Demet Akalın'ın 'rap deplasmanı'ndaki ikinci golü Norm Ender'e

Türkçe rapte 'diss'ler havada uçuşuyor. Ve bu 'diss'ler belki de ilk kez bu kadar 'yeraltı'nda değil. Rockçısından popçusuna herkes müdahil. Hatta o kadar 'ortada' ki her şey, Demet Akalın bu 'diss'lerden kendine küçük, minik, sevimli polemikler yaratıyor...

Demet Akalın'ın 'rap deplasmanı'ndaki ikinci golü Norm Ender'e

Ben Fero şarkısını avantaja çevirdi

Ben Fero şarkısını avantaja çevirdi

Demet Akalın'ın, bir Ben Fero şarkısına konu olması, şarkı adı olması Türkçe rap ve Türkçe pop arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koydu. Türkçe rapteki yükseliş ve rap müziğin popüler kültür üzerindeki etkisi çok daha belirginleşti.

Bir Ben Fero şarkısına konu olan Demet Akalın'ın, bütün bu süreci ustalıkla kendi lehine çevirmesi ise oldukça dikkat çekiciydi.

'Mekanın sahibi' olmanın ağırlığını hissettiriyor

'Mekanın sahibi' olmanın ağırlığını hissettiriyor

Ben Fero'nun, Demet Akalın sonrasında 'eski rapçi'lerden Killa Hakan ve Ceza'yı yanına alıp, bir yandan da bu ortaklığa 'yeni nesil rap'in en büyük star'ı Ezhel'i dahil etmesi ise Norm Ender gerçeğini ortaya çıkardı.

Norm Ender'in 'uzlaşmaz', 'had bildiren', 'mekanın sahibi olmanın ağırlığını hissettiren' tavrı sayesinde Türkçe rapteki disslere kayıtsız kalmak imkânsızlaştı.

Sürpriz atak Demet Akalın'dan geldi

Sürpriz atak Demet Akalın'dan geldi

Bir de tüm bunlar yetmiyormuş gibi 'Fight Kulüp'ün en 'sosyetik' bulunan kısmı Ben Fero'ya eşlik eden isimlerden Killa Hakan'ın, 'karşı duruş' sergileyen Norm Ender'i sahtekar ve sosyete çocuğu olmakla suçlaması işleri az biraz magazinselleştirdi.

Bütün gözler Norm Ender'e çevrildi. Ama Norm Ender yerine sürpriz bir isimden atak geldi bu kez: 'Hadi bakalım, Demet Akalın'...

"E ama sen de adımı kullanmışsın Norm'cum"

"E ama sen de adımı kullanmışsın Norm'cum"

Ben Fero'nun kendisi hakkındaki 'ortadan' laflarına aldırış etmeyip Ben Fero'ya hiçbir tavır almayan Akalın, bu kez daha büyük oynamış! Bu kez de Norm Ender'in iki yıl önce yayınladığı 'Kezban' şarkısında adının kullanılmasına Molatik olmuş.

Akalın, Twitter'dan şunu söylemiş: "E ama sen de benim adımı kullanmışsın Norm'cum. 2017, hep Demet Akalın garantili tabii..."

"Giderli tavrı, hep Demet Akalın garantili"

"Giderli tavrı, hep Demet Akalın garantili"

Norm Ender'in şarkısında hangi sözler vardı peki? Yazalım: "Ticari işleri sanat eseri sayıp, pop müzik falan dinlemesi, onu terk edeceksen yedeği boldur, bu yüzden aşkları amortili, kusursuz egosu, giderli tavrı, hep Demet Akalın garantili..."

Norm Ender'in, Ben Fero'nun aksine Demet Akalın'a geçmişte gönderme yapmış olması elbette Demet Akalın'ın "Bak, Norm Ender de benim yanımda" tutumu sergilemesine engel.

Kendi polemik denizine çekmek istiyor

Kendi polemik denizine çekmek istiyor

Demet Akalın, Norm Ender'in kendisinin yanında olmadığını, olmayacağını çok iyi biliyor. Ben Fero'nun yanında gözükmesine rağmen rapçinin kendisini o kadar da desteklemediğinin de farkında. Fakat ne yaptığı enteresan.

Ben Fero'ya toz kondurmuyor. Ve daha da önemlisi Norm Ender'e 'atar, gider' yapmak yerine "Norm'cuğum" diye seslenerek Norm Ender'i kendi 'polemik denizi'ne çekmek istiyor.

'Rap deplasmanı'ndaki ilk golünü atmıştı

'Rap deplasmanı'ndaki ilk golünü atmıştı

Popçularla 'atara atar, gidere gider' yapan Demet Akalın, rap dünyasının Fransız'ı olarak 'elit' takılıyor. Mesafeli, cool, zeki... Deplasmanda olduğunun farkında.

Ben Fero'yla 'Rap deplasmanı'ndaki ilk golünü atmıştı. Ama bu gol ona yetmedi. Daha büyük oynuyor ve en trend olan isme, Norm Ender'e yürüyor. Ama bunu yaparken hiç olmadığı kadar sakin, anlayışlı, eğlenceli...

'Cinsiyetçi' pozisyonuna düşmüş

'Cinsiyetçi' pozisyonuna düşmüş

Üstelik Demet Akalın'ın bu kez avantajlı olduğunu da söylemek gerekiyor. Çünkü Norm Ender'in geçmişte Demet Akalın'ın adını 'Kezban' şarkısında geçirmiş. Düz bakalım olaya.

Norm Ender, "Demet Akalın şarkısı dinleyen kezbanlara laf etmiş" gibi algılanıyor kafadan. Sözünü sakınmamış. Bir rapçinin sergilemesi gereken sert ve eleştirel tavrı göstermiş. Ama ne yazık ki 'cinsiyetçi' pozisyonuna düşmüş.

"Ablanız star" demek istiyor

"Ablanız star" demek istiyor

Norm Ender, Demet Akalın'ın 'Kezban' şarkısının sözlerini cımbızlamasıyla kadınları ötekileştiren, sınıflandıran, ayrıştıran, erkeği kadının üstünde gören, cinsiyet eşitliğine aykırı bir harekete imza atmış. Demet Akalın da gerek kendisini gerekse kendisini dinleyen atarlı giderli kadın hayranlarına geçmişte 'diss' atan Norm Ender'e 'cool' bir ayar vermiş.

Akalın, Norm Ender'in açığını bulmuş, "Bu kadın neden Norm Ender'e sardı? Rant için işte" söylemini etkisiz hale getirmiş, Norm Ender'e 'çatmasını' meşru ve haklı hale getirmiş. Rapçilere "Ablanız star" demek istiyor adeta.

'Pause' tuşuna basmalı

'Pause' tuşuna basmalı

Sizi bilemiyorum ama Demet Akalın'ın muazzam bir zekası olduğunu düşünüyorum. Hande Yener'in müzikte risk aldığı dönemde meydandaki boşluğu muazzam dolduran ve Hande Yener'in tahtına oturan, hatta bu koltuğu Hande Yener'e vermeye hiç de niyeti olmayan Akalın, rap tartışmasına da -Ben Fero'nun sayesinde- oldukça cool bir 'cepheden' katıldı.

Amiyane tabirle "Rapçiler bizi geçti, pop demode" diyen Hande Yener gibi 'boş yapmıyor', lafta kalmıyor rap müzik hakkında söyledikleri. Cephesi belli, atarında-giderinde kağıt üstünde haklı. Ancak bence tam da bu noktada 'pause' tuşuna basmalı ve Norm Ender'den ya da diğer rapçilerden kendisine gelecek atakları beklemeli.

Aksi takdirde Demet Akalın kendisini haklıyken haksız duruma düşürür çünkü...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak