Cumartesi

01.01.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 01.01.2010-19:20

Da Vinci’nin defterindeki masalları

Leonardo da Vinci’nin cebinde taşıdığı ve not aldığı defterlerden birinden derlenen “Bilinmeyen Defter Codex”te 98 kısa öykü ve çizimler yer alıyor

Sitene Ekle
Da Vinci’nin defterindeki masalları

Ünlü ressam Leonardo da Vinci, yalnızca makineler icat edip resimler yapmadı. Fabllar, hikayeler, fantastik hayvan masalları ve fıkralar da yazdı. Da Vinci’nin mitolojik hayvanlar, bitkiler, su, hava gibi bu doğa öğelerini öne çıkardığı öyküler Marsık Kitap’ın okuyucularla buluşturduğu “Bilinmeyen Defter Codex” adlı kitapta bir araya geliyor. Kitap Da Vinci’nin yazdığı ve fabllar, efsaneler, fantastik hayvanlar ve fıkralar olmak üzere dört başlıkta topladığı 98 kısa öyküden oluşuyor. 

İlk kez 1972’de yayımlandı
Fabllar, efsaneler, fantastik hayvanlar bölümü da Vinci’nin hayal gücünü, fıkralar bölümü muzip yanını gösteriyor.
“Bilinmeyen Defter Codex” ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin bugüne dek üzerinde en az konuşulan eserlerinden biri. Da Vinci tüm çalışmalarında olduğu gibi, bu eserini de yine Codex denilen, tuttuğu notlardan oluşan ve hep cebinde taşıdığı defterlerinden birine yazmış, resmetmiş. Bu defter ilk kez 1972 yılında Bruno Nardini tarafından derlenip yayına çıkarılmış. Basılan bu ilk derlemeden yola çıkarak hazırlanan “Bilinmeyen Defter Codex” 185 sayfa. Marsık Kitap’ın Yayın Yönetmeni Tanay Burcu Ural “Bilinmeyen Defter Codex”in hem yetişkinler hem de çocuklar için olduğunu söylüyor.


Etiketler:
Voleybolda oyunu başlatmak için atılan atışın adı nedir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.