Kitap

Dan Brown'ı neden sevdik?

Türkiye'de kitapları çokça satıyor, ne yazsa bestseller oluyor. ABD'li yazar Dan Brown her dönem yazdıklarıyla gündemde olmayı başarıyor. Dan Brown şimdi de Başlangıç kitabıyla yine listelerde üst sıralarda. Romanları filme de çekilen yazar her geçen gün adından daha çok söz ettiriyor. Peki Dan Brown kimdir ve yapıtları neler...

Dan Brown'ı neden sevdik?
1/7
Kitap- 9.11.2017 - 15:59

Dan Brown Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı Dijital Kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

Başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı 2000 yılında yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuvarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.


Etiketler: ABD
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.