David Lynch, Star Wars'u yönetmeyi neden reddetti?

Belki de dünyanın en tuhaf iş birliklerinden birine tanık olacaktık... David Bowie, Star Wars serisinin efsane filmlerinden Return of the Jedi'yi yönetecekti. Peki ama bu teklif nasıl gitti? David Lynch bu filmi neden reddetti?

David Lynch, Star Wars'u yönetmeyi neden reddetti?

Acayip filmlerin unutulmazı

Acayip filmlerin unutulmazı

David Lynch, koskocaman bir sanatçı. Üretim yaptığı tüm disiplinlerde tepeye oynadı. Eraserhead ve Mulholland Drive gibi muazzam filmler yaptı. İsmini duyduğumuzda bile "Ne filmdi be, hala aklımdan çıkmıyor" diyebileceğimiz işler yaptı yönetmenlik kariyerinde. 
 

O kariyerini yaparken...

O kariyerini yaparken...

David Lynch, kariyerini ince ince işlerken, bir yandan da dünya sinemasının unutulmaz kültlerinden biri gerçekleşiyordu: Star Wars.

Sevgimizin ve öfkemizin odağı George Lucas 1980'lerde, dünya sinemasına başyapıt bir popüler kültür ürünü ekip filizlendiriyordu. Bu fidan, büyüyüp dev bir çınar ağacına onun ellerinde dönüştü.

O jedi'ler o sith'ler

O jedi'ler o sith'ler

Hayran olmamanın imkansız olduğu uçsuz bucaksız evreniyle Star Wars, daha o zaman türünün en başarılı temsilcisiydi ve hala devam eden bir efsane. Yan hikayeleriyle, animasyon dizileriyle, kitaplarıyla bir ömürlük malzemeyi önümüze koyuyor.

Lynch ve Star Wars

Lynch ve Star Wars

Dünyanın en iyi hikaye anlatıcılarından biri olan David Lynch'in adı da Star Wars için geçmiş. Sırf bu yönüyle bile George Lucas'ın kendisini serinin yönetmeni olarak düşünmesi pekala anlaşılır bir şey.

Düşünsenize, David Lynch bir Star Wars filmi yönetse neler olurdu?

Teklif edilmiş

Teklif edilmiş

George Lucas, serinin üçüncü filmi olan Star Wars: Return of the Jedi'yi yönetmesi için David Lynch'e bir teklifte bulunmuş. Ah be, düşünsenize neler olurdu? Ne yazık ki gerçekleşmeyen bu hayali bitiren David Lynch olmuş. Teklifi bir çırpıda reddetmiş.

Neden reddetti peki?

Neden reddetti peki?

George Lucas'ın teklifini reddeden David Lynch, neden reddettiğini Lynch on Lynch isimli kitabında şöyle anlatıyor:

"George Lucas ile tanışmaya gittim, bana Stars Wars serisinin üçüncü filmini teklif etti ama ben bilim kurguyu sevmiyorum. Onu oluşturan parçaları seviyorum ancak bilim kurgu, diğer türlerle de karışmalı. Eh bir de tabii ki, Star Wars, bütünüyle George Lucas'ın işi." 

Popüler sinemayı değiştirirdi

Popüler sinemayı değiştirirdi

Alfonso Cuaron'un yönettiği ve serinin en ayrıksı filmi olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, nasıl hem yönetmenin kariyerinde apayrı bir yere oturduysa, David Lynch'in yönettiği bir Star Wars filmi de tam olarak bunu başarırdı. Popüler sinemaya, bilim kurguya dev bir katkı olurdu.

 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel 

Bu makaleye ifade bırak