11.02.2019 15:47 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fiyatlar şimdi yarı yarıya indi daha da inecek

Sebze-meyve fiyatlarının yarı yarıya indiğini ve daha da ineceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan," Bunlarla kalmayacağız. Pirinç, bulgur, mercimek hepsi... Fırsatçılar her dönemde olduğu gibi bu dönemde de ortaya çıktılar. Kene gibi milletimizin sırtına yapışanlara asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde çok önemli yatırım müjdelerimiz var" diyerek, bir de duyuru yaptı: "Ankara'daki şehir hastanesi, Türkiye'nin en büyüğü olacak ve birkaç gün içerisinde inşallah açıyoruz."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Sincan Lale Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış  töreninde yaptığı konuşmada, toplu açılışı düzenlenecek belediye yatırımları ile  eğitim tesislerinin ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Sincan'ın tarihi ve insan zenginliği itibarıyla Ankara'nın ve  Türkiye'nin bir özeti olduğunu belirten Erdoğan, "Gönül coğrafyamızın ve  ülkemizin dört bir yanından gelen insanlar, yıllardır Sincan'da görüldüğü gibi  ahenk içinde yaşıyor." dedi.

Türkiye'nin davayı ve aşkı en iyi anlatan şairlerinden Abdurrahim  Karakoç'un 28 yıl Sincan'da ikamet ettiğini hatırlatan Erdoğan, şairin "Tut  Ellerimden" şiirini okudu.

Erdoğan, "Gönüllerimizdeki birliği, dizelere döken Abdurrahim Karakoç  ağabeyimizi de rahmetle yad ediyorum." diye konuştu. Sincan'ın böyle büyük zenginliklere ev sahipliği yapan bir ilçe  olduğunu aktaran Erdoğan, Ankara'da sanayi ve ticaretin nabzının attığı bir  bölgede yer alan Sincan'ın emeğin, alın terinin, tevekkülün ve huzurun kıymetini  çok iyi bildiğini söyledi.

Bugüne kadar olduğu gibi ülkenin geleceğine dört elle sarılan  Sincanlıların, bozkırın ortasında kurulan ilçeyi de daha ileriye taşıdığını ifade  eden Erdoğan, "Sincan'ın sadece nüfusu artmakla kalmıyor, aynı zamanda yıldızı da  parlıyor." dedi.

Sincan'ın önceki başkanı Mustafa Tuna ile mevcut Belediye Başkanı  Murat Ercan'ın ilçeye büyük hizmetler yaptıklarını dile getiren Erdoğan, açılışı  olacak 56 milyon liralık eserler ve hizmetlerin son dönemde yapılanların küçük  bir örneğini oluşturduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi açılışı yapılacak Sincan Belediyesinin  çok amaçlı kültür merkezinin, stadyumunun, hanımlar lokalinin, parkların, spor  alanlarının, semt pazarlarının ve diğer hizmetler ile Sincan Anadolu Lisesi ve  Spor Salonu başta olmak üzere 39 milyon lira yatırım bedeli olan 5 eğitim  tesisinin de ilçeye hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

SİNCAN'A YAPILACAK HİZMETLER

Sincan'a gelecek dönemde çok önemli yatırım müjdeleri olduğunu  bildiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri, iki etap halinde yapılacak olan ve 600 bin metrekare  alana sahip Belören Millet Bahçesi'dir. İlk ne olacak dendiğinde 'Millet  bahçeleriyle, millet kıraathaneleriyle halkımızın huzuruna çıkacağız.' dedim.  Sera Parkı'nın hemen üstünde kurulacak Belören Millet Bahçesi, Sincanlı  kardeşlerimizi yeşille, sanatla ve sporla buluşturacak bir eserdir.

Bir diğer önemli eserimiz, Temelli Göleti Millet Bahçesi'dir. Bu eser,  Ankara'nın giriş kapısı diyebileceğimiz Temelli'deki göletin çevresinde  yapılacaktır. Temelli Göleti Millet Bahçesi'nde golf kulübünden atlı sporlara,  kürekçilikten balıkçılığa, köy evlerinden el sanatlarına kadar pek çok hizmet yer alacaktır.

Zir Vadisi, Ankara'nın en önemli tarihi yerlerinden biridir. Asırlık  eserlerin bulunduğu Zir Vadisi, Timur'un fillerini sakladığı yer olarak da  biliniyor. Sincan Belediyemiz, bu bölgeyi arkeolojik önemine uygun bir şekilde  yeni baştan düzenliyor. Vadi içerisinden geçen derenin ıslahından başlayarak,  yürüyüş yollarından mesire alanlarına, sosyal ve kültürel pek çok esere kadar bu  bölgeyi Ankara'nın en cazip yerlerinden biri haline getireceğiz. Geçmiş asırlarda  Ankara'nın güreş ve spor müsabakası alanı olan bu yeri ata sporlarımızın merkezi  haline dönüştüreceğiz."

Bir diğer önemli projelerinin iki kilometrelik tramvay hattı olduğunu  açıklayan Erdoğan, "İlçenin iki ayrı yakasında bulunan metro ve Başkentray  istasyonları arasında kurulacak bu tramvay hattıyla toplu taşım sistemleri  arasındaki geçişler kolaylaşacak, trafik yoğunluğu da azalacak." bilgisini verdi.

Sincan'da gelecek dönemde hayata geçirecekleri bir diğer önemli  projenin rekreasyon ve poligon alanı olduğunu kaydeden Erdoğan, "Mülk  Mahallesi'nde 116 bin metrekarelik alanda kuracağımız bu tesiste  vatandaşlarımızın, güvenli ve huzurlu bir ortamda poligon hizmetinden  yararlanabilmesini temin edeceğiz." dedi.

Türkiye'nin hizmetinde oldukları 17 yıldır her alanda Türkiye'yi  kalkındırmanın ve milletin refahını artırmanın mücadelesini verdiklerini dile  getiren Erdoğan, "Göreve geldiğimizde ne idik, ne olduk? İktidarlarımız döneminde ülkemizi 3,5 kat büyüttük. Eğitimde, sağlıkta, adalette, güvenlikte, ulaştırmada,  enerjide, sporda, çalışma hayatında, sosyal yardımlarda Türkiye'yi dünyanın en  ileri ülkeleri seviyesine yükseltmek için gece gündüz gayret gösterdik." diye  konuştu.

Ankara'da yapımı tamamlanan ve yakın bir zamanda açılışını  gerçekleştirecekleri şehir hastanesinde çok sayıda vatandaşın tedavi olma imkanı  bulacağını belirten Erdoğan, "Yönetime geldiğimizde dünyada satın alma paritesine  göre 17'nci sıradaki Türkiye'yi hamdolsun 13'üncülüğe kadar çıkardık. İnşallah bu yılın sonunda 12'nciliğe yükseltmeyi bekliyoruz." şeklinde konuştu.

TÜRK MİLLETİNE YAKIŞAN NEYSE ONU YAPTIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sırasında dev ekranlarda şehir  hastanelerine ilişkin videonun izletilmesi üzerine, "Bu hastaneler dünyada bile  yok, bu Türkiye'de var. Türk milletine yakışan neyse onu yaptık, onu yapıyoruz.  Şu güzelliğe bak. Şu anda inşallah Ankara'daki şehir hastanesi, Türkiye'nin en  büyüğü olacak. Artık hemen hemen her şeyi bitti ve birkaç gün içerisinde inşallah  açıyoruz." ifadesini kullandı.

Etlik'te bulunan diğer şehir hastanesini de açacaklarını vurgulayan  Erdoğan, böylece Ankara'nın Bilkent ve Etlik olmak üzere iki dev şehir  hastanesine kavuşacağını bildirdi.

Türkiye'yi demokrasi ve ekonomide getirdikleri yerin önemli olduğunu  ancak kendilerine göre bunun yeterli olmadığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini  şöyle sürdürdü:

"Daha gidecek çok yolumuz, atacak çok adımımız, yapacak çok işimiz  var. Sıradan bir gelişmekte olan ülke seviyesinden gelişmiş ülkeler seviyesine  yaklaştırdığımız Türkiye'yi hak ettiği yere getirmek için öncelikle istikrar ve  güven ortamını muhafaza etmemiz gerekiyor. Dikkat ederseniz biz bu seviyeye  yaklaştıkça içeriden birileri, dışarıdan başka birileri adeta paçamıza yapışıyor,  aşağıya indirmeye çalışıyor.

Özellikle son 6 yılda neredeyse kesintisiz bir şekilde maruz  kaldığımız o saldırılara baktığımızda aslında doğru yolda ilerlediğimizi  görüyoruz. Türk milletinin bir özelliği vardır, herkes saldırıya uğradığında  köşesine çekilir, siner; biz ise tam tersine, silkelenir kendimize geliriz, daha  büyük atılımlar için enerji ve moral toplarız. Nitekim onlar yüklendikçe  Türkiye'nin hedeflerine ulaşma konusundaki azmi bileniyor. Eskiden siyaseti pamuk  ipliğine bağlı, yönetimi kaygan zeminde ilerleyen, ekonomisi birkaç milyar  dolarlık manipülasyonla sarsılan bir Türkiye vardı. Şimdi bölgesinde ve dünyada  sürekli yükselen bir Türkiye var."

