11.01.2019 16:11 | Son Güncelleme:
AA

Darbe sanığından "1 dolar bizde gelenektir" savunması

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirme teşebbüsüne yönelik davada, sanıkların esasa ilişkin savunmaları alındı Eski astsubay Faruk Erkul, odasında bulunan 1 dolarlık 10 banknot için "Bizde gelenektir. Düğünlerde 1 dolar atılır. 10 kardeşim var. Hepsi için 1 dolar aldım" şeklinde savunma yaptı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki  darbe girişimi sırasında Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele  geçirme teşebbüsüyle ilgili 68 sanığın yargılanmasına devam edildi. 

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf  avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, iddia makamının esasa yönelik mütalaasına karşı savunma  yapan tutuksuz sanık eski uzman çavuş S.S, 15 Temmuz akşamı tatil için  Antalya'nın Kemer ilçesinde bulunduğunu, darbe girişimini kaldığı otel odasındaki  televizyondan öğrendiğini öne sürdü.

ÖKK timlerinde hiçbir zaman görev almadığını ifade eden sanık, 16  Temmuz 2016 günü sabah saatlerinde komutanları tarafından aranarak göreve  gelmesinin istendiğini, 17 Temmuz'da ÖKK nizamiyesine geldiğinde isminin listede  olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını anlattı.

İsminin adı geçen listelere iradesinin dışında yazıldığını ve terör  örgütü FETÖ üyesi olmadığını savunan S.S, beraat talebinde bulundu.

Tutuklu sanık eski astsubay Faruk Erkul da olay gecesi nöbetçi amir  Vural Volkan Bal'ın talimatıyla kurs misafirhanesinde kalırken televizyondan  darbe girişimini öğrendiğini iddia etti.

Erkul, sabaha kadar odasından ayrılmadığını, gelen telefon üzerine  resepsiyona indiğini ve orada bekleyen kursiyerlerle ÖKK karargahının önüne  götürüldüklerini savundu.

Ne olduğunu anlamaya çalışırken karargahın önünde yerde hareketsiz  yatan birini gördüğünü bildiren Erkul, savunmasına şöyle devam etti:

 "Yerde yatan kişinin şehit Ömer Halisdemir olduğunu daha sonra  öğrendim. 18 Temmuz'da mesaiye indik. Bitlis Jandarma Komutanlığı tarafından  açığa alındığımı öğrendim. 20 Temmuz'da Cüneyt İşbilir ile birlikte istihbarat  şubeye götürüldüm. Orada da mülakat yapıldı. Açığa alındığım için Bitlis İl  Jandarma Komutanlığına gitmem gerektiğini söyledim. Beklemem söylendi. Tabur  komutanı tekrar fikrime başvurulmak üzere istihbarat şubeye gitmem gerektiğini  söyledi. İstihbarat şubeye götürüldüm ve orada tutuklandım."

 Erkul, FETÖ üyesi olduğu ve himmet verdiğine dair hakkındaki tanık  beyanlarını ve ByLock kullandığına ilişkin raporları kabul etmediğini söyledi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın dinleme kayıtlarının delil olamayacağını  iddia eden Erkul, ByLock kayıtlarının hukuki olmadığını savundu.

Misafirhanedeki odasında ele geçirilen 1 dolarlık 10 banknotun  örgütsel bir amacı olmadığını ileri süren Erkul, "Bizde gelenektir. Düğünlerde 1  dolar atılır. 10 kardeşim var. Hepsi için 1 dolar aldım. Bu paraları terör örgütü  tarafından almadım." dedi.

Duruşma, sanık avukatlarının tahliyeye yönelik talepleriyle devam  ediyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3