09.05.2008 02:06 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Cuntanın inadı öldürüyor

Myanmar’ı geçen hafta sonunda vuran kasırgadan kurtulanlar yaşam savaşı veriyor. Cuntanın çıkardığı zorluklar nedeniyle ülkeye yeterli gıda ve su yardımı ulaştırılamıyor

Cuntanın inadı öldürüyor

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar’ı geçen hafta sonunda vuran tropik Nargis Kasırgası’nda ölenlerin sayısının dün 100 bini aştığı ve askeri cuntanın çıkardığı zorluklar nedeniyle yeterli gıda ve su yardımı ulaştırılamayan Myanmar halkının kurtarılması için “geri sayımın başladığı” belirtildi.
Felaketin üzerinden 6 gün geçmesine ve tüm uluslararası çağrılara karşın askeri cuntanın yabancı yardım ekiplerinin ülkeye girişine hâlâ kısmen izin verdiğini vurgulayan BM yetkilileri, bu durumun ne kadar süreceği hakkında bir fikirleri olmadığını söyledi. Bölgeye Tayland, Çin ve Hindistan’dan çok kısıtlı yardım malzemesi ve personelinin ulaşabildiği ve açlık, susuzluk, salgın hastalıklarla boğuşan 1 milyondan fazla Myanmarlının büyük tehlike altında olduğu kaydedildi. Cuntanın 6 günün ardından ilk kez dün yardım malzemesi taşıyan bir BM uçağının ülkeye girişine izin verdiği, ancak yüzlerce yardım görevlisinin vize için bekletildiği aktarıldı.
Önceki gün ölü sayısını 23 bin olarak açıklayan askeri cunta yetkilileri dün bu konuda yeni bir açıklama yapmadı. Ancak ölenlerin sayısının 80 bini bulduğu ve tüm ülkede 100 bin aştığı tahmin ediliyor. 

BM: 1.5 milyon kişi etkilendi
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes ise, Myanmar’da kasırgadan sonraki insani durumun giderek daha vahim hale dönüştüğünü, faciadan 1.5 milyon civarında kişinin çok ciddi biçimde etkilendiğinin tahmin edildiğini söyledi.
Holmes, Myanmar’a gerekli yardımın bir an önce aktarılmaması halinde durumun daha da kötü hale geleceği uyarısında bulundu.
BBC’ye konuşan bir ABD’li yetkili de düne kadar cuntanın, dost bildiği ülkelerden sadece beş uçağa izin verdiğini hatırlatırken, Washington’ın havadan yardım bırakmayı düşündüğünü açıkladı, ancak başka detay vermedi.

Türk şehitliği de hasar gördü
Türkiye Kızılay Derneği Başkanı Tekin Küçükali, askeri yönetimin, yüzde 90’ı Budist olan ülkede misyonerlik faaliyetlerinden çekindiği için insani yardım almadığını açıkladı. Küçükali, dört kişilik bir ekibin bölgeye gönderildiğini ancak askeri yönetimin tutumundan dolayı görevlilerinin Myanmar’a giremediğini kaydetti.
Küçükali, dün 8 Mayıs Dünya Kızılay-Kızılhaç Günü dolayısıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından kabul edildi. Küçükal  şöyle konuştu: “1. Dünya Savaşı’nda İngilizler iki bin askerimizi esir alıp oraya götürmüşlerdi. Orada 1500 şehidimiz var. Onların da mezarları tahrip oldu. Onarımını yapacağız. Felaket bölgesine yardım için 600 bin dolar ayırdık.” Dışişleri Bakanlığı da 1 milyon ABD doları tutarında insani yardımda bulunulmasının kararlaştırıldığını açıkladı.  
SALİHA ÇOLAK, MURAT PAZARBAŞI Ankara

DÜNYAYI SARSAN BÜYÜK FELAKETLER
Dünyanın çeşitli bölgelerinde  deprem, sel, volkanik patlama, aşırı sıcak hava ve kıtlık gibi doğal felaketler nedeniyle bugüne kadar milyonlarca kişi yaşamını yitirdi. İşte dünyanın bilinen en büyük felaketleri:

 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10
EtiketlerABDCunta