Gündem
04.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.08.2012-15:29

Damacanada 15 marka daha sağlıksız çıktı

Suları uygun bulunmayan firmalar şunlar: Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağı, Kardelen, İdeal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran, Kabalak...

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da 5 firmanın sularının sağlıksız bulunması üzerine ülke genelinde yaptığı ve merakla beklenen damacana su analizi sonuçlarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ülkemizde 254 ruhsatlı su tesisi bulunduğu, bunların tamamının yeniden değerlendirildiği, bu kapsamda 1418 ürünün incelendiği ve 15 firmaya ait 114 üründe uygunsuzluk saptandığı belirtildi.
Dolum tesislerinde herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmediği halde bazı üründlerde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü de belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“İçme suyu kullanımının artışı sebebiyle temmuz ayında rutin denetimlere ilaveten yapılan ek denetimler tamamlanmış ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:
-  Ülkemizde halen damacana dolumu yapan 254 ruhsatlı su tesisinin tamamı yeniden değerlendirilmiştir. Denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.
-  Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden 28 Temmuz 2012 tarihli açıklamamızda bildirilmiş olanlara ilaveten uygunsuzluk tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır:
“Gençsu”, “Karlık Madran”, “Alka Madran”, “İvriz Su”, “Beysu”, “EDK Lara”, “Hünkar”, “Revan”, “Buzdağı”, “Kardelen”, “İdeal”, “Hazar Vox Nida”, “Bahçeayran”, “Esensu Özayran”, “Kabalak”
-  Bulunan olumsuzluklar ilgili markaların diğer ürünlerinde değil sadece damacana sularında tespit edilmiştir.
-  Dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimleri geçici olarak durdurulmuş ve mevzuata göre ceza uygulanmıştır.  Bu firmaların (önceki açıklamamızda isimleri bildirilen 5 su markası dahil) tespit edilen uygunsuzluklarını giderdiklerini ispatlamaları halinde üretimlerine devam etme izni verilebilecektir.
Sağlık Bakanlığı, daha önce de “Buzada”, “Erpınar”, “Alps”, “Kervansaray”, ve “Yalısu” marka suların mevzuata aykırı olduğunu tespit etmiş, bu 5 firmayı kamuoyuna açıklamıştı.

114 firmayı da açıkladı
Sağlık Bakanlığı, tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü 114 damacana su satış noktası ile buralarda satılan damacana suların markalarını da açıkladı. Bakanlık, “Ancak satış noktalarındaki inceleme sonuçlarından hareketle ilgili firmaların piyasadaki tüm damacana ürünlerinin uygunsuz olduğu anlamı çıkarılmamalıdır” uyarısında da bulundu.

Aralarında İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana gibi illerin de yer aldığı satış noktalarına ilişkin listede yer alan markalar şunlar:
"Hayat, Erikli, Yaşar Pelit, Saka, Nestle Pure Lıfe, Bahçepınar, Tekir, Berrak Düdüklü, Akar Su, Aytaç Akyudum, Badem Su, Bozdağ Nil Madran, Çanakkale Kızılcık, Karsu, Kızılcık Madran, Karsu, Korusu, Madran Su, Sude, Sultan, Kabalak, Karacadağ Sade Life Doğal, Gappınar, Erek, Bilge, Karlıca, Aytaçsun, Beyaz Pınar, Şeker, Üççamlar, Yeşilkaya, Nuh Su, Kocapınar, Binpınar, Saka, Doyum, Desni, Munzur, Binpınarı, Çiçeksu, Fatsu, Erimez Kardağ, Ayder, Gökçedağ, Altınpınar, Lacivert, Akasya, Kuvars, Gürpınar, Akpınar, Florist, Pürsu, Alaçam, Nisa, Serin Hisar, Fındık, Çubuklu, Bozdağ Nil Madran, İzmirsu, Şarlak Su, Bozdoğan Madran, Doğa Naturela Su, Kızılcık Madran, Salihli Frida, Sırma, Lido, Sadelife, Tunç Berrak, Damla Su, Ünye Çataltepe, Istıranca, Gümüşpınar, Akdamla, Hisar Su, Kevser, İmren, Mispak, Ulupınar, Akçapınar, Sisma."
 
 

 

Şampiyonlar da sağlıksız su içmiş!
Sağlık Bakanlığı tarafından dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edildiği açıklanan 15 markadan biri olan Revan Su, geçen sezon İstanbul’da düzenlenen WTA Championships İstanbul 2011 Dünya Kadınlar Şampiyonası’nın sponsoruydu. Aralarında Maria Sharapova, Victoria Azarenka, Petra Kvitova gibi ünlü Tenisçilerin bulunduğu sporculara da uygun olmayan su içirildiği ortaya çıktı. Şirketin sponsorluk hakkında internet sitesinde yer alan açıklama şöyle: “Tenis dünyasının en heyecanlı maçlarını İstanbul’a taşıyan WTA Championships İstanbul 2011 Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda tenisçilerin su ihtiyacını Revan Su karşıladı. WTA Championships İstanbul 2011 Kadınlar Tenis Turnuvası su sponsoru Revan Su, turnuvaya özel olarak tasarlanan etiketi ve doğal lezzetiyle sporcuların ve konukların büyük beğenisini kazandı.”   
İSTANBUL Milliyet

 

Büyükerşen: Bizim Kalabak ile Kabalak karşılaşmasın
Sağlık Bakanlığı’nın damacana suda uygunsuz olarak açıkladığı markalardan “Kabalak” suyunun, Eskişehir’in içme suyu olarak kullandığı “Kalabak” ile isim benzerliğinin olması kargaşaya yol açtı. Çok sayıda Eskişehirli, sağlıksız sular arasında yer alan “Kabalak”ı, “Kalabak” diye okuyunca Büyükşehir Belediyesi’ni telefonla aradı. Yetkilileri de kendilerini arayanlara “Dikkatli bakın. Orada olan Kalabak değil, Kabalak” yanıtını verdi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı DSP’li Yılmaz Büyükerşen de “Bizim Kalabak suyumuz, Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarında, TÜBİTAK’ta akredite edilen, yurt dışına da ihraç edilmesi nedeniyle Fransa’da uzay araştırmalarındaki gibi filtrasyon sistemi olan uluslararası kontrollerden geçmiş, Türkiye’deki en sağlıklı, en temiz sulardan biridir. Aman Eskişehirliler, uygunsuz sular arasındaki ‘Kabalak’ ile bizim ‘Kalabak’ı karıştırmasın” dedi.
Eskişehir DHA


Etiketler: haber, Londra 2012, Tenis
Bilgi YarışmasıBir geminin idaresinden sorumlu kişiye ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    İskenderi ile meşhur olan ilimiz hangisidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX