Ankara

Yerel Haber
18 Şubat 2018 - 17:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeter ki birileri ayağımıza bağ olmasın

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: "Kim ne derse desin, hiç bu yapılan ajitasyonlara falan bakmayın. Bazıları diyor ki 'Diplomatik hareket kabiliyeti kısıtlandı.' Hayır, tam tersine, masada ülkemiz yoksa, bölgemizle ilgili hiçbir konuda karar alınabilmesi mümkün değildir""Bütün dünyayı titreten DEAŞ ile gerçek anlamda savaşan ve kazanan tek ülke Türkiye'dir. PKK'yı arkasındaki onca desteğe rağmen 34 yıldır yerden yere çalan, tüm oyunları, tüm senaryoları boşa çıkartan yine Türkiye'dir. Velhasıl, terör örgütlerini tepelemek bizim için vaka-i adiyedendir. Yeter ki birileri ayağımıza bağ olmasın"

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Bakanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kim ne derse desin, hiç bu yapılan ajitasyonlara falan bakmayın. Bazıları diyor ki 'Diplomatik hareket kabiliyeti kısıtlandı.' Hayır, tam tersine, masada ülkemiz yoksa, bölgemizle ilgili hiçbir konuda karar alınabilmesi mümkün değildir." dedi.

Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin Ankara 6. Olağan İl Kongresi'ne katıldı.

Türkiye'nin samimi olarak gündemindeki meseleleri suhuletle, müzakereyle, diplomasiyle çözmekten yana olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yeter ki bizim önümüzde böyle bir alan açılsın. Mesela, terör örgütleri desteklenmekten vazgeçilsin." diye konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz Amerika'ya dedik ki 'Gel, Rakka'ya biz beraber girelim, DEAŞ'a karşı beraber orada biz bu mücadeleyi verelim. Biz sizinle stratejik ortağız ama unutmayın siz terör örgütü PYD/YPG ile beraber hareket ederseniz, bir terör örgütü bir başka terör örgütüyle beraber yok edilmez. Dolayısıyla tarih sizi bununla anacaktır.' dedik kendilerine.

Onlara teslim edilen binlerce kamyon ve uçak dolusu silahlar, verilen eğitimler, sağlanan destekler inkar edilmesin ve bu politikadan da derhal vazgeçilsin. Artık bunların hepsini biliyoruz, hepsi artık kaydımızda. Hamdolsun bizim terör örgütlerinin her çeşidiyle baş edecek gücümüz, imkanımız, kabiliyetimiz var. Yeter ki terör örgütlerinin yanında hiçbir müttefikimizin askeri ve personeli olmasın.

Aynı şekilde ülkemizde işledikleri suçlar sebebiyle Avrupa'ya, Amerika'ya ve dünyanın diğer yerlerine giden teröristler korunmasın, kollanmasın. Bizden teröristleri isteyenler, kendilerindeki teröristleri acaba bize niye teslim etmiyorlar? Bunun hesabını versinler."

- "DEAŞ ile gerçek anlamda savaşan ve kazanan tek ülke Türkiye'dir"

Erdoğan, Türkiye'nin bin yıldır bu coğrafyada büyük tehditlerin üstesinden geldiğinin altını çizerek "Arkasındaki destekler çekildiği zaman bu terör örgütlerini tepelemek bizim için adeta leblebi-çekirdek kolaylığındadır. Bütün dünyayı titreten DEAŞ ile gerçek anlamda savaşan ve kazanan tek ülke Türkiye'dir." diye konuştu.

PKK'nın, dünyanın en cani terör örgütlerinden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"PKK'yı arkasındaki onca desteğe rağmen 34 yıldır yerden yere çalan, tüm oyunları, tüm senaryoları boşa çıkartan yine Türkiye'dir. Hatırlarsanız bir zamanlar ülkemizin diplomatlarını haince, alçakça şehit eden bir terör örgütü vardı, sonra bir anda sesi soluğu duyulmaz hale geldi, adeta ortadan yok oldu. Velhasıl, terör örgütlerini tepelemek bizim için vaka-i adiyedendir. Yeter ki birileri ayağımıza bağ olmasın.

 

Kardeşlerim... 'Sizin şer gördüklerinizde hayır, hayır gördüklerinizde şer olabilir ancak siz bilemezsiniz' buyuruyor. Son yıllarda ülkemizin üzerinde o kadar çok oyun oynandı, o kadar çok senaryo tedavüle sürüldü, o kadar çok sabrımız zorlandı ki anlatmakla bitmez. Peki ne oldu? Türkiye'nin toprak bütünlüğü mü zarar gördü? Hayır, tam tersine güvenlik hatlarımızı sınırlarımız ötesine taşıyoruz. Türkiye'nin toplumsal bütünlüğünde çatlak mı oluştu? Hayır, tam tersine milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliği... Gördüğünüz gibi bir olduk, beraber olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk, Türkiye olduk.

 

Türkiye'nin ekonomisi mi dip yaptı? Hayır, tam tersine. Geçtiğimiz yıl tahminen yüzde 7,5 düzeyinde gerçekleşen büyümeyle tüm dünyaya parmak ısırttık."

- "Türkiye'yi siyaseten idare etmek bana aittir"

Göreve geldiklerinde Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun 23,5 milyar dolar olduğunu anımsatan Erdoğan, "Bize akıl vermeye çalışıyorlardı, siyaseten bizi yönetmeye çalışıyorlardı. O son Davos macerasında biliyorsunuz, orada Strauss Kahn ile görüşme yapıyoruz. Kendisine bir şey söyledim. Dedim ki 'Siz bize verdiğiniz borcu, onu mu takip edeceksiniz yoksa siyaseten bizi mi idare edeceksiniz? Türkiye'yi siyaseten idare etmek bana aittir ama paranızı yönetecekseniz, buyurun paranızı yönetin.' Ve 23,5 milyar doları 2013'te bitirdik mi, bitirdik. Ondan sonra, çok manidardır, bizden 5 milyar avro borç istediler ve dedim ki 'Verelim'. Sonra baktılar ki Türkler ciddi, bu borcu istemekten de vazgeçtiler. Nereden nereye geldik." açıklamasında bulundu.

 

Erdoğan, Merkez Bankası'nın 27,5 milyar dolar olan döviz rezervinin şimdi 120 milyar dolara çıktığını söyledi.

İhracatın 36 milyar dolar olduğunu da hatırlatan Erdoğan, bu rakamın da 158 milyar doları aştığını bildirdi. Bunun daha da ilerleyeceğini ifade eden Erdoğan, "Kim ne derse desin, hiç bu yapılan ajitasyonlara falan bakmayın. Bazıları diyor ki 'Diplomatik hareket kabiliyeti kısıtlandı.' Hayır, tam tersine, masada ülkemiz yoksa, bölgemizle ilgili hiçbir konuda karar alınabilmesi mümkün değildir." dedi.

Türkiye'nin hedeflerinden sapmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Hayır, tam tersine 2023 hedeflerimiz başta olmak üzere ülkemizin ve milletimizin aydınlık geleceği için belirlediğimiz tüm hedeflerimize çok daha büyük bir kararlılıkla sahip çıkıyoruz."

(Sürecek)

 

 

 

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

3°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.