12.02.2019 11:06 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Acı sondan kaçamayacaklar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kahraman  ecdadımızın torunları olarak İHA'larımızla, SİHA'larımızla, F-16'larımızla,  tanklarımızla, toplarımızla, en önemlisi sarsılmaz imanımızla terör örgütlerini  ve onların arkalarındaki şer odaklarını çökertmek için inançla ve inatla mücadele  ediyoruz. Güney sınırlarımızda tehdit oluşturmaya çalışan teröristler de  kendilerini bekleyen acı sondan kaçamayacaklardır." dedi.

Oktay, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü  nedeniyle Trabzon Caddesinde düzenlenen törendeki konuşmasında, tarihten bu yana  her zaman gurur vesilesi olan kahraman şehir Kahramanmaraş'ta olmaktan duyduğu  mutluluğu dile getirdi.

İstanbul Çekmeköy'de askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan  Mehmetçiklere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır dileyen Oktay, Kahramanmaraşlı  yazar Rasim Özdenören'in "İnsanın yolu tesadüfen Maraş'tan geçmez. Maraş'a ancak  bile isteye gidilir" şeklindeki sözünü anımsattı. Oktay, "Özdenören’in dediği  gibi bizim de yolumuz bugün buraya tesadüfen düşmedi. Bu anlamlı günde  Kahramanmaraşlı kardeşlerimizle buluşmak, 99’uncu yılında bu gurura ortak olmak  için bile isteye, sizlerle kucaklaşmaya geldik." dedi.

Oktay, Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesinin bir destan yazma  hikayesi olduğuna işaret ederek, Kurtuluş Savaşı dönemine ilişkin şunları  kaydetti:

"Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 'Ah o yirminci asır yok mu, o  mahluk-i asil, ne kadar gözdesi mevcud ise hakkıyla sefil' diyerek ifade ettiği  işgalci devletler 20. yüzyılın başında, Osmanlı’nın topraklarına göz dikmişti.   Yıkma, bozma ve yok etme amacıyla ilerliyordu düşman. Ancak onların oyununu  bozacak, hesap etmedikleri bir şey vardı; kahraman ve aziz milletimiz. Aziz  Kahramanmaraşlılar, Türk milletinin mayası sağlamdır.  Tam 'artık bitti'  denilirken hiç hesaba katılmayan bir yiğit çıkar ve omuzlar milletimizin  istiklalini. Tıpkı 15 Temmuz'daki gibi, ruhuyla ve bedeniyle çıkar tek dişi  kalmış işgalcilerin karşısına. Seyit Onbaşılar, Sütçü İmamlar,  Ömer  Halisdemirler ve isimsiz nice kahramanlar yatar köklü tarihimizde. Kahramanmaraş  böyle bir kahramanlık öyküsünü kalesinin burçlarına taşımıştır. Birinci Dünya  Savaşı'nı takip eden günlerde zor zamanlar yaşadık. Böyle bir zamanda bile  Kahramanmaraşlının gözlerinde asla korku olmadı, endişe olmadı. Bir yanda  Toroslar bir yanda Ahir Dağı şahit ki direndi Maraş.  Tam 22 gün 22 gece... Sütçü  İmam'ın Uzunoluk'ta yaktığı hürriyet meşalesiyle esaret altında yaşayamayacağını  yedi düvele duyurdu Kahramanmaraş. Sütçü İmam'ın kararlı tavrıyla bilekleri  büküldü işgalcinin.  Kahramanmaraş'ta geçit verilmedi özgürlüğün yok  edilişine. Kahramanmaraş, daha o tarihte 'Kendini kurtaran şehir' unvanıyla  anılmaya başladı ve Kahramanmaraş halkı komşu illerin de yardımına koşarak milli  dayanışmanın en güzel örneklerini verdi."

Kahramanmaraş'ın asil duruşuyla Anadolu'nun dört bir yanında "özgürlük  kandilleri"nin yanmaya başladığını belirten Oktay, şöyle devam etti:

