08.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Arif Balkan / İstanbul

Cumhuriyet 80 milyonun mayası

Maltepe Belediyesi Cumhuriyet’in 94’üncü kuruluş yıl dönümünü tam bir ay sürecek olan 94 farklı etkinlikle kutluyor. Festivallerin 18 mahalleye yayıldığını belirten Belediye Başkanı Ali Kılıç, Cumhuriyet’in 80 milyonu bir arada tutan maya olduğunu ifade etti

Anadolu yakasının gözde ilçelerinden Maltepe, Cumhuriyet’in 94’üncü kuruluş yıl dönümü için önemli bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bir ay içinde gerçekleştirilecek 94 ayrı etkinlikle ilçede Cumhuriyet coşkusu ön plana çıkarken, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, projelerini Milliyet’e anlattı. Cumhuriyet festivalini, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın sadece yılda bir defa, yılda bir gün hatta bir dakika saygı duruşuyla anılmaması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak planlamak istediklerini dile getiren Kılıç şu ifadeleri kullandı: “Anadolu toprakları birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış önemli bir coğrafya. Birçok inanca mutfaklık yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Anadolu erenleri var, Anadolu hümanizmi var... Bütün bunları yan yana koyduğunuzda aslında cumhuriyetin bir çatı görevi gördüğünü tespit ediyoruz. Özellikle son yıllarda hepimizin omurgasını oluşturan, 80 milyonu bir arada tutan bir maya olan Cumhuriyet’i çok kısır tartışmalar içinde bırakıyoruz. Her geçen gün bu değerden biraz daha uzaklaştığımızı da görüyorum. Maltepe Belediyesi olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın sadece yılda bir defa, bir dakika saygı duruşuyla anılmaması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak bir Cumhuriyet Festivali planlamak istedik.

CHP’li belediyelere ilgi  

Tam bir ay sürecek, 29 Eylül’de başladık, 29 Ekim’de bitireceğiz. 94’üncü yılı dolayısıyla 94 farklı etkinlikle bunu gerçekleştiriyoruz. Festival Maltepe’nin 18 mahallesine yayılmış durumda. Sergilerden konferanslara, konserlerden sokak sanatçılarına kadar oldukça geniş kapsamlı bir program oldu. Kanımca her belediyemizin artık Cumhuriyet festivallerine yönelmesi gerekiyor. Böylece genç kuşaklara Cumhuriyet’in anlamını daha iyi anlatmış olacağız. Çünkü resmi törenlerin içi boşaldı. Sadece yetkililerin gelip bir dakika saygı duruşunda bulunduğu protokol törenleri halini aldı. Bunu yeniden hayata geçirmek ve genç kuşaklara Cumhuriyet’i daha iyi anlatabilmek istedik.” 

Metropolde yaşayan insanların artık kendilerini rahat hissettikleri yerlerde vakit geçirdiğini belirten Kılıç, “Son yıllarda özellikle CHP’li belediyelerin görev yaptığı ilçelerde talebin doruğa çıktığını söyleyebiliriz. Sadece geçen yıl, Maltepe’ye 12 bin yeni hemşehrimiz taşındı. Gözlemlerimize göre, insanlar artık metropol kentlerde rahat yaşayabilecekleri, kendi iç dünyasında huzur bulabilecekleri, kimin ne giydiğine, ne içtiğine, ne yediğine, nerelerde gezdiğine müdahale edilmediği yerlerde vakit geçiriyor. Kimsenin kendi yaşam çemberine müdahale etmesini istemiyor. Bu diğer belediyelerimize haksızlık olarak algılanmasın ama gururla söyleyebiliriz ki, insanlar CHP’li belediyelerin olduğu ilçelerde vakit geçirmek, yaşamak istiyor” dedi.

