yüzde 63'ten yüzde 68,8'e çıkardıklarını  belirterek, dış ticaret hacmini artırmak amacıyla 35 yeni Türkiye Ticaret  Merkezinin açılacağı ülke-şehir belirlediklerini ifade etti.

Erdoğan, elektronik ticarette güvenliği ve hizmet kalitesini artırmak  için "Elektronik Ticarette Güven Damgası" sistemini oluşturduklarını söyleyerek,  şöyle devam etti:

"Taşınır Rehni'nin  etkinliğini artırarak KOBİ'lere 45 milyar lira, 7  milyar dolar ve 1 milyar Avro finansman imkanı sağladık. Dış ticaretimizde yerel  paraların kullanımının artırılması ve barter ticaretinin geliştirilmesi için 12  ülke nezdinde girişimlerde bulunduk. Çin, Hindistan, Meksika ve Rusya Federasyonu  ile ilgili 2 yıllık eylem planları oluşturduk. İhracatçıların işlemlerinin kendi  tesislerinde yapılması uygulamasına başladık. Hava, deniz ve demiryoluyla transit  taşımalarda beyanname zorunluluğunu kaldırdık. Kara yolunda ise ihracat refakat  belgesine geçtik. Yazılım, bilişim, sağlık, eğitim, film yapımı ağırlıklı yeni  nesil ihtisas serbest bölgeleri kurduk."

Erdoğan, Ürün İhtisas Borsası'nın gelecek yıl işler hale getirilmesine  yönelik çalışmaları tamamladıklarını, pazarlama odaklı, soğuk zincir kapasitesi  yüksek modern toptancı hallerinin inşası ve işletilmesi ile üretici örgütlerinin  buralardaki pazar paylarının artırılmasına yönelik de adımları atmaya  başladıklarını kaydetti.

İkinci 100 günlük devrede, esnaf ve sanatkar meslek kollarının  güncellenmesini yaptıklarını belirten Erdoğan, "Yeni piyasa gözetimi ve denetimi  modeli oluşturulmasını sağlıyoruz. İhracatçıların küresel ticari verileri  yakından takip edebilmesi için 'Elektronik İhracat Platformu'nun kavramsal  tasarımını oluşturuyoruz. Liman ve karasularının denetim standartlarını  yeniliyoruz. Avrupa Birliği'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'ndeki kayıtlı  ihracatçı sistemi ile entegrasyona yönelik mevzuat alt yapısını oluşturuyoruz."  dedi.

Blokzincir uygulamaları ile dış ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik  istişare toplantıları düzenlediklerini kaydeden Erdoğan, Gümrük Tarife Arama  Programı'nın uygulamaya alınmasını sağladıklarını, gümrüklerde "E-Bilgilendirme"  platformunun oluşturulmasını temin ettiklerini ifade etti.

Başkan Erdoğan, yerli üretici firmalarımızın katılımıyla ithalata  karşı kullanılan "Ticaret Politikası Savunma Araçları" konusunda seminerler  düzenlediklerini anlattı.

İHA SAYISI 58'E ÇIKARILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 328 kilometre bölünmüş yolu daha  tamamlayarak Türkiye'nin toplam bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 496 kilometreye  ulaştırdıklarını aktaran Erdoğan,şunları kaydetti:

"120 kilometre yeni otoyol daha yaparak otoyol ağını 2 bin 777  kilometreye çıkardık. Gümüşhane, Ordu, Bitlis, Ankara, Yozgat, Malatya, Trabzon  ve Artvin illerimizde 30 kilometre yeni kara yolu tünelini hizmete açtık. Dağları  deldik. Biz Ferhat'ız, Ferhat. Şirin de milletimiz. Şirin'e ulaşacağız dağları  delerek. Van Gölü'nde hizmet verecek İdris-i Bitlis-i feribotunun imalatını  tamamladık. Van Gölü'nde artık dev bir feribotumuz var. Denize elverişlilik  belgesini aldık. Toplamda 6 milyon yolcu kapasiteli Muş ve Kahramanmaraş  havalimanlarının terminal binalarını hizmete sunduk."

Evrensel Hizmet kapsamında yürütülen çalışmalar ile 997 yerleşim  yerine daha 4,5 G mobil internet hizmeti erişimi sağladıklarını aktaran Erdoğan,  272 kilometre demiryolunu yenileyerek toplam yenilenmiş demiryolu uzunluğunu 10  bin 915 kilometreye yükselttiklerini ifade etti.

Karayollarındaki güvenliği ve konforu yükseltmek için 893 kilometre  bitümlü sıcak karışım kaplama yaptıklarını anlatan Erdoğan, Mersin ve Konya'da  toplamda 2 milyon 596 bin ton kapasiteye sahip 2 lojistik merkezini açılışa hazır  hale getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki 100 gün boyunca Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö  hatlarını tamamlayarak işletmeye alıyoruz. Yap-işlet-devret modeli otoyol  çalışmalarıyla yüksek standartlı ve emniyetli 73 kilometre yolu daha bitirerek  otoyol ağımızı 2 bin 815 kilometreye yükseltiyoruz. Toplam 246 kilometre  uzunluğunda olan Aydın-Denizli otoyolunun 154 kilometresi ile  Mersin-Silifke-Taşucu otoyolunun 92 kilometresinin ihalesini yap-işlet-devret  yöntemiyle yapıyoruz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda 100 kilometre tek  hat ray serimi yapıyoruz. Ulukışla-Yenice kesimindeki elektrifikasyon  çalışmalarını tamamlayarak Boğazköprü-Ulukışla-Yenice-Adana hattının tamamını  elektrikli olarak işletmeye alıyoruz. Yerli ve milli ilk dizel elektrikli manevra  lokomotifini üretiyoruz."

