Araştırmalar yüzde oluşan kırışıklıkların giderilmesi için kullanılan botoks tedavisinin, depresyon için de etkili bir tedavi yöntemi olabileceğini öne sürmektedir.

Yüzde bulunan dinamik çizgiler konuşma, gülme kaş çatma gibi yüz ifadelerini yapabilmemizi sağlar ve bu mimik hareketleri sırasında cilt altındaki küçük kaslarda kasılmalar yaşanır. Bu kas hareketleri zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur. Ayrıca cildin başta yaşlanma olmak üzere aşırı güneş ışığına maruz kalma, sert ve kuru iklim koşulları, sigara kullanımı, stres, beslenme yetersizlikleri,  aşırı mimiklerle konuşma ve aşırı makyaj gibi nedenlerle yüzün birçok bölgesinde kırışıklıklar meydana gelir.

Kırışıklıklar oluştuğu bölgeye göre yüzünüzde farklı ifadelerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Örneğin; göz çevresi, alın ve ağız çevresinde oluşan kırışıklar üzgün bir yüz ifadesine sahip olmanıza neden olur. Bu üzgün yüz ifadesi de sizi gün geçtikçe depresyona sokar.

Botoks yüzün kırışık bölgelerindeki mimik kasların geçici olarak kasılmasını bloke ederek üzgün hatta yorgun ve kızgın yüz ifadelerinin ortadan kaldırır. Bu sayede kırışıksız, daha mutlu, daha genç ve dinç bir yüz ifadesine sahip olmanızı sağlar. Yüz kaslarını ve ifadesini duyguları tanımlamada enstrüman olarak düşünürsek yeni yüz ifadelerine kavuşan hastalarımız hem aynaya baktıklarında karışılacakları mutlu ifade ile hem de iletişim kurarken kullandıkları olumsuz ifadeleri engellediğinden dolayı depresyondan kurtulmak için önemli bir adım atmış olacaktır.

Öğle yemeği arasında bile yaptırabileceğiniz kadar basit bir işlem olan botoks’la yüzünüzdeki mutsuz görünümden hem fiziksel hem de ruhsal anlamda çabucak kurtulabilirsiniz. Alanında uzman bir doktora giderek altı ayda bir botoks işlemini tekrarlamanız yeterli.

Eğer siz de kendinizi gerçekten mutsuz hissediyorsanız ve daha güzel hissetmeye ihtiyaç duyuyorsanız botoks’un size sunduğu fırsatları değerlendirmekten çekinmeyebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

Op.Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

instagram takip: guncelozturk

facebook: guncelestetik