Milliyet Tatil

10.08.2017 - 00:00

Peter Salvatore

Dip Gezgini

tasarimci3dmax@gmail.comTüm Yazıları
Milliyet Yazarı

Dalış ve Kaliteli Yaşam

Sitene Ekle

Dalış ve Kaliteli Yaşam

Tekrar Merhabalar!!!

Bugün, yeni bir konu ile sizlere düşünce ve duygularımı aktarmaya çalışacağım.

Günlük yaşantımıza baktığımız zaman, birçoğumuz yaşantımızın çoğunu dört duvar arasında, kapitalist sistemin pençesinde yaşıyarak yok etmekteyiz. Düşünün ki ,insanların kaçta kaçı sevdiği, istediği meslekten para kazanabilmekte ?

Yada, iş hayatı haricinde kendine zaman ayırabilmekte?

Aslında çoğumuz, farkındalıktan uzak, neyin nasıl işlediğinden bile bir haber yaşayıp durmaktayız. Çünkü, bize dayatılan hep şudur “Çok kazan ve çok tüket, merhamet etme, kazanmak için her yolu dene“ tarzı yaşamlar, günden güne bizim hayatlarımızı yok ettiğini gözlemlemekteyim.

Peki bundan kurtulmak için ne yapmamız lazım ?

Yoksa hep aynı rutinde, hayatımızın sonuna kadar böyle mi gidicek ve biz buna alın yazgısı, kader mi diyerek kendimizi rahatlatmaya çalışacağız ?

Bizim toplumumuzda , genel yargı insanların, küçüklükten başlayarak, hiçbir uğraşa yada çocuğun neye yeteneği olup olmadığını ebeveynleri tarafından keşfedilmemesinden kaynaklandığını görmekteyim. Bu doğrultuda yeni yetişen nesillerinde, daha içe kapanık, asosyal ve teknoloji bağımlısı olduklarını gözlemlemekteyim. Kaliteli yaşam , kişiden kişiye değişşede,ilk olarak bireyin neden hoşlandığı neye ilgisi olduğunu keşfetmesi gerekir. Bu tabi yukardada bahsettiğim gibi aile ile başlar. Eğer aile bunu farketmezse, o zaman durum bireyin kendisini keşfetmesi ile başlamalıdır. Keşfetmek, benim için sonsuz bir döngü gibidir. Toplumumuzun en büyük eksiklerinden biri hayal kuramamak. Hayal olmadan bir şeyler olmuyor. Bir sonraki adım eylem. Bireyin en zorlandığı an eylem anı olduğunu düşünmekteyim.

Neden derseniz ?

Toplumsal baskılar, aile bunu nasıl karşılar, çevre neder, eşi neder gibi gibi…..

Çünkü, robot gibi kalıplar içinde yaşıyoruz. Fanus bir camın içinden herşeyi kabullenmiş gibi hareket edersek, hayat boyu hem kalitesiz, hemde mutsuz bireyler oluruz. Organik bir canlı olarak, bir şekilde evrim süreci bizi bu hale getirdi ( Bu başka bir konu , daha sonraları değineceğim ).

Peki böyle mi olmalı ?

Tabikki hayır.

Demiştim ya, bir amacınız ve uğraşınız olsun, hedefiniz olsun. Hedefler insanları disipline eder ve yontmaya başlar. Şahsen, benim için çok para kazanma eylemi bir hedef olamaz, çünkü çok paranın boyutu herkese göre değişir , dolayısıyla hep daha fazlası olucaktır. Bu dibi olmayan bir kuyu gibidir.

Benim içinse, beni herşeyden uzaklaştıran, herşeyi sorgulatmamı sağlıyan, hayat içinde,neden sonuç ilişkisini kurduğum ve yaparkende büyük tutku ile yaptığım, keşfettiğim sualtı dünyası. Hemen hemen  her yazımda bahsettiğim gibi, insanoğlu doğaya karışmadan yaşamaya çalışırsa, mutsuz, tatminsiz bir canlu olarak yer yüzünden silinebilir. Bu sizlere, garip gelebilir ama, doğadaki canlılardan çok bir farkımız yok, daha doğrusu  primat soyundan gelen canlılarla karşılaştırıldığımızda. Zekamız var, şu var bu var…..

Onlardada var.Zeka dediğimiz şey aslında, bulunduğu ortama adapte olabilen ve yaşarkende öğrenmektir. Biz, insanoğlu gözlemliyerek, hata yaparak , yani deneme yanılma yoluyla öğrenmekteyiz. Genetik kodlarımızda bir çok şey kodlu zaten. İşletim sistemimizi güncellemek , yaşadığınız kaliteli ama sade bir yaşamla ilerliyebilecek bir durumdur. Sualtı dünyası, sadece ülkemiz için değil, bütün dünya denizlerinin %90’ ı halen gizemini korumaktadır. Keşfettikce, hayatınıza bir anlam katarsınız. Bu ailenizden tutunda, iş hayatınızdan, çevrenizden herşeye kadar etkiler. İnsan olarak birçok sivri uçlarınız, yontulmaya başlar. Çünkü, yaşamınızı, ailenizi, bir köşeye çekilip  insanların neler konuştuklarına kadar sorgulamaya başlarsınız.

Kaliteli yaşam, güzel mekanlara gitmek, dolabınızdaki yıllarca saklamış olduğunuz, size göre o özel gecede giyeceğiniz kıyafeti giymek, her gün özel uçağınızla uçarken bir yandanda fantazilerinizi gerçekleştirmek değildir.

Sonuçta sizde, oda iki metrekarelik alana atılıp, bir çok canlı tarafından kemirilip afiyetle yenilmeyi bekliyeceksinizdir. Kaliteli yaşam arkanızda bıraktıklarınızdır, nasıl anıldığınızdır. İşte benim için doğa, keşfetmek tüm dünya güzelliklerini anlıyabilmek, bir çiçeğin duruş şekilden  tutunda , bilinmiyen daha bir çok türe kadar keşfedip bunu paylaşabilmektir. O anıları biriktirmektir.

Şahsen, çocuğum yok, bekarım. Etrafımdaki anne ve babaları gözlemlediğimde çok çok azı, çocuğunun kişisel gelişimi için uğraşmakta. Birey yetiştirmek kolay bir şey değil, onları hafta sonları bir AVM’ ye tıkıpta siz,kendiniz mutlu olduğunu sanarak yaşamaya çalışmayın. Çünkü hem kendinizi, hemde onları sağlıksız, mutsuz bireyler haline getiriyorsunuz. Uzaklaşın şehirden, bir an olsun bir dağ tepesine, deniz kenarına gidin, ve sadece dinleyin ve düşünün. Gelmiş olduğunuz mevcut yasınıza kadar neler yaptığınızı, neler biriktirdiğinizi. Ögrenmeye açık olun. Beyninizi hurafelerle doldurmayın. Kaliteli yaşam öğrenmeyle,sorgulamaya gelişecek bir durumdur. Sevin, yüreğinizde sevgi olsun. Sevgi ile bağlanan herşey sağlam temeller üstünde yürür.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Yotube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Sualtına meraklıysanız burda yapmış olduğum çekimler ve gelicek olan belgesel projeleride yer alıcaktır. Aşağıdaki linkten abone olup takip edebilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC6JbQlZ9tjIchIop-kGEUqw

Instagram: peter_salvatore

Web Site: www.psalvatore.com

Bir sonraki yazıma kadar şimdilik hoşçakalın.

Peter Salvatore

Hangisi "Misak-ı Milli" ifadesinin Türkçe karşılığıdır?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.