Konut - EmlakRSS
11.04.2011 - 10:20 | Son Güncelleme: 11.04.2011-10:56

Depremden Korunma İçin İmar Affı Geliyor!

İstanbul’daki 1 milyon 600 bin yapılmış binanın yüzde 60-70’inin imar aykırılıkları İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın neşteri ile çözüm arıyor. Topbaş açılımın gerekçesini “depremden korunma” olarak izah etti.

Sitene Ekle

Yapı stokunda büyük sorunlar yaşayan ve olası bir depremde meydana gelecek can kaybının binlerle ifade edildiği İstanbul’da 1 milyon 600 bin yapılmış binanın yüzde 60-70’i imara aykırılıklar taşıyor. Duruma müdahale etmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapılacak çalışmaların “Seçim öncesi örtülü af” olarak değerlendirilmesine karşı çıkarak “Depremden korunmak mı daha doğru olur, yoksa bu kanun tasarısının arkasından daha başka maksatlar mı aramak daha doğru?” diye karşılık verdi.

Dumankaya’dan Altın Değerinde 8 Ayrı Fırsat

Teklif Meclis’e gidecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da halkın deprem riski taşıyan binaları kullanmaya devam ettiğini, bu yapılar kullanımda olduğu için de müdahale edilemediğini belirterek, “Deprem güçlendirmesi adına müracaat yapanlar belediyelerden ruhsat alamadığı için bir çözüm gelmesi gerekiyor. Bununla ilgili, bir af sayılmayacak, geçici bir kullanım belgesi verilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunu, hükümete ve TBMM’ye teklif edeceğiz” dedi.

Sarıyer Çayırbaşı Tüneli’nde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nca düzenlenen “2009 Yerel Seçimlerinin 2. Yılı Değerlendirme Toplantısı”nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Topbaş, 2011 yılı ve bundan sonraki yıllarda İstanbul’un depreme karşı hazır hale gelmesi ve hayatın devam ettiği alanlarla ilgili deprem güçlendirmesine öncelik verdiklerini anlattı. İstanbul’daki 1 milyon 120 bin civarında binanın imara aykırı olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu binaların bir kısmı kendi parselinde de olsa ruhsatlı da başlasa, imara aykırı eklemeler nedeniyle ruhsat alamıyor. Halkımız deprem riski taşıyan binaları kullanmaya devam ediyor. Bu yapılar kullanımda olduğu için müdahale edemiyorsunuz. Deprem güçlendirmesi adına müracaat yapanlar, belediyelerden ruhsat alamadığı için bir çözüm gelmesi gerekiyor. Bununla ilgili, bir af sayılmayacak, ama diğer taraftan geçici bir kullanım belgesi verilmesi için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Yaptıkları çalışmanın hükümete ve TBMM’ye teklif edileceğini belirten Topbaş, getirecekleri ara çözümden ruhsatsız iş yerlerinin de yararlanacağını kaydetti.

“İleride hak doğmayacak”

Yapılacak düzenlemenin yasalaşmasının seçimden sonrayı da bulabileceğine dikkat çeken Topbaş, “Bu belediye seçimi değil. Yasa da şu anda değil, seçimden sonra çıkar. Buna bir tarih koyamazsınız. Ne kadar yapı varsa hepsini kapsamak durumundasınız“ dedi. İleride bir hak doğmayacağını belirten Topbaş, “Plandaki mevcut duruma göre imar verilecek. Bu mevcut yapıyı, kullanabildiği kadar kullanabilecek. Güçlendirme yapabilecek, ancak binasını yeniden o şekliyle yapamayacak. O binada iskan alsaydı ne kadar harç verecekti diye bakılacak. Onun belirli bir oranı alınacak, harç olarak ileride binasını yıkıp yaptığı zaman daha önce verdiği mahsuptan düşülecek” diye konuştu. 

‘Örtülü af değil’

Çalışmanın örtülü af diye değerlendirmemesini isteyen Topbaş, “Şu anda bu binalar kullanılıyor. Olası bir depremdeki kayıpları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak adına bu riske de katlanılır diye düşünüyorum. Bu tamamen kendi fikrim. Doğru olduğuna inanıyorum, çünkü vatandaşlarımız mevcut binasına güçlendirme izni alamıyor. Bu binaları ortadan kaldırmanız mümkün değil, böyle yüz binlercesi var” dedi.

Etiketler:
SoruCevap »
 • SoruSiz de sorun »
  annem bizden habersiz küçük kardeşimin üzerine tarlayı vermiş benim 3 sene sonra haberim oldu annemin üzülmesini istemediğim için haberim yokmuş gibi davranıyorum ileride annem vefat edince bir hak talep edebilir miyim küçük biraderim vefat etti çocukları daha önce bu tarlayı satabilir mi.hayırlı günler Konu: Editörün Köşesi | Soran: metin akyüz
  Cevapmerhaba... ailenizle konuşup düzeltme isteyin. işi zamana bırakmanız hukuksal olarak sizi zor durumda bırakabilir.
 • SoruSiz de sorun »
  hizir bey merhabacekmekoyde babama ait binanin bi katinda oturuyorum binayi mutahite verdik binadan daire alirsam kiraci gibi kensel donusum kredisi Konu: Konut Kredisi | Soran: cengiz duman
  Cevapmerhaba sorunuz tam olarak çıkmadı ayrıntılı olarak yazabilirseniz sevinirim.
 • SoruSiz de sorun »
  icra boclusu konut kıredisi alabilirmi Konu: Konut Kredisi | Soran: arif gul
  Cevapmerhaba... bankalar kredi verirken kapsamlı bir mali geçmiş araştırması yaparlar. icra borcunuz varsa kredi alabileceğinizi sanmıyorum.
 • SoruSiz de sorun »
  bulunduğum ilden başka ilde ziraat bankası kredisyle bir ev aldım suan kredinin kapatılmasını istyrm ama maddi yetrsizlkten dolyı kapatamıyrum evide kulanmıyrm acıkcası artık evide istemiyorum nasıl bir sürecle krediyi kapatabilirim bu süreci beni aydınlatabilirmiz Konu: Konut Kredisi | Soran: selin aykac
  Cevapmerhaba... bence zaten ihtiyacınızın olmadığı evi satıp krediyi kapatmanız mantıklı olacaktır.
 • SoruSiz de sorun »
  Merhaba mutahit belli bir fiyata kredi cekersin fazlasi olmaz diyor peki o nerden bilebilir benim ne kadar kredi cektigimi Konu: Konut Kredisi | Soran: emre bagci
  Cevapmerhaba... bankalar genel olarak kredi vereceği daireye ekspertiz uygulaması yaptırırlar. buradan dairenin değeri belirlenmeye çalışılır. genellikle çıkan değer piyasanın altında bir değerdir. yine ba ...
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
150 karekter kaldı
Yorum Yazın
Gönder
"Gönül Yarası" filminde Meltem Cumbul'la başrolü paylaşan erkek oyuncu kimdir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX