DC'den ters köşe: Yeni Joker filminin fragmanı beklentileri yükseltti

Joker ile yükselişe geçmesi beklenen DC, filmin ilk fragmanını yayınladı. 4 Ekim'de vizyona girecek Joker, DC için bir kurtarıcı niteliğinde olabilir. Ayrıca fragman ile birlikte yeni-eski Joker karşılaştırmaları da yapılmaya başlandı. Peki bu konuda fragman bize neler anlattı?

DC'den ters köşe: Yeni Joker filminin fragmanı beklentileri yükseltti

Adım adım Joker'i tanıyacağız

Adım adım Joker'i tanıyacağız

Sadece Batman'in düşmanı değil, çizgi romanların en ikonik kötülerinden biri olan Joker, ilk fragmanıyla izleyicileri heyecanlandırdı. 

Fragmandan anlayacağımız üzere, Joker'in gerçekten 'Joker' olmasına etki eden kilit noktaları izleyeceğiz filmde. Her zaman gülmeyi prensip edinen iyi niyetli bir adamın nasıl olup da şehirden intikam almayı amaç edinen birine dönüştüğünü anlayacağız.

Fragman, çekim açılarından, trajedisi had safhada olan sahnelerine kadar harika görünüyor.

Tiksinç ama bir o kadar da masum bir adamı izliyoruz hep beraber. Ve bu garip bir şekilde hoşumuza gidiyor...

İntihar Timi'nin etkisini unutturabilecek mi?

İntihar Timi'nin etkisini unutturabilecek mi?

DC Comics'in bol kötülü çizgi romanından uyarlanan İntihar Timi'nin (Suicide Squad) iyi bir film olmadığını artık kabullendik. Bakalım, bu film onun yarattığı etkiyi silebilecek mi? 

İntihar Timi'nde Joker'i canlandıran Jared Leto, yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen bu karaktere yakışmamıştı. Çizgi romanlarda yansıtılan, bildiğimiz, tanıdığımız ve sevdiğimiz Joker ile alakası olmayan itici bir tipleme izlemiştik. Kimsenin özdeşlik kuramadığı bir Joker'di o.

Yeni Joker'in, en son İntihar Timi'nde gördüğümüz Joker'i unutturması şart.

Heath Ledger ile karşılaştırılması ne kadar doğru?

Heath Ledger ile karşılaştırılması ne kadar doğru?

2008 tarihli Kara Şovalye filminde Joker'i canlandıran Heath Ledger ise mükemmel performansıyla gönüllere taht kurmuştu.

Sahiden sinema tarihine damga vurabilecek bir yeteneği vardı Heath Ledger'ın. Hayatını kaybetmeden önceki son vuruşunu da Joker karakterini canlandırdığı müthiş performansıyla yapmıştı..

Joaquin Phoenix de son zamanlarda Heath Ledger ile karşılaştırılıyor. 11 yıl önceki Joker'in etkisini yaratmasa da, yeni Joker Joaquin Phoenix de son derece havalı görünüyor bence.

Joker'in fragmanı, film hakkında birçok ipucu veriyor. Joker'in kötülüğü seçmeden önce neler yaşadığını izleyeceğiz. 1980'li yılların Gotham şehrini göreceğiz. Aynı zamanda Batman'i filmde henüz ailesini kaybetmemiş bir çocuk olarak görme şansı yakalayacağız.

Fragmanda Joker'in gülümsemesini sağladığı küçük çocuk, tahmin edebildiğiniz üzere Bruce Wayne. Yani bu film, Batman ve Joker arasında yaşanan çekişmeden ibaret olmayacak. Tamamiyle Joker'e odaklanıp bolca trajedi izleyeceğiz.

 

Joker, DC'nin belki de son şansı

Joker, DC'nin belki de son şansı

DC, büyük yapıtlarının beyazperde uyarlamalarında çizgiyi bir türlü tutturamadı. Sinematik evreni uzun zamandır çöküşte ve yavaş yavaş kayboluyor.

Çizgi romanlarını efsanevi bir şekilde sevdirdi ama sinemayla ilgili büyük sorunları var. Senaryoları her filmde klişe ve basit kalıyor.

Aslında bakıldığı zaman Joker'in de hikayesi klişe. Neyse ki fragmanı biraz heyecanlandırdı. 

Aklımızda bir 'efsane' olarak yer eden Joker'i izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Başarılı bir fragman, filmin de öyle olması umuduyla... 
 

Bu makaleye ifade bırak