Demet Akalın'ın 'Ateş'i düşmüyor!

Atarlı giderli şarkılardan sorumlu devlet bakanımız Demet Akalın, yeni albümü 'Ateş'i çıkardı.  

Demet Akalın'ın 'Ateş'i düşmüyor!

Atarlı giderli şarkılardan sorumlu devlet bakanımız Demet Akalın, 11'inci stüdyo albümü 'Ateş'i yayınladı. Albümde ağırlıklı olarak Ayla Çelik,Gökhan Tepe, Şebnem Sungur ve Serdar Aslan şarkıları yer alıyor.

Sözü ve müziği Tan Taşçı’ya, düzenlemesi Catwork’e ait olan çıkış şarkısı 'N’apıyorsan Yap' hepimizi şaşırttı. Klasik Demet Akalın şarkılarından birini bekliyorduk. Halbuki Demet Akalın yenilemiş kendini. Lakin şarkı biraz kafalar da soru işareti bırakıyor. Sevenler de ikiye bölünmüş durumda. Aslında bir yandan iyi bir yandan kötü. 'N’apıyorsan Yap', alıştığımız Akalın şarkılarından çok farklı. Belki en iyi hiti olmayabilir ama hafızaların bir köşesinde yer alacaktır bence. “Boş yapma”, “Çeneni Kapat” gibi sözlerin Demet Akalın’a özel yazıldığı belli oluyor. Vintage ve retro temalı Nihat Odabaşı imzalı video klip de profesyonel bir iş.

 

 

 • Demet Akalın bu albümde de tanınmayan isimlere de şans veriyor. İlki Derya Bedavacı... Kendisinin yazdığı 'Geberesice' adlı şarkıda, "Ağzının üstüne vurasım var" gibi dilimize pelesenk olmuş cümleler geçiyor. Ama bu şarkı Türkan'ı yerinden eder mi; tartışmaya açık.
 • Albümde klasik Demet Akalın şarkıları yok mu? Tabii ki var. Mesela 'Esiyor'. Son derece sade, dinamik bir sound ile düzenlenmiş. Hemen eller havaya moduna girebiliyorsunuz. İkinci klip bu şarkıya düşünüyormuş. Bence de doğru seçim olur.
 • En sağlam slowlarından olan 'Ağlar O Deli', Demet Akalın için adeta biçilmiş bir kaftan. Demo halini dinlediğimde bile "Bu tamam" demiştim. Sözümün de arkasındayım ki, zaten ezberlenip paylaşılmaya başlanmış bile. İleride klasik slow şarkıların demirbaşı olacaktır. 
 • Sıla ve Efe Bahadır imzalı 'Bizi Buluyor'da gördük ki, Akalın'a Sıla şarkısı da yakışıyor. Duyduğuma göre Sıla bu şarkıyı kendi albümünden çıkartıp Demet Akalın'a vermiş. İyi ki de yapmış. 
 • Öze Bade Derinöz imzalı 'Yekten', albümün en can alıcı şarkılarından biri. Haktan da mini bir kısımda şarkıya eşlik ediyor. Dinlemelere doyamayacağımız bir şarkı çıkıyor ortaya. Yazın bir kenara: Bu parça fena patlayacak. 

 

 

 • Ayla Çelik imzalı 'Marlin', belki de Demet Akalın'ın söylediği en cool şarkılarından biri. Gerek vokal gerek Okay Barış'ın Avrupai düzenlemesiyle klibi fazlasıyla hak eden, patlamaya hazır bir volkan gibi sırasını bekliyor. (Bu arada şarkı telif yemesin diye adı Marline yerine, 'Marlin' şeklinde yazılmış).
 • 'Ödül' ise sade pop soundu ile bezenmiş bir şarkı. Erhan Bayrak düzenlemesiyle bu yazın yeni hiti sinyallerini veriyor.
 • Albüme ismini veren şarkı 'Ateş', Demet Akalın'ın alışık olduğumuz klasik slow şarkılarına bir yenisini daha ekliyor. 
 • 'Söz' çok arabesk olmasına rağmen belli bir kesime kendini sevdirebilir.
 • 'Ala' sanki olsa da olur, olmasa da olur bir şarkı... Böyle bir his veriyor. Neden bilmiyorum.
 • '2'den (İkiden) Sonra' için işler biraz karışık gibi. Evet gayet güzel ama başka bir şarkıya benzerliği çok konuşuldu. Sonucu ne olacak; ben de merakla bekliyorum.
 • Albüme son dakika giren 'Minik'in sözleri klasik ama sound'u "Bak bende buradayım" diye bağırıyor. Volga Tamöz sağlam bir iş çıkarmış. 
 • Son şarkı 'Bir Demet', Akalın'ın piyano eşliğinde performansını sergilediği bir çalışma.

Demet Akalın'ın seveni de var, sevmeyeni. Ama müzik piyasasına yön veren bir kadın vokal olduğu gerçek.  Bu albümünde yeniliğe açık, dinamik ve daha canlı bir Demet Akalın gördüm ben. Umarım bu durumu yeni çalışmalarında da görür ve alkışlamaya devam ederiz. 

furkancanhazar@gmail.com 

Bu makaleye ifade bırak