Projelerin odağı kadınlar

Maltepe’de hayata geçen projeleri anlatırken kadınların öncelikli olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir belediye başkanı olarak değil, bir vatandaş olarak kendime şu soruyu sorarım; ‘Ben olsam nerede mutlu olurum?’ Hizmet ederken de Maltepe’de acaba bu sorunları çözebiliyor muyum, hep bu pencereden bakıyorum olaya. 
Mesaimiz 04’te başlıyor

Bizim mesaimiz sabah 04.00-04.30’da başlıyor. Neden? Sabah 08.00’de makama geldiğinizde akşam saat 17.00’de gittiğinizde vatandaşa dokunma şansınız olmuyor. Kalkıyoruz, kadınlarımızın yoğun olduğu alanlara gidiyoruz. Onların mutlu olup olmadıklarına bakıyoruz. İhtiyaçlarını karşılayıp, karşılamadıklarına bakıyoruz. Mahalle toplantıları yaparak, eksiklerini onlardan dinliyoruz. Bunları alıp ekiplerimizle analiz ederek çözmeye çalışıyoruz. ‘Maltepe’de kadın olmak ayrıcalıklı olmalı, farklılığı olmalı’ dedik, kadın sorunlarına duyarlı bir ekibimiz var. Her şeyden önce onları sosyal yaşamın içine çekerek birlikte yaşamayı daha güçlü kılmak istiyoruz. Çünkü kadının elinin değdiği her şeyde güzellik, hoşgörü ve sevgi vardır. Kin ve husumete asla yer olmaz orada. Bu nedenle biz Maltepeli kadınları hep projelerimizin ana omurgası olarak seçtik. Burada en önemli faktörlerden biri de sivil toplum örgütlerini işin içine dahil etmek. Sivil toplum örgütleriyle de haftanın belirli günleri bizzat oraya giderek çalışmalarımızı aktarıyoruz hem de onların eleştirilerini alıyoruz.” 

Yüzüncü yıla yakışacak proje

Maltepe için çalışmalarına belediye başkanlığı görevine talip olduğu 1 Temmuz 2013 yılında başladığını dile getiren Ali Kılıç şöyle devam etti: “İlk yaptığım şey, 1 Eylül 2013’te yerel seçimler bildirgesini hazırladık. 60 gün boyunca 18 mahallenin sorunlarını dinledik ve 21 madde belirledik. Kim seçilirse seçilsin Maltepe’nin sorunları bu dedik. Bunların başında trafik, eğitim, işsizlik ve sağlık sorunları vardı. Bu 21 sorunun tümüne el attık. Örneğin, kreşlerimizi tamamladık, üreten engelliler merkezi, uyuşturucuyla mücadele merkezi, kadın dayanışma merkezleri kuruldu. 

Sadece bir projemiz kaldı aslında. O da benim elimde olmayan nedenlerden dolayı olmadı. Bir fuar projemiz vardı. Maltepe Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi projesiydi. Türkiye’nin en büyüğü olacak, yaklaşık 1,5 milyon metrekareye yayılacak olan bir projeydi. Bu proje gerçekten sadece Maltepe’nin değil aynı zamanda Anadolu yakasının çehresini değiştirecek olan bir proje. 14 ilçe var bu yakada ve tüm ilçelerde işsizlik sorunu var. Anadolu yakasına fabrika kuramazsınız artık. Bizim bu projemizle 25 bin insan iş bulacaktı. Altyapısını oluşturduk, yerimiz de var. 

Bakanlara arz Nurettin Baransel Kışlası’nın olduğu yerde planlanmıştı. 950 milyon Euro’ya mal olan ve yurt dışından da yatırımcı olarak talepte bulunan çok sayıda firma vardı. Takdir edersiniz ki, söz konusu uluslararası firmalar olunca devletin ve hükümetin devreye girmesi gerekiyor. Sayın bakanlara, Başbakan’a bunu arz ettik. Cumhurbaşkanı’na da ayakta kısaca aktarma fırsatım oldu. Ancak projeyi bir bütün olarak anlatma fırsatımız olmadı. 