"Kahramanmaraş, Anadolu'da işgale karşı direniş ruhunun şahlanışında,  Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde öncü şehir oldu. Kahramanmaraşlının onuruna  el uzatma cüretini gösteren işgalci askerlere tereddüt etmeden ilk kurşunu sıkan  Sütçü İmam'ı, şehrin maneviyat öncüsü Ali Sezai Efendi'yi, Fransız askerlerinin  kaledeki şanlı bayrağımızı indirmesi üzerine, 'hürriyeti elinden alınan bir  milletin Cuma namazı kılması uygun değildir' diyerek, bağımsızlık yeminiyle  cemaatiyle beraber kaleye tırmanan Rıdvan Hoca'yı, kocasının şehit olması üzerine  onun kıyafetlerini giyerek silahlı mücadeleye eşinin kaldığı yerden devam eden  Senem Ayşe'yi, Kahramanmaraş’ta Kuvayımilliye kurulmasına öncülük eden  Aslanbey'i, Vezir Hoca'yı, Muallim Hayrullah'ı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi  Mustafa Kemal Atatürk'ü ve adını sayamadığımız daha binlerce kahramanı rahmet ve  minnetle yad ediyorum."

Oktay, Kahramanmaraş'ın istiklalin şehri olduğu kadar tarımın,  sanayinin, kültürün, edebiyatın da şehri olduğunu vurgulayarak, kentin yiğitlerin  diyarı olduğunu, cesaretiyle, kararlılığıyla, çalışkanlığıyla destanlara konu olan bu güzel şehrin, gönül dünyasının zenginliğiyle de Türkiye'de ayrı bir yeri  bulunduğunu anlattı.

Bu güzel vatan toprağını, sonraki nesillere en iyi şekilde teslim  etmeyi kendilerine "en mukaddes vazife" olarak kabul ettiklerini ifade eden  Oktay, şöyle devam etti:

"Bunun için işimizi gönülden yapıyor, gönüller kazanıyoruz. Uzun ince  bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece. 16 yıldır gündüz gece sizinle yürüyoruz.   Geride bıraktığımız 16 yıllık dönemde, ekonomimiz, hızlı ve istikrarlı bir  büyüme performansı ortaya koymuştur. Kişi başı milli gelirimizi 3 kat artırarak  10 bin dolarlara çıkardık. Türkiye'ye 16 yılda 1,6 trilyon lira kamu yatırımı  gerçekleştirdik. Şu anda dünyanın 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi  konumundayız. Satın alma gücüne göre dünyanın 13. büyük ekonomisiyiz. 2020'de  inşallah 12. sıraya yükseleceğiz. Türkiye, istikrarlı politikalarımız sayesinde  16 yılda 200 milyar doları aşan doğrudan yabancı yatırıma ev sahipliği  yapmıştır. Yüksek katma değerli ve nitelikli istihdam oluşturan uzun vadeli  yatırımları ülkemize çekmeye yönelik politikalarımız önümüzdeki dönemde de devam  edecek. Devlet olarak bir taraftan kalkınma hamlemiz için gerekli yatırımları  gerçekleştirip, şehirlerimizi ihya ederken, diğer taraftan da ülkemizin bekasına yönelik tehditleri kaynağında bertaraf etmeye devam ediyoruz."

TERÖRLE MÜCADELE

Oktay, Kahramanmaraş’ın 99 yıl önce zaferle neticelendirdiği  kahramanlığı, Türkiye'nin bugün de terörle mücadelede tüm dünyaya gösterdiğine  dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Kahraman ecdadımızın torunları olarak İHA'larımızla, SİHA'larımızla,  F-16'larımızla, tanklarımızla, toplarımızla, en önemlisi sarsılmaz imanımızla  terör örgütlerini ve onların arkalarındaki şer odaklarını çökertmek için inançla  ve inatla mücadele ediyoruz. 'Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya rabbi, senin  uğrunda ölen ordu budur ya rabbi' diyerek, bu düsturla ilerliyoruz. Nasıl  Cerablus ve El Bab'daki teröristler yok olmaktan kurtulamamışsa, Güney  sınırlarımızda tehdit oluşturmaya çalışan teröristler de kendilerini bekleyen acı  sondan kaçamayacaklardır. Kahramanmaraş'ın düşman işgalini topraklarından  defettiği o ruhu 7 den 70'e, 82 milyon tek yürek, tek bilek halinde  yaşatıyoruz. Sınırlarımızın güvenliği onurumuzdur ve buralarda terör yuvalarının  konuşlanmasına asla göz yummayacağız. Aynı zamanda dış politikada ilkeli ve  kararlı duruşumuzu sürdürüyoruz."

Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde,  Türkiye'nin menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak uluslararası ilişkilerde de  kutlu yürüyüşe devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin bir taraftan sınırların güvenliğini sağlarken "Komşusu  açken tok yatan bizden değildir" düsturuyla zorda kalan mazlum ve mağdurlara da  kucak açtığına işaret ederek, ensar görevini layıkıyla yerine getiren illerin  başında Kahramanmaraş'ın da  geldiğini vurguladı.

