Ege

11.07.2018 - 23:29 | Son Güncelleme: 11.07.2018-23:31

Değişimi fırsat görmek gerekir

24 Haziran seçimleri sonrası partinin değişime ihtiyacı olduğunu dillendiren Kocaoğlu, “Değişim, yaşamın vazgeçilmez bir kuralıdır. Sürekli başkalarıyla hesaplaşmak yerine kendimizle hesaplaşmayı da öğrenmeliyiz” dedi.

Sitene Ekle

İZMİR DHA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından CHP’de başlayan ‘olağanüstü kurultay’ tartışmaları hakkında geçen hafta görüşlerini paylaştı. ‘Acil değişim’ vurgusu yapan Başkan Kocaoğlu’ndan günler sonra yeni açıklama geldi. Kocaoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) mutlak önceliği, bu otoriter yönetim modeline karşı demokratik ve güçlü mücadele yöntemlerini geliştirmek olmalıdır. Tarihi birikimi ve sorumluluğu ile ülkemizdeki bu sancılı dönüşümde model üretebilecek, çözüm olabilecek tek kurum CHP’dir. Uzun vadeli değil günübirlik kararlar alarak, ısrarla aynı yol ve yöntemleri uygulayarak farklı ve başarılı bir sonuç beklemek, gerçekçi olmaktan çok uzaktır. Değişim, yaşamın vazgeçilmez bir kuralıdır” dedi.

‘Talep, güçlü parti’

Kocaoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Toplumun ve partimize gönül verenlerin samimi talebi, aklın ve bilimin rehberliğinde kendini yenileyen, liyakat esasına dayalı dirayetli kadrolar kurarak ülkenin her bakımdan kalkınmasını ve gelişmesini sağlayacak sağlam bir yol haritası belirleyen, bu doğrultuda projeler üreten, kararlar alan ve bunları güçlü, kararlı ve anlaşılır bir biçimde cesaretle gündeme getiren bir CHP’dir. Bunlar olmadan iktidara gelmek asla mümkün değildir. Dolayısıyla bizim problemimiz kişiler değil yönetim biçimidir, ilkelerdir. Bizim problemimiz, iktidara kimlerle değil nasıl ve hangi yöntemlerle yürüyeceğimizdir.”

Gençlere seslendi

CHP’nin, ülke ve millet çıkarıyla eş değer görenlerle yükseleceğini belirten Büyükşehir Başkanı, “Ben seni seçeyim, sen de beni mantığıyla yürüyen parti içi politikalarla bu kısır döngüden çıkamayız. Başarısı dünya ölçeğinde kanıtlanmış, siyasi görüşü ve yaşam felsefesi partimize uyan gençler, hepimiz için yeni umuttur. Güçlü bir ‘parti mutfağı’ acilen kurularak çalışmaya başlamalıdır. Sürekli başkalarıyla hesaplaşmak yerine, biraz da kendimizle hesaplaşmayı bilmeliyiz. Yıllardır genelde iktidar olamayan partimiz, yerel yönetimlerde azımsanamayacak kadar başarılı. Ama ne yazık ki, yerel yönetimlerimiz CHP Genel Merkezi tarafından yeterince dikkate alınmıyor” diye konuştu. 

‘Gizli hesaplarım olmadı’

Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, parti içindeki aday belirleme yönteminin sağlıklı yürütülmesinin de parti açısından bir diğer sorun olduğunu belirtti, “Hiç bir zaman gizli ajandalarım, gizli senaryolarım, gizli hesaplarım, gizli pazarlıklarım olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Partideki mevcut yönetim anlayışına ilişkin eleştiri ve önerilerimi dile getirmemdeki amaç, gerçekten iktidar alternatifi olan güçlü bir CHP’dir” dedi.


İstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun kaçıncı başkentidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX