Darren Aronofsky, George Lois, Ron Arad, Stefan Sagmeister, Diego Gronda, Es Devlin, Tina Earnshaw, John Hardy, Claude Challe gibi tasarım dehalarını 22-23 Şubat’ta Istanbul’da ağırlayacak olan alldesign’a geri sayım başladı. Hayatımızın her alanına yön veren yaratıcı endüstrilerin ele alınacağı alldesign 2013’te kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşacak. Arketipodesign/Designo’nun sponsorluğundaTürkiye'ye gelen ünlü Amerikalı yönetmen Darren Aronofsky de tasarıma dair görüşlerini Memet Ali Alabora’nın soruları aracılığıyla izleyicilerle paylaşacak. Biletler Ticketturk’ta!

Amerikalı yönetmen Darren Aronofsky, 1996 yılında düşük bütçelerle çektiği Pi filmiyle bağımsız filmlerin adresi olan Sundance Film Festivali’nde ödüllendirilmişti. Ardından çektiği Requiem For A Dream filmi ise kendisini milyonlarla tanıştırdı. The Wrestler, The Fountain ve Black Swan filmlerinin de yönetmeni olan Darren Aronofsky sinema dünyasının en iyi yönetmenleri arasında gösteriliyor. Filmlerindeki insani olguları acımasız bir sertlikte veren yönetmenin yaptığı her film sinema tarihinin kült eserleri arasına girmiştir.  2010 yılında 5 dalda Oscar’a aday olan “Black Swan” filmiyle Aronofsky de en iyi yönetmen dalında aday olmuştu. Dünya çapında büyük başarı kazanan filmin gişe hasılatı 328 milyon dolardı. Black Swan 2011 Independent Spirit Award’da en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu ve en iyi sinematografi ödüllerini topladı. Venedik Film Festivalinde prestijli Golden Lion ödülünü alan The Wrestler, bu büyük ödülü kazanan 3. Amerikan yapımı film oldu.Mickey Rouke ve Marisa Tomei’ye Oscar adaylığı getiren film, Independent Spirit Award’da best feature ödülünü kazandı.İkonik performansıyla Golden Globe’da Mickey Rouke en iyi erkek oyuncu ödülünü alırken filmin müziklerini yapan Bruce Springsteen en iyi orijinal müzik ödülü aldı. 30’un üzerinde ödülün sahibi olan Aronofsky şu an baş rollerinde Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson ve Anthony Hopkins gibi isimlerin yer aldığı ve Nuhun Gemisinin hikayesinin işlendiği NOAH filmi üzerinde çalışıyor. İzlanda’da çekimleri devam eden filmin 2014’te gösterime girmesi bekleniyor.

Alldesign hakkında

İstanbul, 22-23 Şubat’ta tasarım dünyasının dahilerini ağırlayacak! Darren Aronofsky, George Lois, Ron Arad, EsDevlin gibi ünlü isimler alldesign 2013 kapsamında Hilton Convention Center’da olacak! Biletler günlük veya kombine olarak Ticketturk’ten alınabiliyor.

Dünyaca ünlü tasarımcıları İstanbul’da 2 gün sürecek olan bir tasarım buluşmasında bir araya getirecek olan alldesign,  2.yılında da büyük ses getirecek bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor!  Hayatımızın her alanına yön veren yaratıcı endüstrilerin ele alınacağı alldesign 2013’te kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşacak.  Darren Aronofsky, George Lois, Ron Arad, Stefan Sagmeister, Diego Gronda, Es Devlin, Tina Earnshaw, John Hardy, Claude Challe ve  Marco Susani gibi tasarım dehalarına ev sahipliği yapacak alldesign’a katılmak için az sayıdaki biletler www.ticketturk.com adresinde!TC Kültür Bakanlığı, İBB, Mimar Sinan Üniversitesi, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu gibi birçok önemli kurumun desteğiyle, KLK Gayrimenkul’ün ana sponsorluğunda; Arketipodesign/Designo’nun Darren Aronofsky konuşmacı sponsorluğunda; Bien Seramik’in Ron Arad konuşmacı sponsorluğunda; Mercedes-BENZ Türkiye salon sponsorluğunda; Armaggan, Geberit ve Beck’s’in co-sponsorluklarında  gerçekleşecek olan alldesign, 2013’ün en çok konuşulan tasarım organizasyonu olacak!

İlk günün konuşmacıları arasında ünlü Mad Men dizisine ilham verdiği söylenen ve tasarımları MOMA’da sergilenen ikonik reklamcı, sanat yönetmeni, yazar, tasarımcı George Lois;tasarım harikası Bookwarm kitaplık ve dev Swarovski  kristal avizelerin yaratıcısı,  Belçika’daki Mediacite’nin ve İsrail’deki Holon Tasarım Müzesi’nin de mimarı Ron Arad; Titanic,  Italian Job, Spiderman  2 ve 3, Prometheus, Mamma Mia,  Sliding Doors, Marley & Me, Talented Mr Ripley gibi sayısız Hollywood filminin makyaj tasarımını yapan ve Titanic filmindeki makyajlarıyla Oscar ve Bafta’ya aday olan ünlü  makyaj tasarımcısı Tina Earnshaw; Batman ve Hamlet gibi showların sahne tasarımcısı , Jay-Z, Rihanna, Kanye West, Lady Gaga, Lenny Kravitz, Muse, Pet Shop Boys, Take That ve Mika gibi ünlü şarkıcı ve grupların kostüm ve konser sahnelerinin ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunların Kapanış Törenleri’nin tasarımcısı Es Devlin; W Paris – Opera, Grant Hyatt (Taipei&Chicago), Beyrut’taki Intercontinental Phoenicia, Volkswagen ve Audi’nin Almanya’da bulunan forumları, Lincoln Center’da bulunan Ertegün Caz Salonu ve Cirque de Soleil’in Hong Kong, Las Vegas ve Paris’teki sahneleri gibi işleriyle öne çıkan, Rockwell Group Avrupa Ofisi Yöneticisi tasarımcı, mimar Diego Gronda; dünyaca ünlü mücevher tasarımcısıve Green School kurucusuJohn Hardy;Motorola Dijital Tasarım bölümü eski Küresel Başkan Yardımcısı, tasarımcı Marco Susani; tasarımcı Defne Koz;  Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu İstanbul Şube Başkanı ve European Academy of Design Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr.  Özlem Er; endüstriyel tasarımcılar  Ümit Altun,  İsmail Ovacık,  Aydın Mert, Zeynep Falay, Ceren Bağatar; YEKON -Yaratıcı Endüstriler Konfederasyonu Başkanı , Sanat Yönetmeni, Reklamcı Yiğit Şardan; Mind the Ad Yaratıcı Direktörü Genco Demirer; Sosyal İnsan Aziz Kedi; Medya SOS Kurucu OrtağıBora Yeter; Ping Ajans Başkan Yardımcısı  Olcayto Cengiz;   Socialist Bahriye Sarıkaya bulunuyor.

 

İkinci günün konuşmacıları arasında ise Requiem  for a dream, The Wrestler ve Oscar’lı Black Swan gibi baş yapıtların yönetmeni Darren Aronofsky; Rolling Stones, David Byrne,  Lou Reed gibi isimlere yaptığı albüm kapaklarıyla efsaneleşmiş , grafik tasarımın rock star’ı olarak gösterilen , 2 Grammy Ödüllü Stefan Sagmeister; EGO Mindstorms Çevrimiçi Topluluk Yöneticisi ve tasarımcısı Steven Canvin; dünyanın en ünlü mimarlık firmalarından olan, Rem Koolhas yönetimindeki OMA’nın Ortağı, tasarım ödüllü ünlü mimarReinier de Graaf; Buddha Bar restoran, kulüp ve müzik derlemelerinin yaratıcısı olan Fransız DJ/müzisyen Claude Challe; Finding Nemo, Antz, Shrek, The Incredibles ve Cars gibi ünlü Hollywood animasyon filmlerinin görsel efekt takımında yer alan Erdem Taylan; yönetmen Mustafa Altıoklar; İTÜ Endüstriyel Tasarımı Bölüm Başkanı, IDACongress Istanbul Başkanı Prof. Alpay Er; yapımcı MehmetAltıoklar;ünlü sinema ve televizyon yıldızı Demet Evgar; sanat yönetmeni ve tasarımcı Ali Gürevin; Havas Worlwide Istanbul CEOsu Erol Batislam; Hürriyet gazetesi Tablet Koordinatörü Emre İskeçeli;Hürriyet Gazetesi Yayın KoordinatörüEmre Oral;Hürriyet Gazetesi WEB – Mobil Koordinatörü  Bülent Mumay ; 2013 IDA Congress Istanbul Başkan Yardımcısı Şebnem Timur Öğüt;Kültür Tarihçisi, Yayıncı (Arkeoloji ve Sanat Yayınları)Nezih Başgelen ve mimar Mete Arat bulunuyor.

alldesign 2013’ÜN MOTTOSU “AKLIN GÖZÜYLE GÖRMEK”,AMACI İSE FARKLI SEKTÖRLERDEKİ YARATICI ENDÜSTRİLER  İÇİNYENİ PERSPEKTİFLER AÇMAK!

Tasarımı farklı bir bakış açısıyla ele alan alldesign’ın mottosu ‘aklın gözüyle görmek’.  alldesign Grup Koordinatörü Can Gürcan, etkinliğin temel felsefesini şöyle özetliyor : “Görünenin ardındakini anlamak için hayata farklı bakmak gerekir. Ne de olsa hayatımız tasarım.”

alldesign’ın ana amacı tasarımcı düşünce ve tasarımın yarattığı farkların pazarlama, markalaşma, ergonomi gibi birçok alanda kullanımının irdelenmesi, günümüz ve geleceğin tasarımcılarına farklı bir bakış açısı kazandırması. Bu amaçla yola çıkarak alldesign, iki gün boyunca tasarımcılarla pek çok sektörden üreticinin bir araya geleceği bir organizasyonla sadece yeni tasarımlara, yeni objelere hayat vermekle kalmayacak, gerek tasarım şirketlerine, gerekse üreticilere yepyeni iş birliktelikleri sunacak.

alldesign Grup Koordinatörü Can Gürcan: “Tasarım kavramı hayat kalitesini arttırmak ve ürün inovasyonu için kullanılan en önemli güç olarak ortaya çıkmaktadır. Hayatımızın her alanında görsel ve fonksiyonel açıdan geliştirilen tasarımlar, işin kalitesini ve satış imkanlarını kuvvetlendirmektedir.  alldesign konferansları ile tasarım ve tasarımcı düşüncenin bizleri en doğru hizmete nasıl ulaştırdığını, müşteri alışkanlıklarını ve toplumsal vizyonu nasıl etkilediğini keşfedeceğiz. Tasarımı fonksiyonel, üretilebilir, kullanılabilir ve hayatın her alanına nüfuz edebilir bir noktaya getirmeye odaklı olan alldesign’ın hedefi, farklı sektörlerdeki yaratıcı endüstriler için yeni perspektifler açmak.” diyor.

BU YIL alldesign KONFERANSLARI İLE EŞ ZAMANLIGERÇEKLEŞEK YARATICI ENDÜSTRİLER  FUARINDA TASARIM MARKALARI TÜKETİCİLERLEBULUŞACAK

Konferans programının yanı sıra pek çok renkli aktiviteye de ev sahipliği yapacak alldesign 2013’te bu yıl yaklaşık 2000metrekarelik bir fuar alanı da kurulacak. Türkiye’nin önde gelen tasarım markaları, alldesign’13 Yaratıcı Endüstriler, İç Mimari, Dekorasyon, Obje Tasarımları ve Ürünleri Fuarı alanında şimdiden yerlerini almaya başladı. Üretici ve tasarımcının bir araya geleceği fuarda, tasarımlardaki son trendler kullanıcısına ulaşacak, katılımcılar yeni iş birliktelikleri yapabilecekler.  

MIKAEL VARHELYI, MURAT DENİZALTI, SERTANÖZBUDUN  GİBİ PEK ÇOK ÖNEMLİ İSİMDEN OLUŞAN GÜÇLÜ DANIŞMA KURULU VEDESTEKLEYENLERİYLE ÇOK SES GETİRECEK BİR ORGANİZASYON!

 

Fuarcılık ve organizasyon dünyasının deneyimli ismi Türkel Events tarafından organize edilen alldesign, marka danışmanı Erol Batislam’ın moderatörlüğünde düzenleniyor. Alldesign2013’ün Danışma Kurulu’nun bir başka önemli ismi de U2 gibi dünya çapında ünlü grup ve sanatçıların turlarının ve Eurovision 2008’in sahne tasarımcısı, aynı zamanda George Clooney’in başrolünü oynadığı The American – Centilmen, Ejderha Dövmeli Kız gibi filmlerin de sanat yönetmenliğini yapan Mikael Varhelyi. Kurulda ayrıca kültür tarihçisi Nezih Başgelen, iç mimar/tasarımcı Murat Denizaltı, endüstriyel tasarımcı Demir Obuz, tasarımcı Sertan Özbudun, iç mimar/tasarımcı Esin Sözer ve iç mimar/tasarımcı Müge Hansoy gibi isimler yer alıyor.