KAHRAMANMARAŞ'A 30 MİLYARLIK YATIRIM

Oktay, Türkiye'nin 16 yıllık kazanımlarının herkes için çok değerli  olduğunu, tüm bu gayretler sonucunda sadece belli çevrelerin değil üreticisiyle,  işçisiyle, esnafıyla, çiftçisiyle, ihracatçısıyla, sanatkarıyla, kamu kesimiyle  81 ilde 82 milyonun tamamının kazandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erdoğan'ın yol arkadaşı, Genel Başkan  Yardımcısı Mahir Ünal ve Kahramanmaraş milletvekillerinin desteği ve yereldeki  yetkililerin gayretleriyle Kahramanmaraş'ın da Türkiye'nin bütününe yansıyan bu  ilerleme ve icraatlardan en iyi şekilde yararlandığını belirtti.

Kahramanmaraş'a 16 yılda 30 milyar lira yatırım yapıldığını anlatan  Oktay, şu ifadeleri kullandı:

"Kahramanmaraş’a bir üniversite daha kazandırarak üniversite sayısını  2'ye çıkardık ve Kahramanmaraş'a İstiklal Üniversitesini kazandırdık. Geçtiğimiz  yıl açılan İstiklal Üniversitesi inanıyorum ki hızla büyüyüp gelişecektir. 16  yılda Kahramanmaraş'a toplam 78 adet sağlık tesisi kazandırdık. Eskiden  Kahramanmaraş'ın hem ilçeleriyle, hem de bölgedeki diğer illerle bağlantısı son  derece kısıtlıydı.  Ulaşım yatırımlarıyla Kahramanmaraş'ı tüm illerimizle  kucaklaştırdık. Kahramanmaraş Havalimanı'nı yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli bir  havalimanı haline getirmek için yeni bir terminal binası yaptık ve bu binayı 30  Ocak’ta hizmete açtık. Tüm Kahramanmaraşlılara hayırlı olsun. İnşallah  Kahramanmaraş'ı hızlı trenle de buluşturuyoruz. Kahramanmaraşlı çiftçilerimizin  bereketine bereket katmak için 16 yılda 1,5 milyar lira tutarında tarımsal destek  verdik. İnşa ettiğimiz sulama projeleriyle Kahramanmaraş'ta 146 bin dekardan  fazla zirai araziyi sulamaya açtık.  Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı vasıtasıyla,  Kahramanmaraş ilimizde 300 projeye toplam 88 milyon lira destek sağladık. Eskiden  Kahramanmaraş'ta sadece 1 tane organize sanayi bölgesi vardı. Bugün 4 organize  sanayi bölgemizde sanayicimizin gücüne güç katıyor, 9 bin 225 vatandaşımıza  istihdam sağlıyoruz. Bundan sonra da 2023 hedeflerimize, 2053 ve 2071  vizyonlarımıza doğru sizlerle omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Demokrasimize,  kalkınmamıza ve ekonomimize sahip çıkmayı, ilerlemelerin takipçisi olmayı  sürdüreceğiz."

"DAR AÇIDAN ÇEKİLEN BİR FOTOĞRAF"

Fuat Oktay, tarihten aldıkları bilinçle ülkenin değerlerinin tamamına  sahip çıkmayı borç bildiklerini vurgulayarak, "Bu anlayışla Selçuklu da Osmanlı  da Cumhuriyet de bizimdir. Birileri kalkıp dar açıdan çekilen bir fotoğraf  üzerinden bizim, değerlerimize olan saygımızı sınamaya kalkmasın. Biz  tarihimizden aldığımız güçle ve gayretle ülkemizi kalkındırmak ve muasır  medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam  ediyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin ve Kahramanmaraş'ın 16 yıldır elde ettiği kazanımların  devam etmesi açısından 31 Mart Yerel Seçimleri'nin önemli bir dönüm noktası  olduğunu belirten Oktay, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağladığı  dinamizmin tüm avantajlarını kullanarak yerel seçimlerden sonraki dönemi, güçlü  icraat dönemi olarak en iyi şekilde değerlendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın  liderliğinde 31 Mart öncesinde olduğu gibi 31 Mart sonrasında da yerel  yönetimlerimizle birlikte, Kahramanmaraş'ı hep birlikte el ele çok daha ilerilere  taşıyacağız. " dedi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy7