Bingöl

Yerel Haber
23 Ekim 2018 - 15:12

Danıştayın "Andımız" Kararına Tepkiler

BİNGÖL (AA) - Bingöl'de bir grup, Danıştay 8. Dairesinin "Andımız" ile ilgili kararına tepki gösterdi.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu öncülüğünde öğle namazının ardından Genç Caddesi Saat Kulesi önünde bir araya gelen grup, Danıştay 8. Dairesi'nin "Andımız" ile ilgili kararını protesto etti.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Bingöl Şube Başkanı Yusuf Boğatekin, grup adına yaptığı açıklamada, Danıştay kararının, zorlu bir mücadeleyle geriletilmiş, zayıflatılmış Kemalist bürokratik oligarşinin, son dönemde gelişen ortamdan da cesaret bularak varlığını yeniden hissettirme çabası olduğunu söyledi.

Danıştayın almış olduğu bu kararla Kemalist resmi ideolojinin muhafızlığı rolünü üstlendiğini dile getiren Boğatekin, şunları kaydetti:

"Danıştay aldığı kararla bu ülkede yaşayan insanların resmi ideolojiye boyun eğmek ve itaatle mükellef olduğunu, hukuk ve özgürlük alanının bu çerçeveyle sınırlandırılması, daraltılması gerektiğini haykırmaktadır. Her sabah çocuklarımıza zorla okutulacak olan Türkçülüğe ve Kemalizm'e biat törenini asla kabul etmeyeceğiz. Bu uygulamanın ne bilimle ne ahlakla ne de vatanseverlikle alakası vardır. Faşist ülkelerde örneklerine rastlanan bu tür uygulamalar ilkel kutsayıcı anlayışın günümüz tezahürleridir."

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.