Bu proje dışındaki bütün çalışmalarımızı tamamlayacağız. Fuar projesi de bir Türkiye, bir hükümet projesi. 
Cumhuriyet’in 100. yıl dönümüne en denk düşebilecek bir proje diye bakıyorum Anadolu yakası için. 
Ama bu yerel ilçe belediyesini aşan bir proje. Biz buna lokomotif olabiliriz, altyapıda destek olabiliriz.”

Kentsel dönüşümde halk onayı

Maltepe’de yakında kentsel dönüşümün başlayacağına dikkat çeken Kılıç, bu projenin halk ile beraber hazırlandığını ifade etti.

Kılıç, “Kentsel dönüşüm projesi model olarak da bir ilk. Halk ile beraber, daha doğrusu bir ilçenin tümüyle beraber yapılan tek proje. Üç yıl boyunca ilgili mahallelerdeki vatandaşlarımızla nasıl bir kentsel yenilenme hayal ettiğimizi tartıştık. Hiçbir dayatma yapmadık.

Gülsuyu, Gülensu, Başıbüyük, Esenkent’te yaşayan hemşehrilerimizin çoğu kentsel dönüşüm konusunda deyim yerindeyse üniversite bitirmiş kadar birikime sahipler. Bu bizi mutlu etti. İşi bilenlerle tartışmak yol almanızı sağlıyor.

Söz verdik

Özellikle Gülsuyu ve Gülensu’da işi bilenlerle, mahallenin kanaat önderleriyle beraber bu tartışmayı yaptık ve onlara bir söz verdik. Sizin altında imzanızın olmadığı hiçbir projenin benim altında imzam olmaz. Mahallelerde kentsel dönüşüm koordinasyon merkezleri kurduk. Uzmanlarımız orada bilgi verdiler. 1000’lik ve 5000’lik planlar yapıldı. Demek ki uzlaşma kültürü siyasette çok önemliymiş, Maltepe’de biz bunu hayata geçirdik.

Maltepe Belediye Meclisi’nde CHP ve AKP olarak iki grubumuz var. Bu iki grubun ortak iradesiyle oy birliğiyle buradan geçti. Bu çok önemli. Büyükşehir’deki arkadaşlarımızın da telkinlerini alarak orada da o desteği gördük. Şu anda plan notları üzerinde tartışıyoruz. Ufak detaylar kaldı. Bütün bunlar da tamamlandıktan sonra sanıyorum yakın zamanda kentsel dönüşüm projelerimiz de hayata geçecek. Böylelikle yerinde dönüşüm olarak da ifade edebileceğimiz halk ile beraber yapılan bir proje hayat bulacak” diye konuştu.

Uyuşturucuyla tam mücadele

Uyuşturucuyla mücadele için belediyenin tüm imkanlarının seferber edildiğine dikkat çeken Kılıç, “Mahallelerde, arka sokaklarda kadın kardeşlerimle konuştuğumda kulağıma fısıldayarak ‘Başkanım çocuğum uyuşturucu kullanıyor’ diyor. Bunlar çok özel şeyler. Ben de ‘Neden kimseyle paylaşmıyorsun’ dediğimde, ‘Bunu söylersem mahallede herkes beni ayıplar’ diyor. Bu bir ayıp değil bu çağımızın hastalığı. Biz de bununla mücadele için bir uyuşturucu mücadele merkezi hayata geçirdik. Yapabildiğimiz oranda biz katkı sunuyoruz, yoksa onu Sağlık Bakanlığı birimlerine yönlendiriyoruz. Gençlerimizi spora yönlendirecek ciddi projelere imza attık. Spor salonları, sahalar oluşturduk. Amatör spor klüplerine ciddi destek veriyoruz. Gençlerimizin spor yapabilmesinin altyapısını oluşturuyoruz” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0