Bakanlıkların yanında, Cumhurbaşkanlığına bağlı kurumların da geride  bırakılan dönemde verdikleri sözleri yerine getirmenin çabası içinde olduklarını  söyleyen Erdoğan, Savunma Sanayi Başkanlığının, HİSAR Hava Savunma Füze  Sistemi'nin atış testlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

ALTAY tankının motor ve transmisyon sistemlerinin geliştirilmesi  projesine başlandığını ifade eden Erdoğan, güvenlik güçlerinin kullandığı yerli  İHA sayısının 52’den 58’e çıkarıldığını aktardı.

"AKINCI İNSANSIZ HAVA ARACI PROJESİ SÖZLEŞMESİNİ İMZALIYORUZ"

Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi'nin uygulama takvimine  başlandığını, Kurulu Milli Baz İstasyonu sayısının yüzde 100'ün üzerinde bir  artışla 489'a yükseltildiğini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yerli CATS Sistemi'nin ANKA-S üzerinde kullanılmasıyla insansız hava  araçlarında yerlilik oranı daha da artırıldı. Önümüzdeki dönemde, Geliştirilmiş  ATAK Projesi'nin sözleşmesini imzalıyoruz. ALTAY Seri Üretim Projesi kapsamında  güç grubu dahil kritik alt sistem sözleşmelerini imzalıyoruz. MİLGEM "İ" sınıfı  firkateyn, ki 5'inci gemi, sözleşmesini imzalıyoruz. Çok Amaçlı Faz Dizili Radar  Faz-1 Projesi'nde güdümlü mermi ile atış testlerini gerçekleştiriyoruz. Satıhtan  satıha orta menzilli seyir füzesi çalışmalarına başlıyor, ayrıca Satıhtan Satıha  Güdümlü Mermi, adı da 'ATMACA' Projesinde seri üretime geçiyoruz. Müşterek  Taarruz Uçağı F-35 Projesi için 7'nci Ana Jet Üssü'ndeki inşaat faaliyetlerini  tamamlıyoruz. ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi kapsamında 2 adet  helikopteri daha kullanıcılarına teslim ediyoruz. Ama şu anda önemli bir projeyi  söylüyorum. AKINCI İnsansız Hava Aracı Projesi sözleşmesini imzalıyoruz. Milli  Baz İstasyonu Geliştirilmesi Projesi kapsamında, canlı şebekeye geçerek ürün  tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Sürü İnsansız Hava Aracı Teknoloji Geliştirme ve  Gösterim Projesi'ni başlatıyoruz."

"GÖKBEY TANITILDI"

Yerli helikopter Gökbey'i tanıtan Erdoğan, "Milletimize hayırlı olsun.  Beğendiniz mi? 14 kişi alabiliyor. İsmini beğendiniz mi? 'Göklerin beyi' olacak  inşallah." dedi.

Gökbey'in 2021'de seri üretimine başlanacağını belirten Erdoğan,  "Hayırlı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığına bağlı kurumların ve 16 bakanlığın ilk 100 günde  hayata geçirdikleri eylemlerin özetleri ile gelecek 100 güne dair planları özetle  açıkladığını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Hedeflerimize ulaşmak için, şahsım başta olmak üzere bakan  arkadaşlarımızın tempoyu artırmaları gerektiğini biliyoruz. Her zaman ifade  ettiğim gibi milletimiz bizden bahane değil hizmet bekliyor, yatırım bekliyor.  Hayat standardını yükseltecek adımlar atmamızı bekliyor. Hiçbirimizin bu  beklentileri boşa çıkarma, vaktimizi boşa geçirme lüksü yoktur. Merhum Mehmet  Akif'in o veciz ifadesiyle, 'Allah'a dayan / Sa'ye sarıl / Hikmete Ram ol / Yol  varsa budur / Bilmiyorum başka çıkar yol.' Evet, bizlere düşen Rabb'imize  güvenmek, sa'ye sarılmak ve hikmete ram olmaktır. Bizim görevimiz, fildişi  kulelerinden millete ahkam kesenlere, insanımıza sürekli karamsarlık aşılayanlara  inat, aydınlık yarınlar için mücadeleyi sürdürmektir. Biz elimizden geleni  yaptıkça, bu ülke için, bu millet için, istikbalimizin teminatı olan gençlerimiz  için samimiyetle çalıştıkça, yüce Mevla da işlerimizi kolaylaştıracak, önümüze  çok farklı yollar açacaktır."

İcraat programlarının hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, İlk 100 Günlük  İcraat Programı'nın icrası ve takibinde görev alan herkese emekleri ve gayretleri  için teşekkür etti.

İCRAAT PROGRAMINDAN NOTLAR

Erdoğan'ın, "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"ndaki  konuşması süresince kürsünün arkasında hazırlanan barkovizyonda, daha önceden  yapılan ve ileriki dönemde yapılacak icraatların görüntülerine yer verildi.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsünün arkasındaki T-625  genel maksat helikopteri  "Gökbey"in tanıtımını yaptı.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem  Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri  Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık  Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve  Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile AK Parti Genel Başkanvekili Numan  Kurtulmuş ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de katıldı.

İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı, 1 saat 20 dakika sürdü.

Bu habere ifade bırak
  • 61Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 91Kızgınım
  • 4Üzgünüm
Toplam Oy158