DC Comics, Valencia'nın yarasasından ne istiyor?

DC Comics'in yıllardır bıkmadan takibi sürdürdüğü bir şikayeti var. Valencia'nın 2014 yılında formalarına bastırmayı düşündüğü yarasa ambleminin, kendilerinin 1999 yılındaki tasarımlarına çok benzediğini savunuyorlar. Valencia ise 2014'teki davada geri adım atmasına rağmen, kulübün 100'üncü yılı için yapılan yeni amblem dolayısıyla konunun açılmasından ötürü üslubunu sertleştirdi. Hatta öyle ki bu konuda yöneticilerinin yaptığı açıklama, içerisinde mutlaka "herkesin malumudur" cümlesi geçen, Türk kulüplerine has kavgacı açıklamalara benziyor.

DC Comics, Valencia'nın yarasasından ne istiyor?

DC'nin aşırı hassasiyeti

DC'nin aşırı hassasiyeti

Tartışmanın kökleri 2014 yılına dayanıyor. O sezonun başında 1921 yılından beri formasında farklı modellerde yarasa amblemi bulunduran Valencia, yeni bir yarasa tasarımını formasına koymak istemiş; DC ise o yarasanın 1999 yılında oluşturdukları 'Batman' simgesine aşırı derecede benzediği iddiasıyla dava açmıştı.

Valencia da DC'ye kısmen hak vermiş olsa gerek, yeni amblemi formalara basmamış, "Kuruluş tarihimiz olan 1919 yılından beri formamızda yarasa amblemi bulunuyor" açıklamasıyla olayı 'ya sabır' çekerek geçiştirmiş ve ortamı germemişti.

Şimdiyse DC'nin ikinci defa amblem tartışmasını açıp Valencia'yı Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne şikayet etmesi, Valencia tarafını kızdırdı.

DC aslında 'yarasa' ambleminin her türünü sahiplenmiyor. Fakat nedense Valencia'nın yarasa tasarımlarına kafayı takmış durumdalar. Halbuki 1939'daki ilk Batman ambleminden bu yana onlarca farkı tasarım kullandılar. Her türlü yarasa çizimini denediler ve kimseye yarasa bırakmadılar.

"Benim kendi kuşumdur o"

"Benim kendi kuşumdur o"
Valencia yöneticileri ilk şikayeti fazla uzatmayarak doğrusunu yapmış ve Hollywood devi DC ile İspanyol devi Valencia'yı karşı karşıya getirmemişti. Fakat DC'nin yarasa amblemi konusunda bu derece hassas oluşu Valencia'nın da atak yapmasına neden oldu. Valencia zaten yetiştirdiği hücum oyuncularıyla nam salmış bir kulüp olduğundan bu atak sürpriz olmadı.
 

Valencia yöneticilerinden biri "Bu kulüp göğsünde bir yarasayla oynamaya başladığında Amerika'da insanlar hala bizon kovalıyordu" gibi sert bir açıklama yaptı. Yani kısacası Vizontele'deki Deli Emin'in isyanı gibi "Ne DC'nin kuşu, bizim kendi kuşumuzdur o" dedi.

"Kimin yarasası bu?"

"Kimin yarasası bu?"

Yöneticinin savunduğu bir diğer konu ise yarasa simgesinin dünyada hiç kimsenin tekelinde olmadığı. Ve bu konuda oldukça haklı. Bir yarasa çizimi ne kadar farklı olabilir ki? Yarasa dediğimiz hayvan öyle çok büyük detaylara sahip değil.

Perdeli kanatları, sivri kulakları ve üçgenimsi bir duruşu var. Çizilen hemen hemen her yarasa birbirine biraz benzer. Asıl konu kullanılan renkler.

Valencia gibi köklü bir kulüp neden DC'nin ya da başka bir şirketin ününden nemalanmaya çalışsın? DC'nin aşırı hassas ve takıntılı davranarak kaçırdığı nokta bu. Kaldı ki Valencia'nın kullanmak istediği tasarımdaki renkler ve ufak detaylar gerçekten de DC'nin 1999 yılındaki tasarımına 'birebir' benzemiyor.

Söz, Mülkiyet Ofisi'nde ve yarasalarda

Söz, Mülkiyet Ofisi'nde ve yarasalarda

2014 yılındaki davada Valencia, davaya konu olan amblemi formalara basmayarak sorunu çözmüştü. Ama bu kez yöneticilerinin kullandığı üsluba bakılırsa geri atmak yerine 100 yıllık amblemlerine sahip çıkacaklar ve DC'ye ufak çaplı bir hukuki savaş açacaklar.

Konu şu anda Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'nde ve Valencia yine geri adım atmazsa inceleme başlatılacak. Nasıl sonuçlanacağı merak konusu fakat benim gönlüm Valencia'dan yana.

Keşke konunun muhatapları olan yarasaların da söz hakkı olsaydı. Eminim, yarasalar iki büyük kurumun kendileri için mücadeleye girdiğini duysalar kesin çok gururlanırlardı.

Bu makaleye ifade bırak