Demet Akalın, Survivor tespitinde haksız değil

Survivor'ın ekran yolculuğu son sürat devam ediyor. Şubat aylarında başlayıp baharı müjdeleyen, hatta yaza damgasını vuran Survivor bu yıl enteresan bir konseptle karşımızda. Yıllar önceki Türkiye-Yunanistan konsepti tekrar ekranlarda. Programa gelen tepkiler ise bir hayli ilginç. Ama en çok ses getiren tepki tabii ki Demet Akalın'dan geldi...

Demet Akalın, Survivor tespitinde haksız değil

Keşke açaydık kollarımızı da...

Keşke açaydık kollarımızı da...

Sosyal medyanın yaygınlaşması etkileşimi kolaylaştırdı, iletişimi hızlandırdı, hayatımıza hız kattı. Bunlar hep şahane gelişmelerdi. Bir de negatif bir kısım var ki doğrudan Demet Akalın'la alakalı... Özellikle Instagram'ın ünlüler tarafından sıklıkla kullanılıyor olduğu bir gerçek. Demet Akalın'ın da Instagram'ı çok sevdiği bir başka gerçek.

Ama keşke açaydık kollarımızı da Demet Akalın'a "Sosyal medya kullanma" diyeydik... Diyemedik. Ve şimdi -rahatlıkla sergi açılabilecek- enteresan tablolarla karşı karşıyayız.

Democa, Türkçeden biraz farklı

Democa, Türkçeden biraz farklı

Sosyal medyada 'democa' diyebileceğimiz enteresan bir Türkçe kullanıyor Demet Akalın. Azerice gibi... Türkçeyi andırıyor ama tam olarak Türkçe de diyemeyiz. 3 cümle kuruyorsa 3'ü de ayaklı TDK olarak gezinenleri sinirlendirebilecek ölçüde hatalar barındırıyor.

Bu yüzden sürekli 'Democa-Türkçe' çeviri yapan Twitter fenomenleri çıkıyor. Evet, Demet Akalın'ın hatalı Türkçe kullanımı mazur görülebilecek boyutu geçti. Kendisi adeta Türkçeye başkaldırıyor.

"Dağlara taşlaraaa..."

"Dağlara taşlaraaa..."

Akalın, son olarak Survivor'la alakalı bir paylaşımda bulundu. Bu kez kendisini yazarak değil, bir videoyla ifade etti. Survivor'daki bir yarışmacının başarısız olmasını kahkahalarla karşılayan Akalın, "Son 10 yılın en kötüleri" şeklinde bir yorumda bulundu. Acun Ilıcalı'nın programda bir yarışmacıyı kast ederek söylediği "Dağlara taşlara atıyor" lafını da "Dağlara taşlaraaa" diye cover'ladı. Riske girmeyen Akalın, Instagram'ın video seçeneklerini tercih etti. Biraz dalga geçer gibi oldu ama aslında eğriye eğri dedi Akalın.

"Bu kızı çok aradılar mı?"

"Bu kızı çok aradılar mı?"

Akalın şaşırtıcı bir şekilde Türkçeyi hatalı kullanmadı belki ama yine gündeme gelmeyi başardı. Daha önce magazin programı sunucusu Dilay Korkmaz için "Bu kızı çok aradılar mı?" diyerek adeta hedef göstermiş ve ciddi tepkiler almıştı. Ya da Oscar kazanan 'The Artist' filmini 'siyah beyaz' olduğu gerekçesiyle beğenmemiş ve ödediği biletin parasını geri istemişti. Televizyonu çalışmadığında şirketlere "Beni ara" tweet'leri attığı günleri de unutmuş değiliz.

Bu defa 'güvenli' sularda

Bu defa 'güvenli' sularda

Demet Akalın bu kez 'güvenli' oynadı. Halihazırda programda geçen 'dağlara taşlara' ibaresini tekrarlayarak düşüncesini daha az sivri dile getirdi. "Son 10 yılın en kötüleri" diyerek de programı değil, Türkiye adına yarışanları, yani eski sistemdeki gibi ifade edersek, Gönüllüler'i kastetti. Dolayısıyla kimse Demet Akalın için "Yahu ne gerek vardı bunu demeye?" gibi bir laf edemez. Bu kozu vermedi kimseye. Düşüncesini belki de ilk defa bu kadar tadında aktarmayı başardı.