FIRSATÇI KİMDİR BİLİYOR MUSUNUZ?

Türkiye'nin etrafının terör örgütleriyle kuşatılmaya çalışılmasının ve  ekonomisinin akıl, izan dışı gerekçelerle çökertilmeye çalışılmasının sebebinin  bu olduğunu vurgulayan Erdoğan, "İçimizdeki siyaset ve ticaret muhterislerinin  kışkırtılarak istikrarımızı tehdit edilmeye çalışılmasının sebebi de budur.  Maalesef fırsatçılar her yerde ve her dönemde, bu dönemde de hemen işe  koyuldular. Döviz, faiz, enflasyon kıskacında teslim alınmaya çalışılan Türkiye'nin mücadelesine destek vermek yerine fırsatçı bir anlayışla kene gibi  milletimizin sırtına yapışanlara meydanı bırakmayacağız." değerlendirmesinde  bulundu.

Vatandaşlara "Fırsatçı kimdir biliyor musunuz?" diye soran Erdoğan,  "Fırsatçı, en yüksek döviz kurundan fiyat belirleyip, kur epey gerilediği halde  hala aynı etikette ısrar edendir. Fırsatçı, elinde malı olduğu halde fiyatlar  yükselsin diye bunu piyasaya sürmeyip stokçuluk yapandır. İşte şimdi olduğu  gibi." şeklinde konuştu.

Bugünden itibaren direkt olarak belediyeler vasıtasıyla Ankara ve  İstanbul'da sebze meyve satılmaya başlandığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam  etti:

"Fiyatlar ne oldu? Fiyatlar yarıya indi, daha da inecek. Bunlarla  kalmayacağız, pirinciydi, bulguruydu, mercimeğiydi hepsi. Sarmısakları depolarda  çürütüyorlar maalesef, uygun fiyatla vermiyorlar. Fırsatçı, girdi maliyetleriyle  orantısız şekilde fiyatları katlayandır. Fırsatçı, çarklar dönmeye devam etsin,  üretim ve istihdam sürsün diye devletin kendisine sağladığı imkanları kolay  kazanç hırsıyla götürüp başka yerlerde kullanandır. Fırsatçı elinde imkan olduğu  halde ülkesinin bu kritik döneminde onu kullanmayıp bir başka köşede pusuda  bekleyendir. En tehlikeli fırsatçılık da tüm bunları gördüğü, bildiği halde  ülkesinin ve milletinin saflarında yer almak yerine Türkiye düşmanlarının ağzıyla  siyaset yapandır. İşte bu sebze meyve olayı budur."

"Bay Kemal işte bunlarla uğraşıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ya Bay Kemal; biz seni zaten SSK Genel Müdürü olduğun zamandan  tanıyoruz. Hastaneye sağlıklı girenler ne yazık ki hasta çıkıyordu. Siz ölüleri  bile rehin aldınız, biz sizi biliyoruz. Kim bu? Bunlar Bay Kemal, onların  zihniyeti ama artık bu devir kapandı, böyle bir şey artık yok. Az önce işte şehir  hastanelerini gördünüz. Biz buyuz. Artık Ahmetim, Mehmetim, Ayşem, Fatmam, hepsi  bu huzurlu yerlerde gelecekler, tedavilerini Ankara'da da olacaklar."

Ekonomideki dalgalanmanın boyutuyla ilgisiz ve orantısız şekilde  fiyatları ikiye, üçe, beşe katlayanların ve bunun istismarını yapanların,  Türkiye'ye saldıranların değirmenlerine su taşıdığını belirten Erdoğan, "Üç kuruş  fazla kazanmak veya üç oy fazla almak için koskoca bir ülkenin ve bu aziz  milletin sırtına hançer saplamaktan çekinmeyenlere dersini kim verecek? 31 Mart  akşamı bunlara Osmanlı tokadına var mıyız? Hazır mıyız? 17 yıldır nasıl bunlara  rağmen milletimizle kol kola, gönül gönüle ülkemizi büyütmüşsek inşallah  önümüzdeki dönemde de 2023 hedeflerimize aynı şekilde ulaşacağız." diye konuştu.

Erdoğan, milletin 31 Mart seçimlerinde AK Parti ve Cumhur İttifakı'nı  tercih ederek, belediyelerde de hedeflerine yürümeleri için kendilerine destek  vereceğine inandığını söyledi.

Alandakilere "Sincan, büyükşehirde ve ilçemizde gönül belediyeciliğine  sahip çıkmaya hazır mıyız? Başkentimiz Ankara'yı belediye hizmetlerinde zirveye  çıkarmaya hazır mıyız? Büyükşehirde Mehmet Özhaseki, Sincan'da Murat Ercan  kardeşime sahip çıkıyor muyuz?" diye seslenen Erdoğan, vatandaşların olumlu  karşılığı üzerine, "İşte benim gönlümdeki, kalbimdeki Sincan budur." ifadesini  kullandı.

"GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞTIK, ÇALIŞMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar millete hizmet ettiklerini,  yorulmadıklarını, hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'yi büyüttüklerini ve daha da büyüteceklerini vurgulayan  Erdoğan, güçlendirdikleri Türkiye'yi daha da güçlendireceklerini ve itibarını  daha da artıracaklarını dile getirdi.

Erdoğan, millete kem gözle bakanlara haddini bildirmeyi  sürdüreceklerini ifade ederek, "Evlatlarımızın huzur, güven ve refah içinde  yaşayacakları bir ülke için gece gündüz demeden çalıştık, çalışmaya da devam  edeceğiz. Bu mücadelede yerli ve milli kim varsa herkesle birlikte yürümeye  hazırız. Cumhur İttifakı'nın gerisinde işte bu anlayış var." dedi.

Cumhur İttifakı'nın 15 Temmuz gecesi meydanlarda, sokaklarda  kurulduğunu aktaran Erdoğan, bu ittifakın tabanında AK Parti ve MHP'nin  bulunduğunu, iki partinin el ele vererek Cumhur İttfakı'nı en ideal yere  taşıdığını anlattı.

15 Temmuz gecesi yaşananları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  Bakırköy Belediyesinden izlediğini kaydeden Erdoğan, "Fakat bunlar bir şeyi  bilmiyorlardı. Bütün mesele 'la tahzen innallahe meana' (Korkma Allah bizimle  beraberdir)" diyerek, bu ayetin iniş sebebini anlattı.

"Biz Rabbimize sığınıyoruz. Bu yolda ona sığınarak yürüyoruz."  ifadesini kullanan Erdoğan, darbe gecesi milletin istiklali ve istikbaline  birlikte sahip çıktıkları MHP ile kurdukları ittifakı, seçim sandığına  taşıdıklarına işaret etti.

Cumhur İttifakı'nın temelinde Rabia olduğunu vurgulayan Erdoğan,  alandakilerle "tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan" sözlerini  tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra "Bir olacağız, iri olacağız, diri  olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Birbirimizi Allah için  seveceğiz. Para, pul, şu, bu, makam, mevki için değil, Allah için seveceğiz. Biz  sadece bu günümüzü değil, geleceğimizi de bu temel üzerinde yürütüyoruz." diye  konuştu.

"ANKARA'YI ÇOK DAHA FARKLI BİR YERE GETİRECEĞİZ"

Belediye hizmetlerinin milletin günlük hayatının önemli bir parçası  olduğunu ve Özhaseki ile Ercan'ın bu yolda el ele vereceğini bildiren Erdoğan,  şöyle konuştu:

"Diğer tarafta da iktidar olarak biz hep birlikte el ele verip  inşallah sadece Sincan'ı değil, tüm Ankara'yı çok daha farklı bir yere  getireceğiz. Düşünün, 16-17 yıl önce havalimanından Ankara'ya doğru dürüst bir  yol var mıydı? Havalimanımız yoktu doğru dürüst. Şu anki havalimanını bizler  yaptık. Sırtüstü yatarak uçağa bakıyorduk ama şimdi böyle bir şey yok. Uçağa  binmek nerede, otobüsle gidiyorduk. Şimdi rahatlıkla uçağa da biniyor muyuz? Bu  nedir Bu refah seviyesini gösteriyor. Milletim benim buralara geldi. Şimdi en  iyisini yapmak artık boynumuzun borcudur. Biz belediye başkan adaylarımıza  güveniyoruz. Ankara'ya ve Sincan'a en iyi hizmet getirecek adaylarla sizin  karşınıza çıktığımıza inanıyorum. Bunun için 31 Mart seçimlerinde adaylarımızı  sizlere emanet ediyorum. Dolayısıyla Sincan'ı da adaylarımıza emanet ediyoruz.  Sadece burası değil inşallah komşunuz Yenimahalle'yi de alacağız. CHP'ye  yakışmıyor orası, orayı da alacağız. Alalım ki Yenimahalle de hizmet görsün.  Bütün buralar pırıl pırıl olsun."

Bu habere ifade bırak
  • 31Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 34Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy68