Dele Alli'nin gol sevincini denemek beyin yakıyor

Tottenham'ın ve İngiltere Milli Takımı'nın 22 yaşındaki genç yıldızı Dele Alli, ilginç gol sevinçleriyle tanınıyor. Yeni nesil futbolcuların özellikle Fortnite adlı oyundaki karakterlerin hareketleriyle yaptıkları gol sevinçleri çok tutuluyor. Fakat Dele Alli bu kez gol sevincini kendisi üretmiş ve hareket oldukça zor.

Dele Alli'nin gol sevincini denemek beyin yakıyor

Taklit edilemez bir hareket

Taklit edilemez bir hareket

Dele Alli'nin gol sevinci o kadar zor ki Ibrahimovic, Ronaldo ve Drogba gibi isimlerin gol sevinçlerini taklit eden Burak Yılmaz bile bu hareketi yapamaz.

Deneyenlerin parmakları da adeta A.R.O.G'da Özkan Uğur'un canlandırdığı Dimi karakterinin parmaklarına dönüyor.Dele Alli'nin bu hareketi de en başta Fortnite karakterlerinden birine ait sanılmıştı fakat hareket tamamen Dele Alli'ye ait, yani orijinal.

Çocukken yapılan hareketler gibi

Çocukken yapılan hareketler gibi

Çocukken arkadaş ortamında "Şu hareketi yapabilir misin?", "Asıl sen şu hareketi yapabilir misin?" gibi restleşmelerle herkes birbirine zorlu hareketler denetirdi. Parmak esnekliği gerektiren ya da iki elin aynı anda farklı yönlere hareket ettirildiği hareketleri yapanlar yetenekli kabul edilirdi.

Dele Alli de çocukluğumuzda yaptığımız bu hareketlere benzer bir gol sevinci yapınca bir anda herkes hareketi denemeye başladı.

Takım arkadaşları da beceremiyor

Takım arkadaşları da beceremiyor

İlk bakışta kolay gibi görünen hareket, denemeye başladıktan sonra parmak ve bilek ağrısına neden oluyor. Sağlıksız bir gol sevinci. Dele Alli'nin takım arkadaşları N'koudou ve Llorente de sosyal medya hesaplarından bu sevinci taklit etmeye çalıştı fakat beceremedi.

Roger Milla'dan beri işler çok değişti

Roger Milla'dan beri işler çok değişti

Futbol modernleşmeye başladıktan sonra gol sevinçleri de ilginçleşmeye başladı. Tarihteki ilk 'farklı' gol sevinci 1990 Dünya Kupası'nda gol atan Roger Milla tarafından dans edilerek yapılmıştı. O zamandan bu zamana her şey çok değişti; gol sevinçleri de öyle.

Futbolcular artık kendilerine özel gol sevinçleri geliştiriyor ve birer marka haline geldiklerinde sevinçleri de onlarla özdeşleşmiş oluyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak