26.07.2008 00:29 | Son Güncelleme:
GÖKÇER TAHİNCİOĞLU

DANIŞTAY BİLMECESİ

Ergenekon iddianamesinde, Danıştay saldırısının Ergenekon terör örgütünce azmettirildiği belirtiliyor. Ancak Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul’un gönderdiği delillerden sonra Ergenekon bağlantısı bulamamıştı

DANIŞTAY BİLMECESİ

Ergenekon iddianamesinde, Danıştay 2. Daire ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırıların Ergenekon terör örgütü tarafından azmettirildiğinin belirtilmesi, söz konusu saldırılara ilişkin yargılamayı yapan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını yeniden gündeme getirdi. İddianamede yer alan delillerin, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilip gönderilmediği, gönderilmediyse ‘neden gönderilmediği?’ sorularına yanıt aranıyor.
11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay 2. Daire’ye yönelik silahlı saldırı ve Cumhuriyet gazetesine üç ayrı tarihte el bombası atılması olaylarıyla ilgili yaptığı yargılamayı 13 Şubat 2008’de tamamladı.
Sanıklar Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ı ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm eden mahkeme, gerekçeli kararında Ergenekon yapılanmasıyla dava arasında herhangi bir bağ kurulamadığını belirtti. Mahkeme, bu değerlendirmeyi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yargılama sürerken gönderdiği 550 sayfalık dosyayı inceledikten sonra yaptı. 

Ergenekon bağı kurulamadı
Söz konusu dosyada, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk, emekli astsubaylar Oktay Yıldırım ve Mahmut Öztürk, Akın Birdal suikasti azmetiricisi Semih Tufan Gülaltay gibi isimlerin ifadeleri yer alıyordu.
Dosya Ankara’ya gönderildikten bir süre sonra Cumhuriyet gazetesine atılan bombalarla, Ergenekon soruşturmasının fitilini ateşleyen Ümraniye’deki bir gecekonduda bulunan el bombalarından birinin benzerlik gösterdiği açığa çıktı.
Yine Ergenekon soruşturması kapsamında emekli binbaşı Fikret Emek’in annesinin Eskişehir’deki evinde bulunan el bombalarından birinin de Cumhuriyet’e atılan bombalarla benzer olduğu belirlendi.
Cumhuriyet gazetesinin avukatları ile bazı sanık avukatları bu benzerlikleri gösteren emniyet belgesini Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunarak soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.

Yıldırım’ı da reddettiDavanın sanıklarından Osman Yıldırım’ın yargılama sürerken mahkemeye gönderdiği ve saldırıyı JİTEM’in azmettirdiğine yönelik dilekçe de mahkeme tarafından soruşturmanın genişletilmesi için yeterli görülmedi. Mahkeme, Arslan ve diğer sanıkların din odaklı bir yapılanmaya giderek, saldırıları türban nedeniyle gerçekleştirdiği sonucuna vardı.
Ergenekon iddianamesinde ise saldırıların emekli Yüzbaşı Tekin ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük tarafından azmettirildiği belirtiliyor. Bu iddiaya kanıt olarak da Yıldırım’ın cezaevinde verdiği ifadeler gösteriliyor. 

Deliller gitti mi?
Ancak Ergenekon iddianamesinde yer alan konuya ilişkin tüm delillerin Ankara’ya gönderilip gönderilmediği, Ankara’ya henüz soruşturmanın başında gönderilen dosyanın yeterli olup olmadığı, Ergenekon soruşturması ilerledikten sonra Ankara’ya neden başka delil gönderilmediği tartışma yarattı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerErgenekon