17.06.2013 02:30 | Son Güncelleme:
MUSA KESLER, ARİF BALKAN İstanbul

Denizden ve karadan Kazlıçeşme’ye aktılar

Ak Parti’nin “Milli İradeye Saygı Mitingi”nin ikincisi dün İstanbul Kazlıçeşme’de yapıldı. Alanda ‘Yedirmeyeceğiz!’ pankartları açıldı

Ankara Sincan’da önceki gün yapılan “Milli İradeye Saygı Mitingi”nin ikincisi dün İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’nda gerçekleştirildi.
Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın organize ettiği mitingin günler öncesinden başlayan hazırlıkları dün sabah da devam etti. Başbakan Erdoğan’ın vatandaşlara hitap edeceği platforma  Atatürk posteri ve Türk Bayrağı ve  “Milletin adamları” yazısı ile Adnan Menderes, Turgut Özal ve Başbakan Erdoğan’ın resimlerinin bulunduğu pankartlar asıldı.   

5 noktada polis kontrolü
Kazlıçeşme miting alanına geliş güzergahlarında, alanda ve çevrede 6 bin polis görev yaptı. Kazlıçeşme Meydanı’na girişte de 5 farklı noktada kontrol noktası oluşturuldu. Bomba uzmanı ekipler, özel eğitimli polis köpekleriyle bomba arama çalışması yaptı.
Partililer, alana hem deniz hem de kara yoluyla geldi. Bazı partililer Üsküdar ve Kadıköy’den Ak Parti bayraklarıyla süslü vapur ve teknelerle Zeytinburnu’nda bulunan Zeyport Limanı’na geldi. Partililer, buradan İETT otobüsleriyle miting alanına taşındı. Bazı partililer de “görevli” yazan İETT otobüsleriyle İstanbul’un çeşitli noktalarından alana geldi.

Ambulanslar bekledi
Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor formalarıyla mitinge katılanlar dikkati çekerken, bazı partililer de Gezi Parkı göstericilerinin kullandığı renkli kasklardan taktı.
Miting alanında sık sık “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganları yükseldi. “Vur vur inlesin, çapılcular dinlesin” sloganı ise kalabalığın sık sık attığı bir başka slogan oldu. İngilizce “Asla yalnız yürümeyeceksin” (You’ll never walk alone) yazılı pankartların yer aldığı meydanda Türkçe ve Türkçe “Seninle birlikteyiz” pankartları da yer aldı. Yere ayran kutularıyla “TC. RTE” yazısı yazılırken Erdoğan’ın Türk bayrağını öptüğü bir fotoğrafı ile “Yedirmeyeceğiz” yazısı yer alan bir pankart da alanda taşındı.
İstanbul Sağlık Müdürlüğü’ne ait 30’un üzerinde ambulansın hazır bekletildiği Kazlıçeşme’nin farklı noktalarına led ekranlar yerleştirildi. Sağlık ekiplerinin görev yaptığı çadırlar kuruldu.
Miting alanın sol tarafında televizyon kanalları ve haber ajanslarının canlı yayın araçları için yer ayırıldı. Canlı yayın ekipleri için platform kuruldu. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun görev yaptığı miting alanında yabancı basın mensuplarına tepki gösterenler oldu; yabancı basın mensuplarını yuhalandı “BBC dışarı”, “Vur vur inlesin, çapulcular dinlesin” şeklinde sloganlar aıldı.

Tencere tava protestosu
Zeytinburnu çevresinde oturanlardan bazıları, evlerinin camlarına çıkıp tencere tava çalarak miting alanına gidenleri protesto etti. Gezi Parkı eylemcileriyle mitinge gidenler arasında denizde de karşılıklı sloganlar atıldı. Ak Partilileri miting alanına götüren tekneler Haydarpaşa Garı’ndan kalkarken, Beşiktaş İskelesi’nden de Taksim Gezi Parkı’na destek veren eylemciler Beşiktaş’a geçmeye başladı. Eylemci grup vapura bindikten sonra, Ak Parti mitingine gidenlerin içinde bulunduğu teknelere doğru slogan attı. Denizin ortasında bir tarafta Ak Parti mitingine gidenler, diğer tarafta Gezi parkı eylemcileri içinde bulundukları gemilerden birbirlerine karşı sloganlarla yanıt verdiler.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0