Survivor hep aynı çizgide gidemez

Survivor hep aynı çizgide gidemez

Survivor Türkiye-Yunanistan konsepti yeni değil. Yıllar önce de çekilmişti. Bir kez daha bu konseptle karşı karşıyayız. Ama izleyiciler Survivor'da ünlü görmeye o kadar alışmış ki, bu konsept biraz havada kaldı. Bu doğru.

Fakat iddiaların aksine programın bitirileceği ya da bitirilmesi gerektiği gibi düşüncelere katılmıyorum. Survivor kendi yıldızlarını yaratan bir program. Evet, görece gölgede kalmış bir sezon olmuş ya da olacak olabilir. Ama her daim aynı çizgide devam etmesi de tabii ki doğru değil.

"O haber bizi ekip olarak güldürüyor"

"O haber bizi ekip olarak güldürüyor"

Survivor Türkiye-Yunanistan'ın üzerinde dönen kara bulutlar Acun Ilıcalı'nın açıklamasıyla son buldu. Şükürler olsun. Acun Ilıcalı, program hakkında karalama kampanyası başlatanlara önemli bir cevap verdi.

"Survivor Türkiye-Yunanistan formatının değişeceği haberi bizi ekip olarak güldürüyor. Haftada 4 gün Survivor ile prime time'da şubat ayının birincisiyiz. İzleyicilerimize teşekkür ederiz."

"Survivor'ın formatı değişecek mi?"

"Survivor'ın formatı değişecek mi?"

Evet, Acun Ilıcalı'nın bu gerçeği hatırlatması gerekiyordu. Çünkü yanlışlıkla altına kaçırmış çocuklar gibi mız mız bir halde "Ünlü görmek istiyoruuuz" diyen bir kitle vardı sosyal medyada. Tamam, Survivor'a Yılmaz Morgül'den İlhan Mansız'a çok farklı isimlerin katılmasını tabii ki isteriz. Ama Survivor sadece ünlülerden ya da ünlü olan gönüllülerden ibaret olmamalı. Arada farklı tatlar da olmalı.

Başarılı reytinglere rağmen "Survivor'ın formatı değişecek mi?" diye bir spekülasyon patlatmak fazlasıyla garip ve art niyetli bir hareket.

Kendisini haklıyken haksız konuma düşürmemiş

Kendisini haklıyken haksız konuma düşürmemiş

Demet Akalın ya da bir başka izleyici tabii ki dile getirecek düşüncesini. Burada önemli olan Survivor gibi rüştünü ispat etmiş bir formatı acımasızca hedef almadan, karalamadan, yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapmak. Demet Akalın tam olarak bunu yaptı. Sıkı bir izleyici olan Demet Akalın, Survivor tespitinde sivrileşmedi, lüzumsuzca cephe almadı. Doğru bir nokta atışı yaptı.

Evet, bence de son 10 yılın en başarısız takımı var karşımızda ama programın başarısızlığı değil bu. Yarışmacıların başarısızlığı. Demet Akalın da bu gerçeği kendisini haksız bir pozisyona düşürmeden söyledi. Hatta tespitindeki haklılığını son saniyeye kadar sürdürmesi gözlerimizi yaşartacak cinstendi... 

Bakın, tekrar etmek mecburiyetindeyim, Akalın belki de ilk defa haksız bir pozisyona düşürmedi kendini. Bizim tanıdığımız Demet Akalın bu değil ama görmek istediğimiz Demet Akalın tam olarak bu!

"Mankenden de şarkıcı olur"u kanıtlamış bir kadın...

"Mankenden de şarkıcı olur"u kanıtlamış bir kadın...

Bugüne kadar birçoklarına göre dobralıkla patavatsızlığı birbirine sıklıkla karıştıran bir isim Demet Akalın. Sosyal medyayı aşırı aktif kullanmasıyla bu gerçek çok daha net bir şekilde gözlerimizin önüne serildi. Ve şimdi artık bir basamak atlanmak zorunda.

Demet Akalın, yine televizyon izlesin, yine eleştirsin, yine sataşsın. Hobi olarak da yapsın, sabah 9 akşam 5 sistematikliğinde de yapsın. Ama tatlışkoluklarla yapsın. Mankenden de şarkıcı olabileceğini cümle aleme kanıtlamış bir kadın istese rahatlıkla yapar bunu. Yeter ki istesin. Ve yıl olmuş 2019, artık lütfen istesin...
 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak