Konya

Yerel Haber
04 Nisan 2018 - 12:21

Derbent'te Kuzugöbeği Sezonu Açıldı

IHA

Konya’nın Derbent ilçesinde baharın gelmesiyle birlikte kuzu göbeği mantarı toprağın yüzeyine çıktı.
Genellikle nemli topraklarda bulunan ve Nisan ayında gözle görülebilir hale gelen kuzu göbeği mantarı herhangi bir tohum atılarak değil, doğal yollarla yetişiyor. Söğüt, kavak ve çam ağaçlarının çevresinde bulunan bu mantar, lezzetiyle damaklarda tat bırakıyor. Türkiye’nin dört bir tarafında kilogram fiyatı bin liranın üzerine çıkan kuzu göbeği mantarının bu kadar pahalı olması, her bölgede çıkmadığı anlamına geliyor. Derbent ’in verimli ve bereketli topraklarında görülen kuzu göbeği mantarlarına başta ilçe halkı olmak üzere birçok kişi büyük ilgi gösteriyor. Özellikle Aladağ’ın eteklerinde yetişen kuzu göbeği mantarının insan vücuduna sağladığı yararlar da saymakla bitmiyor. Besin ve vitamin değeri yüksek olan bu mantarlar, B1, B2 ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olarak biliniyor.
Bu mantarların günlük hayatta içerisindeki besinlerden kaynaklı kanser tedavisine, kansızlığa, bağışıklık sisteminin korunmasına ve zihinsel fonksiyonları güçlendirmede kullanıldığı görülüyor.

Etiketler: Konya, Konya Haberleri
KonyaYerel Seçim Sonuçları

Konya Hava Durumu

2°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.