Demek ki futbolla ilgilenen kişi sayısı başarıyı etkilemiyormuş

Spor branşlarında araştırmalar yapan İngiltere merkezli Nielson Sports, son araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Nüfusa oranla futbola ilgi sıralamasında ilk sıradaki ülkelerin başarısızlığı dikkat çekti.

Demek ki futbolla ilgilenen kişi sayısı başarıyı etkilemiyormuş

Türkiye dünya üçüncüsü

2002 Dünya Kupası'ndan bahsetmiyoruz. Nielson Sports'un yaptığı araştırmanın sonuçlarına Türkiye, 30 ülke arasında yapılan nüfusa oranla futbola ilgi sıralamasında yüzde 75'le dünya üçüncüsü.

Türkiye'nin önünde bulunan iki ülke ise yüzde 80'le Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 78'le Tayland.

Yalnızca ilgi yetmiyor

Türkiye futbolda elbette Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland kadar geri kalmış bir ülke değil. Fakat potansiyelinin çok ama çok altında kaldığı da bir gerçek.

Türkiye'nin üçüncülüğü paylaştığı Şili, son iki Copa America'nın sahibi ve Portekiz son Avrupa Şampiyonası'nda şampiyon olmuştu. Bu iki ülkede hem nicelik hem de nitelik var. Türkiye, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri örneklerinde görüldüğü üzere futbola ilgi gösteren milyonlarca insana sahip olmak tek başına yeterli olmuyor.

Brezilya ve İngiltere aşağılarda

Futbolun temellerinin atıldığı İngiltere yüzde 51 oranla 17'nci; futbolu adeta dans eder gibi oynamayı dünyaya öğreten Brezilya ise yüzde 60'la 13'üncü sırada.

Futbolda ekol ve marka olmanın yolunun nüfusun büyük kısmının futbolla ilgilenmesiyle alakalı olmadığını kanıtlayan bir diğer detay da bu.

Nüfusun önemi de tartışılır

66 milyonluk nüfusuyla Tayland, 81 milyonluk nüfusuyla Türkiye ve 10 milyonluk nüfusuyla Birleşik Arap Emirlikleri'nde futbola ilgi fazlayken başarı konusunda aynısını söylemek mümkün değil.

Fakat 370 binlik nüfusuyla İzlanda'nın özellikle milli takımlar düzeyinde büyük bir gelişimi söz konusu.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak