19.01.2019 19:41 | Son Güncelleme:
AA

Cumhurbaşkanlığı'ndan McGurk'a sert yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı  Donald Trump'ın terör örgütü DEAŞ'la Mücadele eski Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Türkiye'yi hedef alan ifadelerine tepki gösterdi.

Kalın, McGurk'ün, Washington Post'ta 20 Ocak'ta yayımlanmak üzere  kaleme aldığı yazısında Türkiye aleyhinde kullandığı ifadelere Twitter'dan yanıt  verdi.

McGurk'ün, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin kaleme aldığı  değerlendirmesinde Türkiye karşıtı söylemleri ve terör örgütlerini öven  ifadelerine cevaben Kalın, şunları kaydetti:

"Analiziniz hatalı. Türkiye'ye karşı yönelttiğiniz suçlamalar tam  anlamıyla saçmalık, yalnızca bir PKK propagandasının tekrarı. Türkiye, yüz  binlerce Suriyeli Arap, Kürt, Süryani ve diğerlerinin hayatını kurtardı. PKK'ya  yeni bir hayat vermek istiyorsunuz. Bu gerçekleşmeyecek."

McGurk, makalesinde Trump'ın Suriye'den çekilme kararını eleştirirken,  Türkiye'nin güvenilir bir ortak olmadığını savundu ve terör örgütlerini öven  değerlendirmelerde bulundu.

  
 

SERDAR KILIÇ DA SERT AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç,  ABD'nin eski DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Türkiye ile ilgili  yorumlarına tepki gösterdi. 

Büyükelçi Kılıç, McGurk'ün Washington Post'ta yarın yayımlanmak üzere  kaleme aldığı makaledeki Türkiye değerlendirmelerine Twitter'dan sert tepki  gösterdi.

Kılıç, paylaşımında, "ABD yönetimlerini (Suriye konusunda) yanlış  yönlendirip bu sorunları yarattıktan sonra Suriye'deki zorluklardan dolayı  başkalarını suçlamak ne cürettir. Onun (McGurk) memnuniyet verici ayrılığı,  Suriye'de başka felaketlerin olmasını engellemede bize yardımcı olacaktır."  ifadelerini kullandı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 16Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 4Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy22