Cüneyt Çakır İngiliz taraftarların diline düştü

2018 Dünya Kupası'nda uzun yıllar unutulmayacak bir maç izledik. İngiltere ve Hırvatistan arasında oynanan yarı finalinin Türk futbolseverler için de ayrıca bir önemi vardı. Neden? Çünkü mücadeleyi Türk hakem Cüneyt Çakır yönetti. İngiltere'nin mağlubiyeti sonra ise sosyal medya karıştı...

Cüneyt Çakır İngiliz taraftarların diline düştü

'Dramatik' anlar pek yok

2018 Dünya Kupası'na dair en akılda kalıcı şeylerden biri hakemlerin kartlarına fazla başvurmamasıydı. VAR sistemi sayesinde olabildiğince doğru kararlar vermeye çalıştı hakemler. Ve kartlarına o kadar da başvurmamaya çalıştı. Öyle çılgınlar gibi 'dramatik' anlar yaşanmadı hakemler tarafından.

Sosyal medya sallandı

Ve fakat İngiltere ile Hırvatistan maçının bitiminde İngilizler sosyal medyada pek çok yorum yaptı. Maçtan ziyade hakeme dair. Yani Cüneyt Çakır'a dair. Golü İngiltere buldu maçta. Hem de daha 5'inci dakika. 1-0 öne geçtiler. İkinci yarının 68'inci dakikasında Perisic'le beraberlik golünü bulan Hırvatlar umutlandı ve maç uzatmalara kaldı.

 

 

Hırvatistan'ın uzatma kâbusu

Uzatmalarda Hırvatistan öyle bir bastırdı ki... Zaten ikinci yarıda maçın mutlak hakimiyeti Hırvatlara geçmişti, topla oynama yüzdeleri onların lehineydi. Ve haliyle 109'uncu dakikada Mandzukic'le golü buldular. Genelde uzatmalarda gol yemeleriyle meşhur olan takım heyecanla maçın sonucunu bekledi ama İngilizler'den o gol gelmedi.

Hüsran yaşadılar

Pozisyona girmekte bile zorlanan İngilizler'in elenmesi o kadar da beklenilen bir şey değildi. İngiltere taraftarları için bu maç çok önemliydi. "Futbol evine dönüyor" sloganları atan İngilizler maç bitiminde buruktu. Son yıllardaki en başarılı Dünya Kupası performanslarına rağmen finale kalamamalarından ötürü kocaman bir hüsran yaşadılar.

 

 

Sorumlu her zaman hakemler mi?

E haliyle İngilizler, maçtan sonra sosyal medyada "İngilizler o kadar da iyi oynamadı" yerine "Cüneyt Çakır maçı kötü yönetti" üzerinde durdu. Maçı İngiltere kazansaydı Cüneyt Çakır için bir laf söylememe ihtimali yüksek olan İngiliz taraftarlar mağlubiyetin acısını hakemden çıkarttı. Futbolda her zaman bunlar yaşanıyor, her zaman sorumlu olarak hakemler gösteriliyor.

Artık daha doğru kararlar alınıyor

Sıkılmadık mı hakemlerin günah keçisi ilan edilmesinden peki? Eğri oturalım, doğru konuşalım. Cüneyt Çakır, harikalar yaratmadı, hakemliğin kitabını yazmadı belki bu maçta. Ama İngilizler'in iddia ettiği gibi korkunç bir yönetim sergiledi mi cidden? Tabii ki hayır. Yıl olmuş 2018. Üstelik VAR sistemi sayesinde artık 90 dakika içindeki kararlar çok daha doğru alınıyor. 

Hırvatlar iyi oynadı

Ama biz hala klişe taraftar tepkileri göstermeye devam ediyoruz. İster İngiliz, ister Hırvat, isterse başka bir ülke/takım. Sonuç değişmiyor. Mağlubiyeti kabullenmek gerekiyor. Hırvatlar iyi oynadı ve kazandı. Hepsi bu kadar.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak