Demet Akalın'dan Sıla'ya: Eski sevgiliye gönderme kültürü

Sıla'nın anlamlı bir dövme yaptırarak sosyal medya hesaplarından paylaşması, etkisini sürdürüyor. Dövme, Ahmet Kural'a bir gönderme olarak algılandı. Peki sahiden öyle mi? Dövmeyle 'gönderme' olur mu?
 

Demet Akalın'dan Sıla'ya: Eski sevgiliye gönderme kültürü

"Ne yapıyor acaba"lar

"Ne yapıyor acaba"lar

Sevgilimizden, eşimizden ayrılınca içimizde biriken öfke, bir yerden fışkırıveriyor işte. Hepimizin farklı kanalları var. Kimimiz şarkı söyleyerek, kimimiz dinleyerek; kimimiz şiir yazarak, kimimiz okuyarak; kimimiz paragraflarca WhatsApp mesajı yazıp, kimimiz de Facebook'taki 'göndermeli' ve 'anlamlı' sözleri paylaşarak yansıtıyoruz bu öfkeyi.

Daha önce de zaten öyle aman aman bize ait olmayan eski sevgilimizi, "Ne yapıyordur acaba?" deyip, stalklamaya başlıyoruz.

Aşırı anlamlı sözler sayfalarında ayrılık

Aşırı anlamlı sözler sayfalarında ayrılık

İlişkileri, 'güçlü kadınlar' ve 'adam gibi erkekler' paylaşımlarıyla dolu Facebook sayfalarının paylaşımlarına kurban ediyoruz. O sayfalardan yapılan ne vezni ne de içeriği tutarlı paylaşımların hepsini "Ay bu tam ben!" diyerek içselleştirip arkadaşlarımızla paylaşıyoruz.

Hepimiz aşırı haklı, hepimiz aşırı 'atarlı' ve hepimiz aşırı iyiyiz. 2 milyon takipçili Facebook sayfalarının bir tane kötü niyetli takipçisi yok ama etraf birbirini aldatandan, birbirini üzenden geçilmiyor. 
 

Demet Akalın şarkıları

Demet Akalın şarkıları

Demet Akalın şarkıları da böyle. Kendisinin seslendirdiği ve eski sevgiliye "Yaa, benden ayrıldın ama ben müthiş bir hayat yaşıyorum, sen sürünüyorsun" göndermeli mesajlar içeren tüm şarkılar, dinleyicileri tarafından el üstünde tutuluyor.

Neden? Zira biz hepimiz, ilişkide haksız bir şekilde canı sıkılan tarafız. Ama hepimiz yani, birimiz bile eksik değil!

Grameri bozuk dövmeler

Grameri bozuk dövmeler

Şimdi bir de karşımıza grameri bozuk dövmeler çıktı. Başımıza bu da geldi. Münir Özkul'un canlandırdığı Yaşar Usta karakterinin "Bak beyim" tiradına benzer tonda yazıldığı hissettirilen bir dövme yaptırmış şarkıcı Sıla. "Siz aşktan n'anlarsınız bayım" yazıyor dövmede. Evet, "N'anlarsınız" yazıyor.

Dövme hemen 'mesaj' algısı yarattı. Yalan yok, bir bakışta Demet Akalın şarkısı derinliğine sahip gibi duruyor.

Kimse anlayamaz, aşktan sadece biz anlarız!

Mesaj kaygısı mı?

Mesaj kaygısı mı?

Sıla'nın yaptırdığı dövmenin bir mesaj kaygısı taşıyıp taşımadığı, üzerinde durulmayı hak eden bir konu. Sosyal medya ikiye bölündü ve bunu tartışıyor. Bir taraf "Herkesi kendiniz gibi sanmayın, ne alakası var?" derken, bir taraf bu cümlenin Ahmet Kural için yazdırıldığına neredeyse emin.

Dövme öyle bir şey değil

Dövme öyle bir şey değil

Fakat eğer bu dövme mesaj kaygısı taşıyorsa, kötü gramerle 'şiirselleştirilmeye' çalışırken ne kadar zorlama durduğunu kabul etmemiz gerektiği gibi, dövme yaptırmanın böyle bir şey olmaması gerektiğini de kabul etmemiz gerek.

Vücudunuzda muhtemelen bir ömür taşıyacağınız bir şeyle eski sevgilinize 'gönderme' yapmanız akıl kârı değil.

Mesaj kaygılı değilse...

Mesaj kaygılı değilse...

Bir diğer tarafın dediği gibi eğer sadece "öylesine" yaptırılmış bir dövmeyse de; zamanlaması ve içeriği nedeniyle, ayrıca Instagram paylaşımı şekliyle kabul etmemiz gerekiyor ki, mesaj kaygısı arayanlar hiç de haksız değil.

Ahmet Kural üzerine alınmış mıdır acaba?

Dövme hala öyle bir şey değil

Dövme hala öyle bir şey değil

Zor dönemlerden geçen bir kişinin o zor dönemi hatırlatarak bir ömür vücudunda kalacak bir dövmeyi taşıması da, dövme denilen şeyin böyle bir olgu olmadığını işaret ediyor aslında.

Sıla'nın dövmesinden anlaşılması gereken çok fazla şey var. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak