Ege

12.08.2018 - 01:30

Dağda Tek Başına

Sitene Ekle
Sinema Salonu  |  Emin Yeğinboy yeginboy@gmail.com Tüm Yazıları »

‘Sıfırın Altında; Dağdaki Mucize’ Sierra Nevada Dağı’nın karları içinde, tek başına verilmiş bir hayatta kalma savaşını öykülüyor. Snowboard üzerinde dertlerinden, tasalarından uzaklaşmaya çalışan Eric LeMarque (Josh Hartnett), hiç beklemediği bir doğa sürpriziyle karşılaşır ve yolunu kaybeder. Bir kaza sonucu sakatlanmış sağ bacağı, işini daha da zorlaştırır. Telefonun, telsizin çekmediği bir dağlık alanda, karların içinde geçirdiği 8 günü ve mucizevi bir şekilde hayatta kalmasını izliyoruz.

İnsan/doğa kategorisinde sonucu bilinen, yaşanmış olaylarda bile mücadelenin nasıl gerçekleştiğini izlemek seyirciyi etkiler. Yukarıdan geçen kurtarma helikopteri, kazazedeyi görecek midir? Bir an önce görsün ve kurtulsun isteriz.

Kazazedenin anımsadığı geçmiş yaşamı da, genelde sorunludur. Eric de karlar içinde yaşamda kalmaya çabalarken, sık sık geçmişini anımsar. Buz hokeyi kariyerini, sosyal uyumsuzluğu nedeniyle çöpe atmış, sonrasındaki boşluğu da, uyuşturucu ile doldurmuştur. Beni bu tür içinde en çok insanın doğaya gidiş motivasyonu ilgilendiriyor. Son yıllarda genelde kent yaşamından veya yakın çevresinden kaçan, kendini bulmak isteyen genç bireyler karşıma çıkıyor. 90 kuşağının sorunlu gençlerinin arayış öyküleri çoğunlukta.

Türe yeni nefes getirmese de, ilgiyle izlenen bir film. Doğa mücadelesinin çok maceralı olmayışı, anlatımı geçmiş olaylara daha çok odaklıyor. LeMarque’ın otobiyografik romanından uyarlanmış senaryo; geçmişe dönüşleri, anne/oğul ilişkisini sade bir anlatımla işlemiş. Eric’in yaşadığı felaket sonrası, yaşamındaki köklü değişim de filmin mesajı. Ne diyelim, bir musibet bin nasihatten iyidir...

EN İYİ 10 DOĞAİNSAN FİLMİ

İnsanın doğa içindeki mücadelesini anlatan filmler özel bir kategoridir. Türün yaşanmış olaylardan yola çıkan örneklerinde, mecbur kaldığında insanoğlunun fiziki gücünün nelere dayanabileceğine tanıklık etmeyi etkileyici bulurum.
1. Yabana Doğru/Into The Wild (2007) - Yönetmen: Sean Penn
2. Kurtuluş/Delivrance (1972)- John Boorman
3. Dersu Uzala (1975) - Akira Kurosawa
4. Diriliş/Revenant-(2015) - Alejandro G. Inarritu
5. Kurdun Uyanışı/Le Dernier Loup (2015) - Jean Jacques Annaud
6. Everest (2015) - Balthasar Kormauk
7. Meru (2015) - Jimmy Chin,Elisabeth Chai Vasarhelyi
8. 127 Saat (2007) - Danny Boyle
9. Apokalipto (2006)- Mel Gibson
10. Yeni Hayat/Cast Away-Robert Zemeckis

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.