09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
PEKİN AA

Daha çok Çin yatırımı istiyoruz

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı (TYDTA) Arda Ermut, Türkiye’nin yatırım ve ticaret alanındaki mevzuatını sürekli güncellediğini ve reformlar yaptığını belirterek, “Çinli şirketler, Türkiye’de önemli rol oynayabilir, Türk ekonomisinin önemli bir parçası olabilir” dedi.

Ermut, Çin’in başkenti Pekin’deki Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi’nde Çin’in iş dünyasından temsilcilerle bir araya geldi.

Etkinlikte Ermut’a eşlik eden Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çin ile Türkiye arasında ticaret hacmindeki dengesizliğin, Çin’e ihracat ile kısa vadede çözülemeyeceğini belirterek, “Daha fazla doğrudan yatırıma ihtiyacımız var” dedi.

Sayıları 900’ü aştı

On yıllardır Çin ve Türkiye’nin her alanda çok iyi ilişkileri olduğunu  belirten Önen, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in çok iyi bir dostluğu var. İki lider 2 yılda 4 defa görüştü. Bu da iki ülkenin son yıllarda daha da yakınlaşmasını sağladı” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin ticaret hacmine değinen Büyükelçi Önen, bunun 28 milyar dolar olduğunu ve  26 milyar dolarının Çin’in Türkiye’ye, 2 milyar dolarının ise Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracattan oluştuğunu belirtti.

İkili ilişkilerin son on yılda farklı bir ivme yakaladığını ve ticari ve yatırım alanındaki ilişkilerin güçlendiğini kaydeden Ermut ise, “Türkiye’de Çinli şirket sayısı 900’ü aştı ve Çin’i yabancı yatırımcı ülke bazında önemli bir ülke olarak görüyoruz” diye konuştu. 


Jeostratejik avantaj vurgusu

Türkiye’nin jeostratejik konumu itibarıyla 4 saatlik uçuşla 1.6 milyar insana ve 28 trilyon dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla’ya ulaşım sağladığını dile getiren Ermut, “Eminim, Çinli şirketler Türkiye’nin bu jeostratejik avantajından  yararlanacaktır” diye konuştu.

Ermut, Türkiye’nin Çinli iş dünyasından alacağı yabancı doğrudan yatırımlarla bu şirketlerin küreselleşmesine yardımcı olabileceğini de dile getirdi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5