15.02.2012 02:30 | Son Güncelleme: 14.02.2012-21:02
ANKARA Milliyet

Darbe girişimleri ‘görev suçu’ değil

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması talebi içinYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, isnat edilen suçların terör suçu olduğuna ve özel yetkili mahkemelerin görev alanında bulunduğuna hükmetti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, hükümeti yıkmaya teşebbüs suçunu işlediği iddia edilen askerlerin “görev suçu” işleyip işlemediği tartışmalarına son noktayı koydu ve bu suçlara karışanlara Yüce Divan yolunu kapattı. İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan ve hakkında “örgüt yöneticiliği”, “hükümeti yıkmaya teşebbüs” suçlarından dava açılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un davasının Yüce Divan’da görülmesi talebini değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, isnat edilen suçların “terör suçu” olduğunu ve bu suçların özel yetkili mahkemelerin görev alanında bulunduğuna hükmetti.
Askerlerin bu suçlardan Yüce Divan’da yargılanabilmeleri için dosyalarına Yargıtay Başsavcılığı’nın bakması gerektiğinden, kararla, bu yol bütünüyle kapanmış oldu.
Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, 20 Ocak 2012’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek, “Türkiye’deki saygın ve değerli hukukçuların belirttiği şekilde, telafisi mümkün olmayacak zararlara meydan verilmemesi için anayasanın 148. maddesi gereğince Başbuğ hakkındaki soruşturma dosyasının derhal istenmesini” talep etti. Sezer, Başsavcılığa ayrıca bir hukuki mütalaa sunarak, Başbuğ hakkındaki yargılamanın Yüce Divan’da yapılmasına karar verilmesini istedi.

Terör suçu
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbuğ’un avukatı Sezer’in talebini reddetti. Kararda, asker kişilerle ilgili soruşturma yetkisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olmadığı belirtildi.
“Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçlarından tutuklandığı anımsatılan ret gerekçesinde, Başbuğ’a isnat edilen eylemlerin “terör suçu” olarak nitelendirildiği belirtildi.
Başsavcılık, Başbuğ hakkındaki yargılama yetkisinin özel yetkili mahkemede olduğu gerekçesiyle dosyanın özel yetkili mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Önce de reddetti
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önce de eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner hakkında Hasdal Cezaevi’ndeki askerleri ziyaret etmesi nedeniyle, örgüte yardım suçundan açılan soruşturmaya el koyması talebini reddetmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma görevinin özel yetkili savcılıkta olduğunu belirtmişti.

 

Avukatından açıklama
Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı soruşturmanın yürütülmesi usulüne ilişkindir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya ilişkin bu kararına gerekçe olarak mevzuatta açık hüküm bulunmamasını göstermiştir. Karar, yargılamanın Yüce Divan’da yapılması talebimizin reddi anlamında değildir. İtirazlarımız yargılama aşamasında da belirtilecektir.”
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerGenelkurmay