DaKooka'nın 'Umri' şarkısı neden Türkiye'de popüler oldu?

Spotify sayesinde 'viral' kültürümüz oluştu. Haftalık en çok dinlenenler listelerinden ziyade 'viral' listelerinden daha enteresan keşifler yapabiliyoruz. Haftalık en hızlı dinleme artışı gösteren şarkıların yer aldı 'viral' listeleri bazen enteresan seçimleri de ortaya koyuyor. Tıpkı Spotify'da Türkiye Viral Listesi'nde haftalardır 1 numara olan 'DaKooka' ve 'Umri' şarkısı gibi...

DaKooka'nın 'Umri' şarkısı neden Türkiye'de popüler oldu?

Piyano çalıyor, şarkılarını kendi aranje ediyor...

Piyano çalıyor, şarkılarını kendi aranje ediyor...

Ukraynalı şarkıcı Kateryna Eremenko, sahne adı olarak DaKooka'yı kullanıyor. Enteresan vokalinin yanında aynı zamanda piyano çalıyor. 

Piyanistliği yetmemiş gibi bir de üzerine DJ'lik yapıyor, şarkılarının düzenlemelerini de kendi üstleniyor. Genellikle Rusça şarkılar söylese de, Ukraynaca ve İngilizce şarkılar da seslendirmişliği de var.

Şarkı 2 dakika ama etkisi kocaman!

Şarkı 2 dakika ama etkisi kocaman!

Çocukluğundan itibaren müzikle büyüyen, her daim müzikle iç içe olan DaKooka, son günlerde bir hayli popüler. Ama enteresan olan Türkiye'de popüler olması!

'Umri yesli menya nye lyubish' adlı şarkısı 2 dakika sürse de, etkisi kocaman. Şarkıyı ilk dinlediğinizde "Ben bu şarkıyı nereden duydum?" diyorsunuz.

"Bu hangi şarkı?" dedirtti

"Bu hangi şarkı?" dedirtti

Eğer bu şarkı Rusça olmasına rağmen size tanıdık geliyorsa, bilin ki yalnız değilsiniz. Öylesine bir reklam jingle'ı havasında ki, akılda kalmaması imkânsız. Türkiye'de son günlerde çok popüler olmasının sebebi ise, musically videolarında karşımıza çıkması.

Bir anda "Bu hangi şarkı?" diye aratılan 'Umri' sözleriyle de bir hayli enteresan. Dışardan masum gibi tınlayan sözlerin, aslında acımasız anlamlara gelmesi de şaşkınlık yaratmış durumda.

Şarkıların gücü adına!

Şarkıların gücü adına!

DaKooka'nın 'Umri' şarkısı aslında eski. 2014 yılında sadece single olarak yayınlanan şarkı, müzisyenin kendi ülkesi Ukrayna'da dahi pek duyulmadı.

DaKooka şu ara 'Forma' adını verdiği EP'sinin tanıtımını yapıyor. Ve bu şarkı o albümde yer almıyor bile! İşte şarkıların gücü tam olarak burada. Belki bir videoda, belki bir reklamda, belki de bir dizi ya da film müziğinde karşımıza çıkıyorlar.

"Konsere geliyorum" müjdesi daha gelmedi

"Konsere geliyorum" müjdesi daha gelmedi

Ve haliyle kendilerine aşık ediyorlar! DaKooka'nın şarkısının Türk müzikseverler tarafından keşfedilmesinin -şimdilik- karşılığı yok. Bu ne demek?

Yani, DaKooka'dan henüz bir "Türkiye, sizi seviyorum. Konsere geliyorum" müjdesi gelmedi. Haftalardır Türkiye'nin Viral Top 50 Listesi'nde 1 numara olan şarkının devamında şarkıcıyı canlı da dinlemek istiyoruz!
 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak