Demet Akalın şık mı rüküş mü?

Demet Akalın Bodrum'daki sahnesine 10 yıllık eski bir elbiseyle çıkınca olanlar oldu. Muhabirler, Akalın'ın son zamanlarda giydiği kıyafetler hakkında sorular sordu. O da açtı ağzını, yumdu gözünü...

Demet Akalın şık mı rüküş mü?

Eleştirilerden bunaldı

Eleştirilerden bunaldı

Geçen hafta çizmeleriyle gündemdeydi Demet Akalın. Kadının her giydiği olay oluyor, e haliyle çizmeler de gereksizce konuşuldu, tartışıldı. Ortaya şu sonuç çıktı: "Demet Akalın çok para harcıyor ama kendisinden beklenilen şıklıkta değil."

Bu görüşe katılırsınız, katılmazsınız, herkesin kendi görüşü. Ama belli ki Akalın artık giyim tarzını eleştirenlerden çok sıkılmış durumda.

"Dinleyiciye saygım var"

"Dinleyiciye saygım var"

Diyor ki, "Kazandığımı yine kendime yatırıyorum. Dinleyiciye saygım var. Şimdi herkes pahalı giyiniyor. Hakkımda "Kıyafetlerini beğenmeseniz de bir Demet Akalın tarzı var" yazısı yazmışlar. Yıllardır aynı markayı giyiyordum. Dünya starlarının giydiği şeyleri giymeye dikkat ediyorum. Benim için sıkıntı yok."

Şıklık tanımına uymuyor

Şıklık tanımına uymuyor

Demet Akalın iyi demiş, güzel demiş. Evet, dünya starlarının giydiği parçaları takip ediyor. Evet, mutlaka ilgi çekecek parçaları satın alıyor, sahnede seyircisini kıyafet tarzıyla şaşırtıyor. Ama şu da bir gerçek ki genelgeçer şıklık tanımına uymuyor. Şık olmak lüzumsuz gösterişten ve kalabalıktan arınmak demek. En azından Türk televizyonlarında yayınlanan moda programlarındaki jüri üyeleri bunu öğütledi bugüne dek.

Minimal değil maksimal!

Minimal değil maksimal!

Akalın'da ise kalabalıklığın dibi var. Yıldız Tilbe'nin giyim tarzı nasıl uyumsuzluk üzerine ise, Demet Akalın'ın da tamamen kalabalıklık üzerine. Siz hiç minimal bir Demet Akalın stili hayal edebiliyor musunuz? Biz edemiyoruz. Pembeyse en canlı pembe, yeşilse en bomba yeşil... Her şey maksimum seviyede! Minimal değil tam tersi maksimal! Demet Akalın tarzı denilince akla gelen ilk şey kokoşluk sınırındaki bir tak-takıştırlık.

'Afro' seçimler

'Afro' seçimler

Demet Akalın'ın tarzını ve canlı renk seçimlerini biraz da 'Afro' diye tanımlayabiliriz. Esmerliğinin üzerine bir de neon renkler eklenince ortaya Afro görünüm çıkıyor. Yakışıyor ya da yakışmıyor. Ama ortada bir tarzdan bahsedebilirsiniz. Kaldı ki şık olmak demek tarz olmak demek değil. İşte Benim Stilim'deki Zeynep Öztürk'ü hatırlayın mesela.

Seçimleri rüküşlük sınırında

Seçimleri rüküşlük sınırında

Nazlı Hamarat'la 'çorbacı' kavgası yapan Zeynep Öztürk için jüri üyeleri "Şıksın ama şık olduğun kadar tarz değilsin" demişti. Demet Akalın'a uyarlayalım. Akalın şık mı rüküş mü? Şıklığın gerektirdiği minimallikten uzak, dolayısıyla şık demek güç. Rüküş seçimler yapabildiği için rüküş diyebilmemiz daha olası. 

Yıldız Tilbe 'dokunulmazlığı'

Yıldız Tilbe 'dokunulmazlığı'

Ama bunlardan daha da önemli bir şey var. O da tarz olması... Demet Akalın'ın iyi kötü bir tarzı var. Kokoşluğu, abartıyı sevmesi de bir tarzı olduğunun kanıtı. Onun şıklığı rüküşlüğü tartışılır ama 'kopya' bile bulunsa bir tarzı olduğu ortada.

Onu şıklık-rüküşlük ekseninde değerlendirmek yerine Yıldız Tilbe'nın tarzındaki 'dokunulmazlığa', o 'ne yapsa yakışır'lığa evriltmenin vakti geldi...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak