Dünya
17.01.2012 - 10:47 | Son Güncelleme: 17.01.2012-10:51

Denktaş'a son veda

Geçtiğimiz Cuma günü yaşamını yitiren KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bugün toprağa verilecek.

Sitene Ekle

LEFKOŞA (ANKA)

Kıbrıs Türk halkı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’a son görevini yapıyor.

Tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde 13 Ocak Cuma günü hayatını kaybeden Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, bugün düzenlenen devlet töreninin ardından Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verilecek.

Cenaze töreni nedeniyle Başkent Lefkoşa’da ve cenaze töreni güzergahlarında tüm önlemler alındı. Lefkoşa Surlariçi saat 14.00’e kadar trafiğe kapatıldı. Başkent Lefkoşa’da yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın posterleri asıldı.

GENÇLER POSTER DAĞITIYOR

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik örgütleriyle, Sivil Toplum Örgütlerinden gençler Kurucu Cumhurbaşkanı’nın posterlerini cenaze ve anma törenlerinin gerçekleşeceği alanlarda dağıtmaya başladı.

Bölgelerden çok sayıda vatandaş cenaze törenlerine katılmak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren Lefkoşa’ya gelmeye başladı.

YDÜ’de dün düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na getirilen Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın katafalkı önünden saygı geçişi bu sabahtan itibaren yeniden yoğun şekilde devam ediyor. Vatandaşlar saygı geçişinin ardından Taziye Defteri’ne duygularını dile getiriyor.

Türkiye’den en üst düzeyde heyetler cenaze törenine katılmak üzere KKTC’ye gelmeye başladı.

Düzenlenen tören programına göre, Denktaş’ın naşı saat 10.45-11.00 arasında katafalktan alınarak Top Arabasına taşınacak. 11.00-11.50 arası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Selimiye Cami’ne götürülecek. 11.50-12.05 arası Selimiye Camii’nde Naaş Musalla Taşına konacak.

Öğle namazı ve cenaze namazının ardından, musalla taşında alınacak naaş Top Arabasına konulacak.

Naaş 13.00 ile 14.00 saatleri arasında Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na taşınacak. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı 14.00?15.30 saatleri arasında Girne Kapısı’ndan Cumhuriyet Parkı’na taşınacak. 15.30’da ise burada icra edilecek törenin ardından Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş toprağa verilecek.

ERDOĞAN, ÇİÇEK VE BAKANLAR KKTC’DE

Denktaş’ın cenaze törenine katılmak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve yedi bakan KKTC’ye geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i Ercan’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçicisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Tümen Komutanları Tümgeneral İlhan Talu ve Tümgeneral Ömer Paç, GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve bazı bakanlar ile üst düzey yetkililer karşıladı.

10 BİN KİŞİYE ÇORBA DAĞITILACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi, Din İşleri Başkanlığı ve Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu işbirliğindeki uygulama çerçevesinde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni sırasında 10 bin kişi çorba içecek.

Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları yaptığı açıklamada, "Çorba çeşmelerinden ilk olarak, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ruhuna ithafen cenaze töreni esnasında 10 bin kişiye çorba ikramında bulunacağız" dedi.

Bulutoğulları, cenazeye yoğun katılım beklendiğine ve özellikle Türkiye’den çok sayıda misafirin geleceğine dikkat çekerek, "Sabah 07.30’dan itibaren insanlarımız çorba ikramımızdan alabilecekler kalabalığın önlenmesi için belediyemizin halkla ilişkiler birimi tüm gün hizmet verecektir" ifadelerini kullandı.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay da proje ile Lefkoşa sınırlarında halkın ve özellikle de öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu yerlere "Çorba Çeşmeleri" konulmasının amaçlandığını kaydetti.

Atalay, "Girne kapısında merhum Cumhurbaşkanımızın ruhlarına bağışlanmak üzere tören esnasında görevli asker, emniyet güçleri ve basın mensuplarının yanı sıra 10 bin kişiye çorba ikramı yapılacaktır" dedi.

Atalay, bu projeyi bütün yıla yaymak istediklerini ve günlük 1000 kişinin bu çorba ikramından istifade edeceğini bildirdi..

 


Erken rezervasyon’da %50’ye varan indirimler...


Etiketler: Derviş Eroğlu
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ''Turist Ömer'' tiplemesi ile tanınan sanatçı kimdir?
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.