Erzurum

Yerel Haber
16 Mayıs 2016 - 12:39

DEĞERLER KISA FİLM YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

IHA

Atatürk Üniversitesi İnsani Değerler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından düzenlenen Değerler Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.
Türkiye genelindeki üniversite öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen yarışma, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi A Salonu’nda yapılan ödül töreniyle sonuçlandı. Proje yürütücüsü Doç. Dr. Aslı Yurdigül, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gündelik hayat içinde, bakış açılarını belirleyen ve inancı yansıtan değerleri sinematografik bir anlatımla iletmek için böylesi bir yarışma düzenlediklerini belirtti. Yarışmaya ülke genelinden 200’e yakın başvuru geldiğini kaydeden Yurdigül: "Bizim buradaki asıl amacımız, toplumsal değerlere ilişkin karşılaşması güç konuları yaşamın ayrıntısına yönelik yaklaşımları sinemacıların gözünden göstermek. Bu filmlerdeki temaların değerlerimize uygun olması ve bunu amatör bir ruh ile çekilmiş olması bizim için önemliydi" şeklinde konuştu. İnsani Değerler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve proje koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu ise “Değerlerimizin temelde insan odaklı olduğunu ve insanın fıtratını, mizaç özelliklerini, ruhunu, kalbini, vicdanını, nefsini bilip tanımadan onu eğitmenin mümkün olmadığını belirterek, günümüzde psikolog, sosyolog ve eğitim bilinciler, insanın biyolojik tarafı kadar sosyal ve psikolojik tarafının da özenle ele alınıp geliştirilmesi üzerine durmakta olduklarını" söyledi. Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Takkac ise Atatürk Üniversitesi’nin değerler eğitimi ve insani değerlere önem veren bir kurum olduğunu belirterek, insani değerlerin ilk olarak insan hakları isminde ortaya çıktığını söyledi. Törende daha sonra dereceye giren kısa filmlerin sahiplerine ödülleri verildi. Yarışmada, "Vefa" isimli kısa filmi ile Ege Üniversitesi öğrencisi Bayram Vardar birincilik elde ederken, "En Küçük Sevgi" adlı kısa filmiyle Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Doğancan Aktaş ikinci, "İyi Bayramlar" isimli kısa filmiyle Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Sefacan Aydoğdu da üçüncü oldu. Festival havasındaki yarışmanın ikinci günün de ise Oyuncu Ahmet Yenilmez ve TRT İstanbul Müdürü Doç.Dr. Abdulhamit Avşar’ın değerler konulu konferansları gerçekleşti. Festival kapsamında gerçekleşen bir diğer etkinlik ise Altın Portakal Film Festivali İçin hazırlanan "Uzun İnce Bir Yoldayım" adlı filmin gösterimi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ergün Yolcu, Doç. Dr. Özgü Yolcu, Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı, Yrd. Doç. Dr.Mesut Aytekin, Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol’un film hakkında söyleşileri oldu. Erzurum ve çevre ilçelerde çekimleri gerçekleştirilen "İnfak" adlı belgesel çalışması ise festivalde gösterim için özel olarak hazırlandı. Belgeselin Yönetmeni Doç. Dr. Yusuf Yurdigül ve rehber öğretmen Şeref Altınok’un çalışma hakkında söyleşide bulunduğu festival film gösterimleriyle sona erdi.

ErzurumYerel Seçim Sonuçları

Erzurum Hava Durumu

-4°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.