Pazar

19.03.2011 - 22:21

Denizci millet mi dediniz?

Sitene Ekle
Seyir defteri  |  Meriç Köyatası merickoyatasi@hotmail.com Tüm Yazıları »

Küçük teknelerini karaya bağlamak için doğal yolu düzelten, deniz ulaşımı sağlamak için dört metrekarelik iskele yapan yazlık, Maliye’nin gazabına uğradı. İskele yıkıldı, taşlar söküldü
Denizci ülke, denizci millet” Türkiye’nin denizcilik politikalarının misyonunu anlatan bir slogan. İlk AK Parti hükümeti göreve gelir gelmez, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Deniz Ticaret Odası ile birlikte bir arama ve karar konferansı düzenlemişti. Bu toplantıda, aralarında benim de bulunduğum bir grubun önerisi üzerine “Denizci ülke, denizci millet” sloganı Türkiye’nin denizcilik politikalarının amacını anlatan bir misyon olarak kabul edildi.
Özellikle Yıldırım ve Denizcilik Müsteşarlığı denizcilik konusunda gerek sektörü gerek amatör denizcileri memnun eden kararlar aldı, icraatlar yaptı. Buna karşılık Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı, amatör denizciler için olmadık güçlükler çıkardı. Bu haberin iki fotoğrafı, devletimizin denizciliğe ve amatörlere bakış açısını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.
Üstteki fotoğraflar yazlık bir sitede çekildi. Site sakinleri kıyı şeridini düzeltmiş, çakıl taşları ile kaplı olan yarım metre genişliğindeki doğal yolu kayrak taşları ile döşeyip sakatlanmadan yürünür hale getirmiş. Bir avuç amatör denizci de balık avlamak ya da günübirlik geziler için üç metrelik teknelerini bu kıyıya bağlamış.  
Fotoğraftaki site ile çevredeki sitelerin yolu bir türlü onarılmamış. Onarılmadığı gibi, devlet tüm şikayetlere rağmen yüksek tonajlı kamyonlarla müteahhitlerin yolu daha da bozmasına seyirci kalmış.
Bozuk karayoluna alternatif olarak site sakinleri, denizden ulaşım olanaklarını araştırmışlar. Bir yolcu motoru ile anlaşıp hepi topu dört metrekare de denizi doldurup önüne bir yüzer iskele koymuş. Denizi 4 metrekare doldurmanın nedeni ise karadan yer kazanma çabası değil. Yüzer iskeleden karaya çıkışı güvenli hale getirme amacını taşıyor.
Maliye de bu işe çok kızmış. Tekneye biniş ve inişlerdeki güvenlik önlemini dikkate almamış, dört metrekarelik dolguyu yıktırmış, yarım metre enindeki doğal yola döşenen kayrak taşlarını söktürmüş, bir de para cezası yazmış.
Bu olay nerede mi oldu? Hani üç yıl kadar önce bir holding, Muğla’nın Milas ilçesinde 15 bin metrekare denizi doldurmuş, üstüne de devletten madalya almış ve kıyamet kopmuştu. İşte orada. Yüzer iskeleden karaya çıkışı güvenli hale getirmek için deniz 4 metrekare dolduruldu. Maliye gelip hepsini yıktırdı.

©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.